Skocz do zawartości

[przymiar do łańcucha] skutecznośc pomiarów.


iks

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kompletuję narzędzia rowerowe. Założenie jest takie by były to solidne przyrządy na tzw. lata.  Jestem zielony w temacie i stąd prośba o pomoc.

Zaczynam od narzędzi do łańcucha , czyli co muszę mieć by wymienić łańcuch ?

- przymiar do łańcucha / myślę o Park Tool CC-4 /

- szczypce do rozpinania /  ? /

- skuwacz /  ? /

- smar /  ?/

- przyrząd do czyszczenia łańcucha /? /

a przy okazji narzędzie do czyszczenia kasety / ? /

Macie może jakieś sprawdzone w praktyce akcesoria ?

Jak coś pominąłem proszę o podpowiedź.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Park Tool kupiłem w tamtym roku za 70 PLN. ale te ceny teraz i w ogóle za Park Toola to śą kosmosy, choć trzeba przyznac że mają rzeczy naprawde najwyższej półki. Niemniej czy Shimano tez nie robi na złość, bo ceny tego TL-CN42 wysokie, chyba ze to są autorskie patenty....

@tomek4446 w temacie pytaj na temat, a nie watek zbiorczy. Pod tym adresem trwała zaciekła ( a w pewnym momencie ideologiczna dyskusja). Możesz tam zapytac kogoś kto posiada to narzędzie, o numer do p. Bronisława w sprawie autorskiego przymiaru. Wyjdzie znacznie taniej od ww. produktów 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zachęcony ostrą dyskusją w tym wątku => 

Zamówiłem kolejny przymiar i porównałem z odczytami z innych przymiarów. Akurat posiadam na stanie:

  • Park Tool CC-4
  • Unior 1643/4,

Na stanie mam 3 rowery z różnymi napędami oraz jeszcze jakiś zużyty łańcuch z napędu 12s. Zmierzyłem też łańcuchy 6 i 10s, ale sens tego jest raczej średni. Zrobiłem to z ciekawości. 

Screenshot_1.jpg.1520e0cbde9079988b55e779b403b08d.jpg

  • Unior - tutaj na dzień dobry nowy łańcuch ma 0,25. Producent zaleca wymianę dla 12s przy 0,5 jak dobrze pamiętam. 
  • Park Tool - tutaj zaskoczenie. Przymiar nie wpadał na żadnym z łańcuchów. Ma taką lekko zaokrągloną końcówkę i tylko na niej się zawieszał. Przymiar pokazuje wartości 0,5 i 0,75 więc zakładam, że wszystkie łańcuchy miały mniej niż 0,5. Dokładna wartość nie jest tutaj możliwa do uzyskania. 
  • Przymiar p. Bronisława- tutaj pomiary są bardzo zróżnicowane i oddają przebieg łańcucha. Dodatkowo w ostatniej kolumnie zmierzyłem zużycie rolek (ten przymiar ma taki element, który pozwala na sprawdzanie tego elementu). 

Poza wynikami dodam, że przymiar p. Bronisława jest wygodniejszy w użyciu od Park Toola. Jednak odczyt z Uniora jest praktyczniejszy, bo można pobrać miarę, wyjąc przymiar i odczytać. Przy przymiarze p. Bronisława człowiek nie brudzi łapek. No i wreszcie przymiar p. Bronisława jest solidniejszy od przymiaru Park Tool. Blacha jest zauważalnie grubsza. Najważniejsze jednak jest to, że przymiar jest najdokładniejszy z tych, które mam. 

Z dodatkowych bajerów przymiar p. Bronisława ma jeszcze:

  • funkcję rozpinania spinek, 
  • otwieracz do piwa, 
  • miarkę calową, 
  • wzornik średnic, 
  • klucz do wentyli, 
  • miernik zużycia rolek, 

Jestem ciekaw opinii forumowiczów... Proszę jednak o rzeczowe dyskusje, a nie wycieczki jak w poprzednim wątku. ;)

PS
@cervandesorientujesz się jak interpretować ten odczyt z przymiaru do rolki. W instrukcji nie ma o tym słowa. Robiłeś jakieś porównanie z innymi przymiarami?

20220908_123839.jpg

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Eathan tak, ale naciskasz końcówkę Park Tool CC4, i ona raczej ochoczo wtedy powinna wpaść (mniej lub bardziej może przy odpowiedniej sile nacisku, wahać się wtedy pomiar o część %, choć z drugiej strony to zadanie karkołomne....); piszesz że dokładna wartośc nie jest możliwa do uzyskania, ale to chyba się tyczy wzgledem przymiaru p. Bronisława. 

