Skocz do zawartości

[suport] Press Fit zamontowany bez tulejki


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

W ferworze walki, przy "nabijaniu" suportu zapmniałem włożyć tulejki która łączy obie strony :( 🤣.

925368300_bbtuleja.jpg.dd3042834361a2337228d792084aa5bb.jpg 

suport to MT800. Czy ta tuleja ma duże znaczenie? Jak pomyślę o wybijaniu  i nabijaniu suportu to mnie "zęby bolą" :D 

PS. Jaka jest poprawna polska pisownia bottom bracket? Suport, suport,... czy jeszcze inaczej? Różnie już widziałem.

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tulejka uszczelnia łożyska od zewnątrz, aby syf z ramy nie mieszał się ze smarem łożysk. Tam nawet oringi są na końcu. Myjesz rower, topisz, wszystko ląduje w okolicach suportu właśnie. Moim skromnym zdaniem wybijaj, powoli i delikatnie, ale wybijaj i składaj tak, jak zostało to zaprojektowane.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, JWO napisał:

@cervandes Ja wiedziałem że tak będzie :P :D 

A jakiś tool to wybijania polecicie?

Jakikolwiek, byle opierał się w kilku miejscach. Prox 25Bb? Tylko precyzja i spokój może Ciebie uratować. Kup, przymierz i upewnij się od drugiej strony, że opierasz się o kołnierz. A potem powolutku puk puk puk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO i wszyscy inni stojący przed podobnym problemem, wstrzymajcie się chwilę z tłuczeniem młotkiem po tych biednych miskach. Mam pewien plan...

Ja bym spróbował wcisnąć tulejkę bez wybijania misek...

Myślisz - niemożliwe. 

Oczywiście, że tej seryjnej bez rozcięcia wzdłóż i ścisnięcia sie nie da.

A co jakby wydrukować tulejkę z gumopodobnego materiału o nazwie TPU?

Tak się szczęśliwie składa, że akurat wieczorami dużo bawię się drukowaniem ;)

A, że pozostały czas spędzam w sklepie rowerowym, to w miarę wiem co się dzieje w kwestii mechaniki rowerowej 😛

1+1 musi równać sie 2, więc jeżeli jesteś zainteresowany to daj znać :)

Poniżej przykład:

20210524_192417.jpg

A tu nawet, jeszcze coś bardziej podobnego:

 

20221203_094610.jpg

20221203_094836.jpg

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciek.B dość trudno sobie wyobrazić jak chcialbyś czymkolwiek elestcznym co wydrukujesz uszczelnić właściwie od wewnątrz łożyska mając tak utrudniony dostęp, dodatkowo z gwarancją że to coś nie będzie do ośki dotykać... no akrobacja 100x smutniejsza niż "wybicie" i "nabicie" miski od nowa.

@JWO "wybijaj" mi się kiedyś nie chciało i załatwiłem lewe łożysko suportu Team DH raceface'a (jeden z najtrwalszych suportów jakie w rękach miałem) dosłownie kilkoma jazdami w błocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign np. kto by kiedyś pomyślał, że czarna, pleciona szmata polana zywicą, może być używana do konstruowania zawieszeń w bolidach F1, czy ram rowerowych? A jednak inżynierowie jakoś sobie z tym poradzili, tworząc materiał elastyczny, a za razem sztywny i mocny;)

Miałeś kiedyś w rękach wydruk z TPU? 

Zakładam, że nie.

Jasne, że podany przeze mnie przykład karbonu to nie to samo, ale jest sporo podobieństw w tych materiałach.

Są oczywiście różne rodzaje i twardości tej "gumy", ale to z czego drukuję najczęsciej ma twardość 40D, czyli coś co jest dość elastyczne żeby bez większego wysiłku mogło skompresować się, a później rozprężyć, uszczelniając połączenie między miskami, zachowójąc jednocześnie sztywność tak aby nie kolidowało to z ośką.

Ba, powiem więcej.

