Skocz do zawartości

[ochrona kręgosłupa] Czym chronić przed zimnem?


Rekomendowane odpowiedzi

Mam koszulkę merino, niezłą lekką kurtkę z winstopperem i oddychalnością. Jak się rozgrzeję to lekko się pocę. Ostatnio jednak chyba ten zestaw nie ochronił mnie przed przemarzaniem kręgosłupa w okolicy nerek. Kilka dni chodziłem skręcony. Mocno bolało. Jeżdżę rekreacyjnie po leśnych szlakach Puszczy Kampinoskiej. Po 1–2 godziny kilka razy w tygodniu, jak jest sucho przeważnie. Zakupiłem pas stabilizujący kręgosłup Futuro 3M. Jeszcze nie dojechał, więc nie wiem czy wystarczy. Dla tego pytam bardziej doświadczonych – czy warto coś jeszcze dodać? Czy kupić np. softshell pod kurtkę. Żeby ubierać bardziej na cebulkę? Czy jakieś inne rozwiązanie? Mam 62 lata :( Dziękuję za rady z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na razie tylko pas nerkowy wypróbował, motocykliści to standardowo stosują, żeby nie przewiało im nerek - skoro się lekko pocisz w obecnym zestawie to jak dorzucisz softshell to tylko sie jeszcze bardziej spocisz. Może po tym lekkim spoceniu zatrzymałeś się i wtedy Cię przewiało? Może warto wozić ze sobą jakąś kamizelkę czy kurtkę i nakładać na postojach, coś co się mocno kompresuje i da się schować do jakieś torebki podramowej czy podsiodłowej? Są nawet takie puchówki (lepsze z syntetycznym puchem/wypełnieniem bo teoretycznie grzeją nawet jak zmokną) co da się zwinąć i schować w małą torebkę czy kieszeń, nawet w Decu budżetowo

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety kurtki z wind stoperem się nie sprawdzają się w czasie nawet umiarkowanego wysiłku fizycznego. Z mojego doświadczenia czy to na rowerze czy na biegówkach wynika, że lepsze są 2-3 warstwy ubrań ale takich co naprawdę oddychają  podstawa to nie dopuszczać do spocenia się. Kurtkę jak pisał @Greg1 lepiej mieć w plecaku i zakładać na postojach albo jak już wracasz z wypadu.

Warto oprócz nerek chronić klatkę piersiową jakąś dodatkową warstwą. Kiedyś na motor wkładali gazety pod kurtkę/bluzę 😄

Edytowane przez Kettler
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeżdżąc teraz, w temperaturach rzędu 8-13 st. C, a nawet niżej, do 0 st. C, też preferuję jak napisał kolega @Kettler 3 cieńsze warstwy z cienką wiatrówką na zewnątrz: warstwa pierwsza - koszulka termoaktywana, w zależności od temperatury bez rękawów (potówka), z krótkim albo z długim rękawem, warstwa druga - też w zależności od temperatury koszulka rowerowa na krótki rękaw (np na koszulkę termoaktywną na długi rękaw) albo jakaś cieńsza lub grubsza bluza na długi rękaw i na wierzch wiatrówka też w zależności od warunków krótki lub długi rękaw. Bardziej preferuję taką kombinację, szczególnie jak jadę gdzieś dalej, w las na mtb, niż tylko 2 warstwy składające się z koszulki termoaktywnej + kurtka rowerowa, które z reguły stosuję w mieście, na dojazdach do pracy, itp.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@Kettler ja kupiłem w Zalando podczas wyprzedaży za 180 (regularna chyba ok 400) koszulkę marki IceBreacker. Jest bardzo wysokiej jakości. Polecam.

A teraz na zmianę dokupiłem Whistler Cornello Merino za 125 w promocji w sklepie z Krakowa (nie wiem czy można podać, ale podam)
https://stsklep.pl/koszulki-termoaktywne-meskie/6386-43885-koszulka-termoaktywna-meska-whistler-cornello-merino.html#/11-kolor-czarny/123-rozmiar-xl
też wydaję się być dobrej jakości, ale nie testowałem, tylko przymierzyłem.

Nie jest to tanio, ale wszystko co dotyczy jakiegokolwiek sportu, jest bardzo drogie.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...