Skocz do zawartości

[Składak] Projekt Ulep 2.0 - MTB Full


JWO

Rekomendowane odpowiedzi

To prawie wszystko zamówione. Jeszcze tylko łańcuch, gripy i myk-myk. Wydałem już 16tys PLN, jeszcze pewnie wydam ze 2tys. PLN. Więc chyba zmieszczę się poniżej 20tys. PLN.

Oszczędziłem na damperze (bo Fox niedostępny) i suporcie (kupiłem Shimano MT-800-PA, a plan był na ceramiczny).

Jakieś pomysły na dobre gripy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy to oznacza że proste gripy sa lepsze do enduro? Bez podparcia na nadgarstek i bez rogów?

Tak.

ESI miałem i są fajne, bo wygodne... tylko do wymiany nadają się już po pierwszej glebie, a te w tym sporcie są nieuniknione. ;) Po ich zmianie na RaceFace Half Nelson, zauważyłem, że nieco twardsze gripy dają lepszą kontrolę nad rowerem, kiedy ten próbuje cię zrzucić z siodła. :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i koła uzbrojone. Reszta części dotrze w tym tygodniu, ale niestety rama dopiero za dwa tygodnie :(
Plus dla Shimano że nakrętkę do Center Lock'a  dało się dokręcić kluczem do suportu.

1050369445_kola1s.jpg.2c10b94cea6497f455de4661703df048.jpg

 

To jeszcze kultowe pytanie do enduro. Platformy czy SPD? Platformy zamówiłem, zastanawiam się tylko czy inwestować w SPD? Na co dzień jeżdżę w SPD-SL. Jak ostatnio miałem mokre buty i założyłem platformy, to się męczyłem, ale to były wąskie szosowe platformy. W szosie nigdy więcej platform, ale przy zjazdach może lepiej pozostać przy platformach?

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SPD czy platformy to światopoglądowa dyskusja. Osobiście mam spd w xc, ale w enduro i dh mam platformy. 10 lat temu przesiadłem się z spd na platformy, bo chciałem się nauczyć lepszej kontroli nad rowerem. I szczerze mówiąc nie będę się na razie przesiadał z powrotem na espedy. Z drugiej strony - u prosów w EWS chyba już tylko Sam Hill jeździ na platformach – ale za to jak 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Osobiście mam spd w xc, ale w enduro i dh mam platformy.

...i do każdego odpowiedni but. :) Też tak jeżdżę, ale to wynika jedynie ze strachu. SPD daje niezły procent do skilla w terenie, co z jednej strony jest fajne, ale z drugiej powoduje, że fantazja lubi ponieść za mocno i błędy mogą kosztować dużo więcej. Z tymi wszystkimi prosami z EWS, to mam wrażenie, że oni bardziej na to ryzyko się godzą niż je minimalizują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to kolejna rada. Przy testach i ustawianiu zawieszenia, lepiej i bezpieczniej napompować więcej, a następnie szukając swojego ustawienia, schodzić z ciśnieniem w dół, niż odwrotnie. Raz, że łatwiej załapać o co chodzi z tymi kompresjami (bo to nie tak od razu wiadomo), to trudniej o uszkodzenie ramy/dampera przy dobiciach na za niskim ciśnieniu. 

Do tego laiki najczęściej myślą, że zawiecha ma być wygodna i wybierać liście... Nie jest tak. To ma łapać trakcję przy danych prędkościach i terenie. Po tym oceniasz jak działa, a nie po tym co czują nadgarstki.

PS. A jeżeli tym terenem są liście, to chyba nie taki rower do tego miał być. ;) 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd zamontowany, bez łańcucha na razie, bo czekam na pancerz do przerzutki. Tylny hamulec też już gotowy, przewód przeciągnięty, trzeba tylko zalać i odpowietrzyć.

naped_s.jpg.2b1533a271e19b1a64eeac9fde89634b.jpg

1226811609_hamulectyl_s.jpg.a94d64dd390674e0cb7a7409f545a903.jpg

 

Problemem chińskiej ramy okazał się myk-myk :( . Insert maksymalnie może mieć 21cm, co skutkuje że maksymalnie będzie sztyca z dropem 150mm. To na razie takie zgrubne pomiary. Zamówiłem za 15PLN, zwykłą aluminiową, która wykorzystam do pomiaru.  Sztyca będzie prawdopodobnie OneUp, która ma najkrótszy insert (237mm) dla 150mm dropa. Ewentualnie BikeYoke insert 265 (a realnie 235mm, bo mocowanie linki wejdzie głębiej) i drop 160mm. 

Jeszcze takie małe porównanie. W gravelu mam suport ceramiczny, tu przyoszczędziłem i kupiłem Shimano MT800 (BB92). W gravelu jak zakręce korbą to spokojnie zrobi z 50 obrotów, tutaj ze 2 :D 

 

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brombosz rower raczej nie jest za mały. Max wyciągnięta sztyca normalna do jazdy to powinno być około 21cm. Więc ta 150 to max, ale jakby insert wszedł o te 5 cm więcej, miałbym większe możliwości. Te 150 to ustalone na razie teoretycznie, na podstawie gravela, ale może się okazać ze będzie walił po klejnotach, więc pozostanie 125 :D 

Cytat

 no i bez sensu coś takiego przy skoku zawieszenia np. 120mm.

A mógłbyś rozwinąć? Ja mam skok 160/150 więc może bez sensu walczę o dłuższego mykmyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego jakiego jesteś wzrostu, jaki masz przekrok (czy jak to tam się zwie) itp. Może być tak, że 150mm będzie wysunięte tak, że i np 170mm by weszło i byłoby lepsze, a może być tak, że te 20mm zapasu w dole będzie miało mniejsze znaczenie niż te 20mm na górze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, JWO napisał:

Jeszcze takie małe porównanie. W gravelu mam suport ceramiczny, tu przyoszczędziłem i kupiłem Shimano MT800 (BB92). W gravelu jak zakręce korbą to spokojnie zrobi z 50 obrotów, tutaj ze 2 :D 

Znaczy się nie oszczędzają jeszcze na smarze i jest go w łożyskach odpowiednia ilość. ;) Pojeździsz sezon bez serwisu suportu to też będzie się "lżej" kręcić. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TheJW ano nie oszczędzają. Co do pakowania smaru to łożysk to w fullu warto otworzyć łożyska zawieszenia (nawet jak są nowe) i dopakować do pełna smaru. Tam i tak nie ma ruchu pełnego, więc nie ma znaczenia, że będzie ciut większy opór. Za to będzie bezpieczniej i dłużej wytrzymają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...