Skocz do zawartości

[Mostek] Drastyczna obniżka kierownicy w Triban 540


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, niedawno zgłupiałem i kupiłem Tribana 540. Mimo tego że wydawało mi się że wiem co nieco na temat budowy roweru przeoczyłem jeden ale bardzo istotny dla mnie element. Mianowicie, długość rury gdzie zamontowana jest kierownica. Kiedy wpadłem świeżo po zakupie do znajomego to mierząc długość tego elementu w porównaniu do jego Cannondale niemało zemdlałem. Ponad 6cm więcej, czy dramat. Jeszcze krótko z czego się przesiadłem - z jakiegoś modelu marki Koga, gdzie ten element to już w ogóle jest jeszcze krótszy. Kogą przejechałem już ponad 2000 km i ta pozycja jest dla mnie bardzo naturalna a w Tribanie czuje się jakbym jechał na damce. I teraz mój pomysł to wywalenie wszystkich podkładek plus mostek ujemny tak aby kierwonica poszła o co najmniej 10-15 cm w dół. Pytanie do Was - czy tym będzie dało się jeździć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, ChuChu napisał:

Co lepsze, ten szczegół który przeoczyłeś, to nie szczegół tylko jeden z podstawowych parametrów...

Bardzo szybko PO KUPNIE to zrozumiałem. A ze zjechaniem 10cm nie będzie problemu, są dostępne mostki z płynną regulacją do 60 stopni. Tylko zastanawiam się jak będzie wyglądać  jazda po tej modyfikacji. Czy będę miał taką samą pozycję jak w starej szosie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałeś jedynie że masz rower marki Koga. To Ty musisz policzyć.

Tyle że jak wsadzisz ten mostek -60 stopni, to będzie musiał być potwornie długi, żeby skompensować tak ostry kąt.

No i tak prawdę mówiąc, to masz za mały stary rower lub kupiłeś za duży nowy. Jeżeli dobrze rozumiem, porównaliście długość główki ramy. Jeżeli mówimy o tym samym rozmiarze roweru, to pomiędzy Race a Endurance nie będzie 60 mm różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Szybko_bez_kasku napisał:

I teraz mój pomysł to wywalenie wszystkich podkładek plus mostek ujemny tak aby kierwonica poszła o co najmniej 10-15 cm w dół

XD

15cm różnicy to nie ma pomiędzy najbardziej agresywnym a najbardziej ędurensowym rowerem

Zresztą palnąłeś jakieś cyferki z dvpy a nie jesteś nawet świadomy, że w rowerze szosowym 3-4cm to przepaść. Także zacznij od zmiany ustawień tego co masz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ W Kodze mam 21 cm od początku head tube do kierownicy i 18 cm dropu, a w Tribanie 27 cm od początku head tube do kierownicy i 14 cm drop, więc na start mam różnicę 10 cm . Na Kodze jeżdżę tylko i wyłącznie na dropie i nie czuję żadnego dyskomfortu na dystansach które preferuję czyli do 50 km. Jeśli 3-4 cm to przepaść to co powiedzieć o 10 cm i to do góry. Ja czuję różnicę, ale w oporze wiatru i osiągach.

@ChuChu Mam 186 cm wzrostu. Koga miała 57 cm ramę, Triban 56 cm. Przeoczyłem tylko strasznie wysokość headtube.

 

Da się uratować sytuację? Wspomnę tylko że docelowo chciałbym jak nim jeździć na lemondkach i stąd zależy mi na jak najniżej położonej kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triban 540 w rozmiarze L (bo chyba to masz na myśli pisząc "56") ma główkę ramy 195mm i dodając do tego wysokość kapy sterów + mostek obrócony na minus możesz bez problemu mieć "od początku head tube do kierownicy" kilka centymetrów mniej niż to namierzyłeś. Poza tym "od początku head tube do kierownicy" to żadne wyznaczniki bo widelce nie mają identycznej długości a główki ramy nie mają identycznego kąta względem podłoża.

Wrzuć zdjęcie jak ten twój triban wygląda z profilu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem wysokość od headtube do kierownicy, ale taka sama różnica jest w wysokości mierzonej od czubka opony do kierownicy. W tribanie mostek jest na ujemnym od początku. Wywaliłem wszystkie podkładki o kierownica poszła 3 cm do dołu, ale to ciągle mało w porównaniu do Kogi.

2022-08-21_19h00_44.png.eca4ca298b717c495b6c5c4dd8a789e5.png

 

image.png.4aa0b31cbabe0f53873048641d83b66e.png\

Moja Koga, musiałem odbić zdjęcie w poziomie aby strony się zgadzały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...