Skocz do zawartości

[napęd 1x12] opinie


Adrian187

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Alsew napisał:

To chyba spróbuję zestawu kaseta 11-51 11s od Shimano , przerzutka m7100 i manetka m7000. Mam nadzieję że nie będzie wtopy...

Dla mnie trochę bez sensu ładować kupę kasy aby mieć standard, który w zasadzie był martwy w momencie gdy powstał. Jedynym argumentem za może być ekonomia dla ludzi, którzy mają silne nogi i naprawdę dużo jeżdżą/trenują ze względu na znacznie niższe ceny kaset i łańcucha. 
Jeżeli już to bym się rozejrzał za używkami swego czasu sporo tego było bo ludzie przechodzili z 11s na 12s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd 1x11 pojawia się często w Gravelach co ma swoje uzasadnienie. W rowerach MTB dominuje 1x12.  W wyższych modelach jest dawany XT lub SLX a w budżetowych Dore podobnie jest ze SRAM.
Montowanie 11s w rowerach MTB to sposób stworzenie bardzo budżetowej półki cenowej  oraz na pozbycie się zapasów kół, bębenków, kaset itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Adrian187 napisał:

czy ktoś wogole próbował łączyć kasetę nx z przerzutka 6100?

6 godzin temu, Adrian187 napisał:

Czy występują duże opóźnienia , zgrzyty związane z tym ?

Ja jeżdżę w takim układzie i wszystko działa jak należy. Nie mam kompletnie żadnych zastrzeżeń! 🙂

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adrian187 napisał:

Ciekawe czy będzie 1x13, widziałem że Chińczycy już coś takiego sprzedają , ale z tego co pisał testujący to już jest maks , bo ostatnia tarcza dotyka praktyczne szprych .

Campa ma do gravela 13s.

38 minut temu, Kettler napisał:

Napęd 1x11 pojawia się często w Gravelach co ma swoje uzasadnienie. W rowerach MTB dominuje 1x12.  W wyższych modelach jest dawany XT lub SLX a w budżetowych Dore podobnie jest ze SRAM.
Montowanie 11s w rowerach MTB to sposób stworzenie bardzo budżetowej półki cenowej  oraz na pozbycie się zapasów kół, bębenków, kaset itd. 

IMHO 11s o dużej rozpiętości znacznie jest lepsze niż pakowanie się w udawane 12s bez głównej zalety jaką jest 10T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Adrian187 napisał:

Przeczytałem Twój post i rozumiem że na nx też jeździłeś i było gorzej niż w obecnej konfiguracji ? Przy okazji powiedz jaki łańcuch tam masz i przednia zębatkę /korbę

Zdecydowanie gorzej! Korba NX oryginalna. Obecnie łańcuch KMC X12 naprzemiennie ze SRAM NX (zależy jaką zębatkę wkładam), ale różnicy w kulturze pracy nie odczułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam manetkę XT M8100, przerzutkę XT M8100 do tego kaseta Sram NX 11-50 i łańcuch Sram. Da się to w miarę wyregulować, ale nie jest idealnie. Rozważałem zakup kasety Surnace 11-51, ale czytałem opinie, że dużo jej brakuje do kultury pracy kaset Shimano. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dokumosa napisał:

Piszę o różnicach Deore M6100 vs. SLX M7100. XT M8100 przynosi kolejne zmiany na praktycznie wszystkim względem SLX.

Majac u siebie i SLXa i XT'ka moge  stwierdzic, że jedyna realnie odczuwalna roznica to praca manetki, bo hamulce dzialaja tak samo, przerzutka dziala tak samo (tak wiem wiem, kółeczka bla bla), kaseta XT lzejsza. I to tyle. W mojej praktyce nawet lancuchy specjalnie sie nie roznily i na plus wybija sie jedynie XTR (znaczaco dłuzsza praca i sprawial wrazenie jakby wymagał smarowania rzadziej, swietny łancuch btw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcjonalnie wszystko działa tak samo ;)

XT ma 2 największe koronki kasety z alu, SLX 1 a Dworka sama stal

Łańcuch w XT jest cały niklowany, sworznie pokryte fluorem - niższe grupy nie

Przerzutka XT ma pół wózka z innego materiału i łożyskowane kółla właśnie

Korba SLX względem Deore ma ramiona drążone, XT dodatkowo blaty z "pająkiem" z kompozytu

Manetka XT ma względem Deore i SLX instant+multu-release

A hamulce SLX wzgledem deorki inne zaciski (srednica tłoczków + ceramika jeśli mówimy o 2-tłoczkowcach), regulację odległości dźwigni klamki bez narzędzi a XT dodatkowo regulację FreeStroke (ale 50% funkcjonuje przekonanie, że nie działa ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.10.2022 o 21:43, KSikorski napisał:

Nie jest najszczęśliwszym pomysłem łączyć kasety SRAM`a z przerzutką i manetką Shimano. Mają minimalnie inny rozstaw.

Vs

4 godziny temu, chudzinki napisał:

Ja jeżdżę w takim układzie i wszystko działa jak należy. Nie mam kompletnie żadnych zastrzeżeń! 🙂

 

 

Bądź tu mądry i pisz wiersze 😆

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KSikorski napisał:

Bo to się da wyregulować, ale nie w każdej ramie i nie z każdym hakiem 😄

Jeśli kaseta ma inna szerokość jako całość to odległości między poszczególnymi koronkami zawsze będą inne bez względu na to do jakiego koła i ramy ją przykręcisz a zmiana biegów zawsze będzie nieprecyzyjna.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra to jeszcze pytanie, jaki blat dać z przodu na początek , koła 28 cali .

Kolejne pytanie, jak to jest z tymi dedykowanymi korbami do 1x12 , np deore 6100 , podobno może być problem z ustawieniem linii łańcucha . Modernizuje rower 3x8. Może lepiej wziąć jakiegoś no name , blat na 4 śruby i ewentualnie regulować podkładkami ? Bądź starsze Shimano ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jeśli masz rozbieralną korbę to wystarczy sam blat. Wtedy linia łańcucha powinna być w porządku.

Co do blatu to wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i jaki wejdzie w ramę.

Dla łatwiejszego dobrania wielkości zębatki policz jakie masz obecnie przełożenia (wystarczy skrajne) a jakie będziesz miał w nowej konfiguracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pocieszenie koncepcji 3x8 =} 1x12 dodam że gdyby nie 3 calowa opona zostałbym z 2x10,  bo jest dużo lepsze w mojej formie i ujęciu napędu.    W górach nie lubię przelatywania po kasecie z góry na dół.  Wolę uzyskiwać to przodem. :) Ale z 12 ką oswoiłem się, na Olbrzymach i koło Miedzygórza ostatecznie  zżyłem się z napędem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest cross 🙂 ,także nie będzie skakania , jak wrzucę 50 to szybko nie zredukuje 😅, a używanie przedniej przerzutki w czasie jazdy mało mi się podoba .Ogólnie jak jeżdżę na środkowym to na środkowym , jak na największym to na największym , a tak będę miał cały zakres pod jedną ręką . Koncepcja 2x jest dla mnie słaba , jak miał bym zachować przednia przerzutkę to wolał bym już 3x , co to za roznica .

Edytowane przez Adrian187
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...