Skocz do zawartości

[hollowtech] poprawny montaż


bob555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem sobie przełożyć korbę ze starego roweru do nowego i jak przełożyłem korbę, to zauważyłem, że chyba lewe ramię jest za płytko osadzone. Szerokość suportu to 68 mm, założone wszystkie podkładki (2,5mm z lewej i 2,5mm 1,8mm 0,7mm z prawej) Jeździłem tak 4-5 tys km na starym rowerze. Wydaje mi się że za dużo tych podkładek dałem. Widać to na zębach na ramieniu - oś nie dochodzi do końca korby. Na korbie też widać, że na ząbkach jakieś 3 mm od zewnętrznej strony nie widać śladów zużycia.  

Pytanie czy faktycznie jest za dużo podkładek i czy ramie korby nie powinno głębiej wchodzić na wielowypust? 

IMG_2785.JPEG

IMG_2791.JPEG

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki, dzięki. Na tym filmie widać, że ramię trochę bardzie nachodzi na wielowpust niż u mnie. Ale to są różnice może 1-2 mm.  Zdejmę jeszcze korbę i złożę "poza rowerem" i sprawdzę na jaką głębokość wchodzi ramię na wielowpust. 

Pytałem bo na mój chłopski rozum chyba lepiej, żeby ramię na całej szerokości łapało za wielowypust a nie tylko za końcówkę. Najwyżej wyrzucę jedną podkładkę 0,8 lub 1,8 mm. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że ostatnio coś ciaśniejsze te suporty od shimano. Kiedyś wystarczyło uderzyć 2-3x dłonią i oś właziła. Obecnie wymiana wiąże się z użyciem młota. A szkoda, bo łożyska nie przepadają za uderzeniami osiowymi po bieżni (nie znoszą też sił statycznych wzdłuż osi z tego powodu plastikowa śruba ściągająca lewe ramię powinna być dokręcana bardzo delikatnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2-3 lat jest problem. Pisząc wyżej ciaśniejsze powinienem użyć "" bo w większości jest to spowodowane nieosiowym osadzeniem misek. Miski da się wsadzić i zdjąć z osi ręką. Po zamontowaniu w ramie trzeba siły żeby oś przepchnąć przez drugą miskę. Wcześniej montowałem ich całkiem sporo w ramach o różnych przekrojach cenowych i nie bylo prob. 

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zdjąłem korbę z roweru, to lewa korba wchodzi na wpust do samego końca. Wyrzucę jedną podkładkę 2.5 mm, po lewej dam 1,8 a po prawej 2,5 i 0,7mm . Nie mam gumowego młotka, spróbuję jeszcze przez oś przełożyć jakąś długą śrubę i z wyczuciem skręcić. Może się wciśnie trochę bardziej.

Edytowane przez bob555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...