Skocz do zawartości

[na granicy rozmiarow] Kross Evado 5 - m czy l ?


Molohoho

Rekomendowane odpowiedzi

Prosba o pomoc, forum juz przeczytane :) 

Mam rowno 180 cm wzrosty (a mierzac wieczorem 179,5 cm). Przymierzalem sie do Krossa Evado 5 Mki oraz Lki i kupilem L poniewaz wieksza lepiej jezdzi mi sie na wiekszej ramie. Kross podaje ze L-ka jest od 179 cm.

Problem w tym ze po jezdzie mocno bola mnie plecy (odcinek ledzwiowy). Przesunalem na maksa siodelko do przodu i jest niewiele lepiej.

W innym sklepie przejechalem sie M-ka i wydaje mi sie ze plecy troche odetchnely, ale przyjemnosc z jazdy nizsza. Dzis siadlem tez na Treka z rama 20 cali i widze ze to byloby dla mnie optymalne. Ktos powiedzial mi ze Evado 5 maja dosc dlugi mostek i jego skrocenie moze pomoc.

Zastanawiam sie czy wymienic rower na M czy tez kombinowac z mostkiem. Prosba o pomoc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyn może być kilka. Najczęściej to combo: brak rozciągania, zła pozycja, zły rozmiar ramy. Przy tym wzroście IMHO tylko M (19 cali) Małą ramę dopasujesz dłuższym mostkiem i offsetem w sztycy, ale za dużej już nie skrócisz. Nie wiem skąd pomysł na 20cali. Miałem Evado M przy takim samym wzroście (noga 82) i był idealny.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie widze, ze na forum panuje generalnie opinia ze: "za maly da sie dostosowac, a z za duzym nic nie zrobisz" ;) i troche zdziwily mnie (ale i pocieszyly) opinie ze niepotrzebnie szukam problemow w ramie. 

@HarveyDent L-ka w Evado to 21 cali i teoretycznie rozmiarowka Krossa mowi ze przy 180 cm pasuje i M-ka i L-ka. Przyznam ze na ramie L-ki troche siedze tj. zostaje mi moze 1-2 cm od krocza.  

 

Edytowane przez Molohoho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Molohoho napisał:

Wlasnie widze, ze na forum panuje generalnie opinia ze: "za maly da sie dostosowac, a z za duzym nic nie zrobisz"

Ogólnie to tak ale to jak ktoś ewidentnie za dużą ramę kupi, jak jesteś na granicy rozmiarów to jedna i druga powinna być ok. Po prostu z za dużą ramą masz mniej opcji. Na jakim rowerze jeździłeś wcześniej? Do nowego, innego roweru trzeba się trochę "dotrzeć".

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Molohoho napisał:

L-ka w Evado to 21 cali i teoretycznie rozmiarowka Krossa mowi ze przy 180 cm pasuje i M-ka i L-ka. Przyznam ze na ramie L-ki troche siedze tj. zostaje mi moze 1-2 cm od krocza.  

Ta rama jest za duża na Ciebie. Ubierzesz pampersa i będziesz miał klejnoty na górnej rurze. Jak się jest na granicy to się bierze rozmiar mniejszy.

@PJ4cKz za dużą ramą nie ma mniej opcji, tylko takie kłopoty jak na załączonym obrazu.  Rama ma być dopasowana a nie "jakoś to będzie"

 

Edytowane przez HarveyDent
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, chudzinki napisał:

Nie ma to nic wspólnego z tym

Między M a L jest 1,5 cm różnicy w górnej rurze. Oba mają ten sam stack i te same mostki 10,5 cm...

Czyli te rozmiary sa bardzo podobne, tak? 

Jesli bol plecow spowodowany jest zbyt duzym wyciagnieciem to na chlopski rozum liczy sie rozmiar TT plus mostek. Czy skrajacajac mostek Lki o 1,5 cm zrobie sobie Mke? 

4 minuty temu, PJ4cK napisał:

Ogólnie to tak ale to jak ktoś ewidentnie za dużą ramę kupi, jak jesteś na granicy rozmiarów to jedna i druga powinna być ok. Po prostu z za dużą ramą masz mniej opcji. Na jakim rowerze jeździłeś wcześniej? Do nowego, innego roweru trzeba się trochę "dotrzeć".

Na "goralu" w szkole sredniej, a teraz mam 36 lat ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HarveyDent napisał:

za dużą ramą nie ma mniej opcji, tylko takie kłopoty jak na załączonym obrazu.  Rama ma być dopasowana a nie "jakoś to będzie"

Jasne, ja tu cały czas rozpatruję wzrost na przełomie dwóch rozmiarów. Sam mam 183cm i dopasuję się zarówno do M jak i do L. Oczywiście zależy też jaki rower.

Cytat

Na "goralu" w szkole sredniej, a teraz mam 36 lat

To też na pewno ma wpływ.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Molohoho napisał:

Czy skrajacajac mostek Lki o 1,5 cm zrobie sobie Mke? 

Tak, jeżeli chodzi o pozycję. Tylko wg mnie ten ból po 5 km nie jest tym spowodowany. Ty nie masz (dużo) przestrzelonego rozmiaru. Jeżeli wysokość górnej rury Ci nie przeszkadza, a nic o tym na początku nie pisałeś, więc kombinuj z ustawieniami.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Molohoho napisał:

Dzien przed jazda (tj. wczoraj) cwiczylem i bylo troche rozciagania.

Musisz to robić regularnie, codziennie. Wystarczy kilka minut. Powinieneś bez trudu dotykać palcami rąk do podłogi na wyprostowanych nogach. Jeżeli tak nie jest to najpierw się rozciągnij a potem kombinuj z rowerem. A jeżeli dotykasz to faktycznie coś jest nie tak ze sprzętem. Minimum absolutne to możliwość swobodnego położenia nogi na siodełku stojąc obok roweru. Zresztą to wszystko powinien Ci powiedzieć fizjoterapeuta.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, chudzinki napisał:

Tak, jeżeli chodzi o pozycję. Tylko wg mnie ten ból po 5 km nie jest tym spowodowany. Ty nie masz (dużo) przestrzelonego rozmiaru. Jeżeli wysokość górnej rury Ci nie przeszkadza, a nic o tym na początku nie pisałeś, więc kombinuj z ustawieniami.

 

Moze glupio pytam, ale w czym moglaby mi przeszkadzac wysokosc gornej rury (zakladam ze chodzi o te pozioma)? Moge nad nia stanac stojac na obu nogach, bez wspinania sie na palce. Fakt jest taki ze wtedy mam moze 1-2 cm do krocza.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie w niczym dopóki nie będziesz musiał "awaryjnie" zeskoczyć z siodełka. Jeśki wiesz co mam na myśli :D

Jeśli od szkoły średniej nie siedziałeś na rowerze i nie uprawiałeś żadnego sportu to może boleć Cie wszystko. Pytanie jeszcze jak duzo jeździsz. W takich przyladkach ciężko coś zdiagnozować bo wcale nie musisz miec tragicznej pozycji żeby bolało.a jak jeździsz mało to tym bardziej. Wrzuć mostek 90mm i pojeździj chwilę. 

Edytowane przez HarveyDent
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...