"Przymiar pokazuje wartości 0,5 i 0,75 więc zakładam, że wszystkie łańcuchy miały mniej niż 0,5" - nie to, tam masz wyraźny schodek który wskazuje albo 0./6 albo 0.75....

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iks to jest ciekawe. Jak dociskasz to co ma wpaść to wtedy podnosi się drugi koniec. Wtedy oczywiście wpada. Jak mocno trzymasz na końcu dwoma palcami i mierzysz, jak zaleca producent to w moim przypadku nie wpadało.

Co do dokładności to odwrotnie niż napisałeś. Park Tool jest mniej dokładny i ma trzy stany 0 / 0,5 / 0,75. W przymiarze p. Bronisława masz dokładniejszą skalę i jest precyzyjniejszy.  Mierzy płynnie od 0 do 1. Podziałka jest wyskalowana co 0,1

Edytowane przez Eathan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio ratowałem 4 łańcuchy - przyrząd park mechanika i mój z Decathlonu pokazywały ponad 0,75. Porównanie z nowiutkim łańcuchem pokazało 0,27% i ten nowy łańcuch został przyjęty przez kasetę 12s. Jak bym słuchał się prostych (nie likwidujących luzu rolek) przyrządów, to bym wyrzucał łańcuchy co 500km. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę,. że @Punkxtr miałby tutaj swoje zdanie, bo używa narzędzi Park Toola i dzięki niemu CC4 zakupiłem.

W archiwalnym temacie podlinkował tekst na temat błedów pomiaru większości przymiarów

Pozatym @Eathan CC4 nie jest tak złe, a przyrząd p. Bronisława az  tak dobry, nie przesadzajmy w obie strony.... 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iks nie napisałem, że jest zły. Jedynie zwracam uwagę na to, że jest mniej dokładny. Pierwsza reakcja tego przymiaru ma miejsce przy 0,5. Wcześniej nie masz żadnych danych. Zakładam, że dla większości nie ma to znaczenia i nie musi znać dokładnego zużycia. Wpada Park Tool - wymienia łańcuch. Osobiście mam radochę, jak wiem więcej. Stąd na plus płynny pomiar w przymierze p. Bronisława.

Jestem ciekaw jak przymiar zachowa się przy łańcuchu mającym 0,5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Eathan napisał:

@Wojcio a który (poza uniorem) z powyższych nie uwzględnia luzu na rolkach? 

Właściwie użyty cc4 kompensuje zużycie rolek. Ale inne Parki już nie.
Moja obserwacja jest taka - przychodzisz do serwisu, mechanik bierze prosty przymiar, który wpada. Wyrzucasz dobry łańcuch. Prawidłowa procedura powinna być taka - pomiar przymiarem z kompensacją, jak pokazuje on zużycie, to rozpinamy łańcuch i porównujemy z nowym. To dopiero decyduje o wymianie. No chyba, że jak w rowerze kolegi - tani przymiar nie wpadał, bo się zapierał drugą stroną 🤣

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wojcio taka ciekawostka. Tani przymiar. Używałem na rowerze z napędem 3x10. Niby coś tam mierzył. Zmieniłem rower na 2x11 no i nadal ten sam przymiar. Mierzyłem i nic. Okazało się, że przymiar nie wpadał, bo był za gruby (blacha była zbyt gruba) i trzeba było sporo siły, by go wepchnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, iks napisał:

Ja myślę,. że @Punkxtr miałby tutaj swoje zdanie, bo używa narzędzi Park Toola i dzięki niemu CC4 zakupiłem.

Aktualnie używam u siebie Parka CC-4 i uważam, że to bardzo dobry przymiar. Wcześniej miałem Shimano TL-CN40 - lepiej wykonany od Parka, ale troszkę mniej dokładny. 
Przewinął mi się też przez ręce jego następca - Shimano TL-CN42 i ten w mojej opinii był fatalny, w ogóle nie było miarodajności wyniku. 

Także Park Tool jest chyba takim złotym środkiem. Chętnie kupię też przymiar od P. Bronisława; myślę, że szczególnie w serwisie może być przydatny aby np. komuś coś obrazowo wyjaśnić. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@iks zapłaciłem 98 zł z wysyłką (polecony priorytet). Czyli taniej niż Park Tool, Unior czy Shimano. Co do zmian ceny to nie wiem. Pewnie w obecnych realiach jest to możliwe z uwagi na ceny materiałów. Co do rozwoju to zapewne tak. Dostałem wersję 3. Pogadałem trochę z p. Bronisławem, on jest otwarty na propozycje i zmiany. Zakładam, że jak będzie sygnał i ciekawe pomysły to się pojawią kolejne. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2022 o 19:51, holdegron napisał:

Że tak poprę kolegę cervandesa - "Łańcuch wydłuża się wyłącznie poprzez wycieranie pinów oraz wewnętrznych ogniw w miejscu przetłoczenia"

Dokładnie tak, teza poparta doświadczeniami z demontażu i analizy pomiarowej zużytych łańcuchów.
Wytarcie się otworu i pinu robiące luz 0,1 mm na całej długości robi wydłużenie ~110x0,1=11mm.Osobiście

...

