Skocz do zawartości

[Peugeot] Składanie od zera


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Ostatnio przeprowadziłem sie do Krakowa i urzekły mnie stare oderemontowane rowery, wiec wiele sie nie zastanawiając wypatrzyłem sobie ramę od starego Peugota i teraz nie wiem co robić dalej. Za czym mam sie teraz oglądać, co kupić, czego szukać, czy to co szukam jest dobre, na co zwracać uwagę. Czy ktoś tutaj mi pomoże i poprowadzi trochę za rączkę przez ten świat rowerowy ??

623C1E15-4EDF-4CFA-A1E7-CEE6831F6D47.jpeg

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest francuska rama, więc ryzykujesz że wdepniesz w "nieczystość":

Francuzi uznali, ze nie będą się trzymać ohydnych anglosaskich standardów (wstrętne cale) tylko wymyślą własne. Np sztyca kierownicy 1" to po francusku 25mm czyli inne stery. Gwinty suportu to  35x1mm oba prawe (konia z rzędem kto dziś kupi taki suport poza ebayem za cenę wyższą od ceny roweru). Inny gwint pedałów. Inny gwint pod wolnobieg (minimalna różnica, ale jest) chyba, ze trafisz na system Maillarda-to już pełna egzotyka. Itp, itd.

Tu masz więcej takich kwiatków opisanych:

https://www.sheldonbrown.com/velos.html

Najlepsze jest to, ze dopóki nie rozkręcisz roweru, to nie wiesz co masz. Bo trafiają się i "normalne" calowe.

Taki post kiedyś popełniłem, więc pozwoliłem sobie zacytować samego siebie 🙂  

Dodam, że inne są też średnice rury podsiodłowej a nawet rurek ramy (przednia przerzutka na obejmę może nie dać się tak łatwo przykręcić).

Ale ta rama wygląda na dość nową, więc jest spora szansa, że wszystko w niej już jest standardowe (calowe).

Więc na początek polecałbym wziąć w rękę suwmiarkę, grzebień do gwintów i posprawdzać według jakich standardów zrobiono tę ramę. Jeśli będziesz miał wyjątkowego pecha i rama będzie wg. francuskich, to najlepiej zrobić z niej lampę albo podstawkę pod kwiatki.

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza francuska rama to koledzy już zdążyli zaalarmować, zdążyli też pośmiać się z braku kół ;)... no ale lekkie kąśliwości zawsze w cenie. Ja od siebie dodam - rama jest na dużego chłopa ale możliwe, że nie na bardzo dużego (mniejsza niż 56-58 to ona nie jest...) i co ważniejsze chyba ma dupnięty widelec. 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej - widelec wygląda jak po dzwonie, ale kto wie, może faktycznie takie były. 

Rama jest według mnie ogromna. Zacząłbym od zmierzenia długości rury podsiodłowej - od końca rury do środka suportu

image.png.377fe2ab5438da46b0977e7bd725cd92.png

I podania wzrostu. Bo może się okazać że szkoda w ogóle zabierać się za robotę. Nie wiem czy ludzie kiedyś byli wyżsi, ale większość retro ram jakie widzę jest rozmiarowo ponad normę, czyli pewnie 56. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...