Dziękuję @JWO i @abdesign za inspirację i motywację, bo pójdę o krok dalej i spróbuję zrobić tulejkę o takim kształcie, aby dało się ją nie tylko wsadzić, ale również wyciągnąć bez wybijania misek. Po co? A choćby po to, aby do przeciągania pancerzy przez ramę do tylnego hamulca, przerzutki, czy windy nie trzeba było za każdym razem walić młotem.

Nie twierdzę, że się uda, ale przez moje ręce przeszło juz pare kg wydruków, więc wiem o czym mówię.

Wszystko, czego nie robię dla siebie, najpierw testuję i sprawdzam "na własnej skórze" i jeżeli nie będę pewien, że to działa to nikomu tego nie sprzedam.

Ale jak ktoś woli używać młotka zamiast zręcznych palców to droga wolna ;)

Edytowane przez Maciek.B
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to chcesz umieścić wewnatrz mufy i zaprzeć o krawędż miski?

Poza tym są toole śrubowe do wyciągania tych misej IMHO lepiej i szybciej robi się to młotkiem.

O ile w przypadku misek plasticzanych jak mt800-pa nawet młotkiem gumowym można wybić tak poprawnie osadzonego łożyska w metalowym gnieździe ni huhu. 

Osobiście używam tego: PRTL0073 ale stosowałem również te z rozciętej rury i z praską śrubową do wyciągania (które potrafiły pokaleczyć na zewnątrz ramę).

No i rzecz jasna wszystkie te toole piorą przez bieżnię wewnętrzną więc to łożysko ponownie użyte może paść szybciej niż ustawa przewiduje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w kolejnym odcinku wymiana panewek laparoskopowo, przez wydech.

 

Może się to uda. Może nawet to coś uszczelni. Ale raz - po co? Dwa - czemu chłop, budujący rower i chcący nim jeździć lada moment - miałby czekać?

 

Kombinowanie jest mile widziane, ale zamiast robić szum przed opracowaniem rozwiązania - zrób go już po procesie myślowym i po testach na sobie.

 

A tak szczerze mówiąc, to nie wyobrażam sobie bardziej niepotrzebnego 'przyrządu' czy tam 'substytutu' w rowerze. "Tulejka uszczelniająca suport MT800 dla tych, którzy zapomnieli o niej w trakcie montażu". Przykro mi, sceptycznie jestem nastawiony.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli pyta o rozwiązanie inne niż walenie młotem, to musi zaczekać. Narysowanie, wydrukowanie i sprawdzenie czy da się to włożyć nie będzie trwało 3 lata.

A sensowność wykonania tego z gumy, poza zapominalskimi, wyjaśniłem wcześniej, ale widzę, że nie zrozumiałeś, więc powtórzę:

Godzinę temu, Maciek.B napisał:

po to, aby do przeciągania pancerzy przez ramę do tylnego hamulca, przerzutki, czy windy nie trzeba było za każdym razem walić młotem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są takie toole do wyciągania bez prania np. https://allegro.pl/oferta/narzedzie-do-montazu-demontazu-suportu-rowerowego-12150762520?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery-akc_pla_pmax&ev_campaign_id=17967208976&gclid=CjwKCAiAhKycBhAQEiwAgf19eh9op_IlENOmaKB2Ik6RjTSKNiHSIMtoCmQDdwG17cNNryhhuSMunxoCx5kQAvD_BwE

Ja to kupiłem kiedyś w okolicach 100zł. Kilka misek tym wymieniłem przy czym jak wspomniałem w jednym przypadku niestety uszkodzìło to lakier w okolicy mufy (szczęsliwie nie widać bo po stronie napędowej).  Od tego czasu użyam tego toola pro podlinkowanego powyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Można uszkodzić łożyska przy wybijaniu.

2. Można uszkodzić mufę suportu przy wyciskaniu.

To po co to ruszać, przecież te łożyska nie kosztują milion złotych i nie jest jakoś wyjątkowo lepiej uszczelnione o zewnątrz gdzie często jest całe uwalone w błocie niż od wewnątrz 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że tolerancje tam są na setki milimetra. Z tego co pamiętam, to na ogół +/- 5/100. Łatwo sobie wyobrazić, że gdy miska zacznie iść krzywo, to coś można uszkodzić.