 

A co to za bzdury piszesz? Rozciągają się też i same płytki. Powieś sobie zużyty i nowy łańcuch obok siebie a zobaczysz różnice w niepokrywaniu się ogniw a to nie może wynikać przecież z samego wycierania czy też właściwie rozwalcowywania się samych rolek! Przymiary oczywiście uwzględniają oba aspekty zuzywania się łańcucha, zwykła miarka tylko rozciąganie sie płytek.

Edytowane przez Mentos
  • Haha 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Wojcio napisał:

Jak bym słuchał się prostych (nie likwidujących luzu rolek) przyrządów, to bym wyrzucał łańcuchy co 500km. 

Mam dokładnie te same spostrzeżenia. Mam przymiar P. Bronisława , jakiś chiński i bitula i z 8 łańcuchów 10-12rz w użyciu. Wiedziałem że te dwa ostatnie pokazują głupty, ale żeby aż tak. Jeżdżę na 3 łańcuchy i dojeżdżam napędy do końca, więc na szczęście nigdy nie wyrzuciłem dobrego łańcucha opierając się na tych pomiarach :) W sumie w moim przypadku przymiar zawsze był mi zbędny, ale fajnie mieć precyzyjne narzędzie.  Do tego wystarczy poczytać elaboraty o łańcuchach z tego forum i można doktorat pisać :D

Szacun panowie :) 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2022 o 14:06, Mentos napisał:

 

A co to za bzdury piszesz? Rozciągają się też i same płytki. Powieś sobie zużyty i nowy łańcuch obok siebie a zobaczysz różnice w niepokrywaniu się ogniw a to nie może wynikać przecież z samego wycierania czy też właściwie rozwalcowywania się samych rolek! Przymiary oczywiście uwzględniają oba aspekty zuzywania się łańcucha, zwykła miarka tylko rozciąganie sie płytek.

 

Ten jakie teorie wymyśla 😲 Ogniwa się nie pokrywają, bo wyciera się pin i przetłoczenie w wewnętrznych ogniwach. Rolka nie ma żadnego znaczenia dla wydłużenia łańcucha a płytki sie nie rozciągają. Prosty test, masz nowy łańcuch, odkuwasz kilka ogniw. Nie wyrzucaj ich, zajedź łańcuch i porównaj długość płytek. Potem wróć i przeproś.

Edytowane przez cervandes
  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.09.2022 o 18:48, Eathan napisał:

PS
@cervandesorientujesz się jak interpretować ten odczyt z przymiaru do rolki. W instrukcji nie ma o tym słowa. Robiłeś jakieś porównanie z innymi przymiarami?

 

 

Mam tylko kupiony świadomie Shimano TL-CN42. Że nie zajeżdżam łańcuchów ponad 0,5% to w sumie wiedziałem, bo zawsze mam zapas nowych i kiedyś wieszałem, u mnie napędy się kończą zawsze przy 0,3-0,4%. Po prostu przebiegami zabijam kasetę, a jak już zmieniam koronki w niej na nowe, to szkoda jeździć na podjechanych łańcuchach i zakładam nowe. W moim osobistym przypadku kaseta M8000 i cztery łańcuchy XT HG701 to za dużo, bo kaseta się kończy a łańcuchy ledwie 0,2 przekroczyły po 9000km. 

 

Pomiar rolki mnie nie interesuje, nie dotyczy, nie używałem tej części przymiaru i szczerze mówiąc nie wiem czy jest sens. Może mając nówkę łańcuch można zerknąć jak daleko języczek wchodzi, by potem móc obserwować postęp zużycia z czasem. No ale jak wspominałem wcześniej - jestem zdecydowanym zwolennikiem opinii, że zużycie rolek nie ma ŻADNEGO znaczenia dla podziałki łańcucha, dlatego też i sam pomiar mnie nie interesuje. W sumie to nawet nie teoria a fakt, podziałka łańcucha się nie zmienia, gdy zużywają się rolki.

 

 

PS. Skoro w moim przypadku, rowerze, terenie, mocy itp cztery łańcuchy to zbyt wiele - kolejny napęd będę zajeżdżał na czterech łańcuchach i kilku najmniejszych koronkach kasety. Dwa łańcuchy na nowej kasecie a potem kolejne dwa łańcuchy na osobnym zestawie małych koronek. Tak powinno być najoptymalniej z punktu widzenia ekonomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...