Skocz do zawartości

[trekking] wygodny rower dla kobiety


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. Dziewczyna była ze mną na wycieczce 50km na starym retro MTB. Szacun, że przejechała, ale potrzebuje nowego roweru, wygodnego z wyprostowana pozycją. Oświetlenie bagażnik może koszyczek mile widziane więc odpadają golasy;)

Przymierzała się do Romet gazela 6 i była zadowolona z rozmiaru L i wygodnej pozycji. Waga niecałe 16,5 kg według producenta brzmi rozsądnie za tą cenę:

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-gazela-6-28-l-20-bordowo-grafitowy-11917740829

Ja natomiast znalazłem inna gazelę;) Nie wiem niestety jak będzie z pozycją i czy jakościowo to lepszy rower. Sam mam alfine na pasku Gatesa i sobie chwalę. Nie wiem jednak jak porównać hamulce rolkowe i piaste wewnętrzna do osprzętu Rometa. Wagowo wypada lepiej, ale brakuje bagażnika. 

https://allegro.pl/oferta/gazelle-cityzen-nexus-7-rower-holenderski-nowy-40-9677718547

Co myślicie, jaki rower byłby lepszy i czy może jest coś ciekawszego? Cena 2500 byłaby spoko na początek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rower ma być wygodny na dłuższe dystanse to pozycja nie może być wyprostowana. Po pierwsze prawie cały ciężar spoczywa wtedy na siodełku i boli tyłek. Po drugie musimy wkładać znacznie większy wysiłek w pedałowanie żeby pokonać opór powietrza. I gdzie tu wygoda ? Mam porównanie bo posiadam trekkinga i gravela. 50 km na trekkingu zaczyna być wyprawą. Trzeba wziąć coś do jedzenia, zapas picia, pomyśleć ewentualnie o odzieży na zapas gdyby się ochłodziło. 50 km na gravelu to szybki przelot i trzeba tylko spojrzeć czy jest parę łyków wody w bidonie. Także jak planujecie częściej wyprawy 50+ rozważyłbym inne opcje niż rower miejski.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze zeszło- i tegoroczne doświadczenia mówią, że jeśli szukać roweru turystycznego z piastą wewnętrzną, to Alfine 11 to absolutne minimum. Wiem, że nawet tutaj są koledzy, którzy jeżdżą turystycznie z Nexusem 7 i dają radę, ale ja jestem bardzo sceptyczny wobec takiego rozwiązania.

Do oporu powietrza nie przykładałbym aż takiego znaczenia, przynajmniej nie w zakresie typowo turystycznych prędkości, ale w pozostałych kwestiach dotyczących pozycji to się z @chrismelem zgodzę :)

A z Gazeli lepsza ta z numerem 9. Wiadomo... ;) 

Szy.

PS. Przejrzyj archiwalne wątki z wiosny - było więcej o damskich trekkingach.

Edytowane przez szy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie tego nie trzeba tłumaczyć, ale takie wyprawy to raczej maksimum. Do tego dochodzą problemy z plecami i karkiem. Pochylona sylwetka spowodowała duży ból w okolicach szyi i barków.

Była przymiarka do gołego crossa i lepsze odczucia były na gazeli. Nie jest to jeszcze typowy mieszczuch, a w tych pieniądzach chyba ciężko o cokolwiek innego. Wszystko inne będzie "podobne". Czy to Kross trans czy unibike freeway. 

Nowocześniejsze geometrycznie rowery kosztują już sporo więcej, a tak naprawdę oferują niewiele więcej, jak np Raymon tourray gdzieś tam wspominany.

Gravele i krossy chyba odpadają, nie musi być szybko to nie ten typ dziewczyny;) Wiem, że trzeba iść na pewien kompromis. Zresztą chyba do 3k nie znajdzie się nie wiadomo czego.

A co do gazeli to modele 6 8 i 9 czym się różnią? 6 i 8 chyba tylko dodatkowymi przełożeniami, 9 wiadomo deore i 30 przełożeń, ale to chyba jeszcze nie ten etap zafundowania na jazdę.

W sumie nie wiem jakie mogą być inne alternatywy, raczej sylwetka ma być komfortowa i wyprostowana - kondycja i noga jest na wyższym poziomie niż elastyczność tułowia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie przyczyną bólu (różnych górnych partii ciała) nie jest pochylona pozycja ale prostopadłe ułożenie dłoni na kierownicy z jednocześnie pochyloną pozycją. Dlatego na rowerze trekkingowym mam kierownicę podniesioną. Natomiast w gravelu gdzie dłonie mam równolegle do ciała ten problem nie występuje w ogóle. Stąd często w rowerach turystycznych na których spędzamy długie godziny są kierownice typu jaskółka lub też na kierownicach zamontowane są różnego typu rogi. Także raczej w ustawieniu roweru szukałbym przyczyny a nie samym pochyleniu pozycji.

Generalnie, na ciężkim, mało aerodynamicznym, niewygodnym rowerze przejechanie 50 km to wyzwanie. Często tak duże że po pierwszym razie przechodzi ochota na następny. A nad elastycznością można szybko popracować. Np. robiąc co 30 min jazdy 1-2 min przerwy na rozciąganie. Zadziała błyskawicznie pod warunkiem że nie jeździmy raz na tydzień lub rzadziej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, to był jakiś retro MTB speedent, jak na pierwszy raz, że nic nie wyszło boli to luz, przyzwyczai się, ale ta pozycja i ból karku to już za dużo, pochylony tułów i podniesiona głowa nie ma się co dziwić. 

Generalnie chodzi mi o to czy moNa coś kupić fajniejszego w tych pieniądzach jak za nowego Rometa gazela 6, bo ja to widzę w ten sposób, że przecież wystarczy sobie nawet ten regulowany mostek podmienić później na coś zwykłego i będzie całkiem przyjemny. A czy bagażnik da się ściągnąć? Chyba tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie kupiona gazela finalnie i wstęp IE skręciłem, ale mam pytanie co do tego mostka regulowanego.

Skręciłem z maksymalną siła śrubę, która wchodzi w mostek od góry, ale jak przytrzymam nogami koło i użyje dosyć dużej siły to mostek się obraca lewo-prawo. Czy to jest normalne w tego typu mostkach, bo w innych rowerach i mostkach nieregulowanych to raczej nie ma miejsca? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...