Skocz do zawartości

[Pedały SPD] Shimano spd M540 - luz na osi


koloture

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Kilka miesięcy temu kupiłem nowe sdp M540. Zrobiłem na nich jakieś 2k km. Od 3 jazd zauważyłem, że w lewym pedale korpus pedału przesuwa mi się w płaszczyźnie poziomej. Widać to na zdjęciu z pedałami - na górnym zdjęciu - oś jest wsunięta w korpus, po lekkim pociągnięciu - na dolnym zdjęciu widać że jest wysunięta o grubość uszczelki. Po rozebraniu nie zauważyłem żadnych różnic między korpusami/osiami za wyjątkiem tego, że oś lewego pedała ma frez (zaznaczony na zdjęciu). Zdjęcie może być trochę mylące, bo lewa nakrętka aluminiowa jest przesunięta na osi w stosunku do prawej, ale sprawdzałem że obydwie przesuwają się w tym samym zakresie. Przy skręcaniu korpusu z osią w przypadku lewego pedału nie ma żadnego oporu - można nakręcić ręką, po nakręceniu oś nie usztywnia się w korpusie i nawet przy maksymalnym dokręceniu później oś można wsuwać i wysuwać. W prawym pedale przy skręcaniu jest wyraźny opór i trzeba nakręcać korpus na oś z pomocą klucza. Już przy delikatnym nakręceniu oś się usztywnia i nie nie ma efektu wsuwania/wysuwania jak w lewym pedale. Nie mam doświadczenia z tymi pedałami, na wcześniejszym zestawie m520 jeździłem 12 lat bez żadnego serwisu i nigdy podobnego problemu nie miałem. Prośba do bardziej doświadczonych - czy to jest problem regulacyjny, czy pedały do reklamacji?

1667116383718.thumb.jpg.30154e428206c63256c1e782f7f270f9.jpg1667116383731.thumb.jpg.cc93862fc137b3774f10fae421e08f06.jpgrf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

W moim przypadku po oddaniu do serwisu okazało się, że ośka w lewym pedale była za krótka i przy skręcaniu nie usztywniała korpusu - pedały podrabiane chińczyki. Podmiana ośki załatwiła sprawę, ale zobaczymy jak z ogólną trwałością tego badziewia będzie. Temat można zamknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Cześć. Pytanie odnośnie SPD M540. Wcześniej miałem M520, teraz mam M540 i obydwa zestawy maja ten sam problem, tzn. występują trzaski podczas pedałowania, ewidentnie z pedałów - sprawdzone. Pedały nie posiadają luzów, kręcą się idealnie, są dobrze nasmarowane, ogólnie mechanicznie bez zarzutów, były rozbierane, czyszczone, smarowane. Gdzie szukać przyczyny tych trzasków?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popsikałem bloki, sprężynki, gwinty pedałów i ośkę z tylu. Śruby zębatek przednich spoko.  Suport nówka. 

Na razie jakby ciszej, nie jest to teraz uporczywe i można w spokoju jechać.  Ale tak się zastanawiam, ze wystarczyło by napisać posta i by przestało trzeszczeć 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...