Skocz do zawartości

[napęd] zmiana z szosowego 105 na coś w teren


motobecane_

Rekomendowane odpowiedzi

cześć, mam cuba nuroad na osprzęcie shimano 105 napęd 2x11(dokładnie tył: RD-5800GS, przód: FD-5801, klamki ST-RS505, kaseta cs-5800). Chciałbym zrobić upgrade, zamienić tylną przerzutkę na coś bardziej w teren, żeby łańcuch tak nie latał i żeby nie spadał na wybojach.
czy to ma sens i czy jest taka możliwość, czy raczej musiałbym zmienić wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmienić tylną przerzutkę, można zmienić korbę, można zmienić przednią przerzutkę. Oczywiście na grxa.

Zmieniałem.

Ale czy jest jakaś kolosalna różnica między tylną przerzutką grx a 105? Nie. Ja zmieniłem, ponieważ wkręcił mi się patyk.

Jak koledzy wyzej pisali: najpierw spróbuj nieco łańcuch skrócić.

Edytowane przez hulk14
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jeszcze jaki jest wózek w tej 105. Ja miałem Tiagre 4700 GS z kasetą 11-34 i łańcuch tłukł potwornie. Zmieniłem na GRX 4xx i problem ustąpił. Potem wróciłem do 4700, ale z kasetą 14-25 i wózkiem SS. W tym momencie nie widzę większej różnicy między 4700 SS, a GRX 4xx.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ChuChu napisał:

A skąd spada na wybojach? Z kasety czy korby?

Może troszkę przesadziłem, spadł raz na dość ostrym zjeździe bardziej pod MTB niż gravela. Nie Pamiętam nawet czy z przodu, czy z tyłu.
 

6 minut temu, hulk14 napisał:

Można zmienić tylną przerzutkę, można zmienić korbę, można zmienić przednią przerzutkę. Oczywiście na grxa.

Zmieniałem.

Ale czy jest jakaś kolosalna różnica między tylną przerzutką grx a 105? Nie. Ja zmieniłem, ponieważ wkręcił mi się patyk.

Jak koledzy wyzej pisali: najpierw spróbuj nieco łańcuch skrócić.

I manetki nie trzeba zmieniać?

4 minuty temu, ChuChu napisał:

Zależy jeszcze jaki jest wózek w tej 105. Ja miałem Tiagre 4700 GS z kasetą 11-34 i łańcuch tłukł potwornie. Zmieniłem na GRX 4xx i problem ustąpił. Potem wróciłem do 4700, ale z kasetą 14-25 i wózkiem SS. W tym momencie nie widzę większej różnicy między 4700 SS, a GRX 4xx.

średni wózek i kaseta 11-32T

Czemu wróciłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, motobecane_ napisał:

I manetki nie trzeba zmieniać?

Z tego co piszą użytkownicy, chociażby na konkurencyjnym forum - nie trzeba. Co więcej, niektórzy mają manetki Tiagry do GRX 400 bo uważają, że lepiej działają od manetek GRX. Kupują wręcz rowery na Tiagrze żeby wymienić przerzutki na GRX a manetki zostawić. Podejrzewam że ze 105 i GRX 800 jest to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przełaja z przerzutką tylną 105 RD-R5800 i gravela z RD-RX400. Powiem szczerze, że na jakiś tam wybojach to aż serce mnie boli kiedy słyszę jak ten łańcuch się telepie w przełaju. RD-RX400 nie ma tego problemu, a powiem szczerze, że nigdy sprzęgła nie właczyłem.

 

Cytat

Ano można, ale sprzęgło zmienia dość mocno działanie manetki. W MTB jakoś bardzo mi to nie przeszkadzało, ale w manetkach szosowych czuć było jednak różnicę. Mocniejsze napięcie sprężyny daje nieco inny efekt.

W tym moim gravelu to tego GRXa mam zestrojonego z hydraulicznymi klamkomanetkami Tiagry (ST-4720). Działa to to idealnie, porównując z rowerem szosowym gdzie mam zestrojoną Tiagrę RD-4700 GS z takimi samymi klamkomanetkami hydraulicznymi to różnicy w zmianie przełożeń pomiędzy rowerami nie widzę żadnych. Miałem też kiedyś ST4700 (mechaniczne) i te różnią się od ST4720, także miejscem wykonania (ST4720 to made in japan), Także może ten brak różnicy to zasługa klamkomanetek hydraulicznych? A może mam percepcje trolla Nie wiem.

 

@motobecane_ Jeżeli wydanie pieniążka na nową przerzutkę to nie jest problem dla Ciebie i jeździsz w terenie to ja bym na Twoim miejscu poszedł w kierunku tyłu GRX. Jednak zadowoliłbym się RX-RD400. Wg mnie będzie to to działało z makentkami 11rz bez problemu, a kawałek pieniążka w kieszeni. No chyba, że jesteś fanatykiem gramów, ale wtedy to za zaoszczędzone pieniądze można śmiało zejść z wagi roweru w innym miejscu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...