Ogólnie Pressfit to lipa i widać tendencje do powrotu do BSA, nawet w najwyższych modelach ram.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, chopmaz napisał:

To że można uszkodzić łożyska przy wybijaniu wiedziałem, ale nie spodziewałem się, że przy wyciskaniu jest ryzyko uszkodzenia mufy. Chodzi o złe zamontowanie narzędzi?

Narzędzie opiera się metalową tuleją na mufie poza obrysem suportu. Często w węglowych ramach nie ma tam za wiele "mięsa" dookoła. Lakier mi raz obgryzło z ramy.

4 godziny temu, Kettler napisał:

1. Można uszkodzić łożyska przy wybijaniu.

2. Można uszkodzić mufę suportu przy wyciskaniu.

To po co to ruszać, przecież te łożyska nie kosztują milion złotych i nie jest jakoś wyjątkowo lepiej uszczelnione o zewnątrz gdzie często jest całe uwalone w błocie niż od wewnątrz 🤔

Kluczowe jest uszczelnienie od wewnątrz bo z zewnątrz są uszczelnione rewelacyjnie. Woda dosraje się do wewnątrz zarówno po podsiodłówce, ze sterów, z każdego otworu jeśli w ramie są ciągnięte kable...

W każdym razie też bym pewnie zajeździł bez tulejki i wymienił na nowe. To nie zdycha tak, że się do domu nie da wrócić.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, ChuChu napisał:

Ogólnie Pressfit to lipa i widać tendencje do powrotu do BSA, nawet w najwyższych modelach ram.

Więc to nie są najwyższe modele ram :P 

Kiedyś/gdzieś było już mówione/pisane, że właśnie ramy typu pressfit są tymi najbardziej "najlepsiejszymi" najbardziej sztywnymi, lekkimi i w ogóle....  że producent jest pewny za swój produkt. A prawda taka że dla zwykłego kręcikorbki to bez znaczenia czy to wciskane czy wkręcane, bo i tak nie poczuje różnicy, chyba że różnica wynika że sam sobie serwisuje. Ale nie warto z tego powodu ograniczać sobie w poszukiwaniach swojego roweru ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, nawet w wydmuszkach jak epic hardtail s-works jest bsa.

Ale dobrze zrobiona mufa pod p-f nie jest zła. Bywają bezproblemowe rowery z takowymi. Pomysł poszerzenia ramy w tym miejscu nie był głupi. Może podejdą kiedyś do tematu robiąc miski wkręcane z łożyskami wewnętrznymi.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem po najmniejszej linii oporu. Kupiłem toola do wyciskani/wciskania misek :D 

1307873760_topremiski.JPG.ed0de8b5b185d5f614667c6df9b29daf.JPG

Mam na stanie sześć rowerów, z czego trzy mają press fit, więc się przyda.

8 godzin temu, ChuChu napisał:

Ogólnie Pressfit to lipa i widać tendencje do powrotu do BSA, nawet w najwyższych modelach ram.

Jak kupowałem ramę to chciałem BSA, ale gość powiedział że w mtb enduro ,który z założenia jest ciężkim rowerem, klienci walczą o każdy gram.  Mnie by nie przeszkadzało 200 gramów więcej na metalową mufe (takie ma w gravelch), ale cóż rynek. :D 

 

17 godzin temu, Maciek.B napisał:

Jak już pisałem - nie wiem czy się uda, ale lubię wyzwania

Ale to musiało by być ja teleskop web i rozkładać się u celu, lub jak inne ciało jamiste, które rośnie po wejściu w dziurę :D 
Ale mając na uwadze aspekty noukowo-dydaktyczne trzymam kciuki 👍

15 godzin temu, ChuChu napisał:

Musisz jeszcze wysłać to do Chin 😉

Mam drukarkę 3D w domu więc można wysłać emailem :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...