Skocz do zawartości

[pedały] Budżetowe pedały na łożyskach maszynowych


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Jeździłem do tej pory na zwykłych aluminiowych z konusami (SPD jakoś do mnie nie przemawiają). Jednak szybko łapia luzy, do środka dostaje sie piach powodujacy trzaski. Szukam czegoś sensowniejszego. Wyszukując w Google znalazłem 2 typy

1. ZERAY ZP-975A

 

2. NECO WP-101

Jest to jakiś sensowny wybór?

image.png

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Brombosz napisał:

Te już nie są na łożyskach maszynowych tylko na plastikowym ślizgu. Do tego mają problem z pływaniem platformy wzdłuż osi bo przyoszcxędzili też na kontrze śruby ustalającej luż osiowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Dokumosa napisał:

Te już nie są na łożyskach maszynowych tylko na plastikowym ślizgu. Do tego mają problem z pływaniem platformy wzdłuż osi bo przyoszcxędzili też na kontrze śruby ustalającej luż osiowy.

Hmmm... No chodziło mi o WheelUpy o takim samym wyglądzie. Myślałem, że to ta sama fabryka, tylko logo inne. 

Tak czy inaczej...

https://www.ceneo.pl/85608469

... to będzie to. ;) 

@keltu Obecnie mam właśnie takie jak podlinkowałeś, ale czy to da radę więcej jak 2-3 sezony to się dopiero okaże. Pół sezonu na razie przejeździło i działa jak nowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No byłbym bardzo ostrożny bo chińczyk już i pod marką wheelup nie sprzedaje z maszynami. Nawet jeśli ośka ma miejsce na klucz 15mm (co jeszcze dwa lata temu było znakiem rozpoznawczym prawilnych wheelupów) do przykręcania pedałów w środku jest podłej jakości plastikowy ślizg. Excelsiory te, które nie mają miejsca na klucz można jeszcze przerobić na maszyny ale ciągle jest kwestia rozkręcającej się śruby ustalającej korpus w stosunku do osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki to ma być rower? Bo jak koza to kup co chcesz. Jak twoje daily, to ujdzie, ale wez lepiej coś z małymi, ostrymi pinami. Zwiększają komfort w deszczu i w zimie. Jak to coś do dłuższych jazd to odpuść sobie tego typu konstrukcję. ;) Nie żeby te pedały miały się zaraz rozsypać, bo tego nie wiem... Ale konstrukcja to raz, że bedzie na mieście siara, to dwa, w moment będzie porysowana i trzy, średnio wygodna w zwykłych butach. 

A jak się jeszcze zewnętrzny korpus wygnie, bo i takie widzialem, to wcześniejsze oszczędzanie i taka jazda, zaczną kosztować zdrowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały przyszły :) Rozebrałem jeden i okazuje się, ze jest tam tylko 1 łożysko 6x13x5 (szukanie w necie dało wynik m.in. https://www.sklep.neronpila.pl/Lozysko-686-ZZ-EZO-6x13x5-p60636 )

Są też oczywiście na Allegro i takie po 1,55 zł. Demontaż i montaż nie jest trudny. Zaciekawiło mnie, że bez tego plastykowego korka dokręcanego/wykręcanego imbusem pedał ma spory luz poosiowy. Po wkręceniu mocno korna luz znika. Pedały obracają się dość lekko, teraz czas na przetestowanie w rowerze :)

Łożysko.jpg

Pedal rozebrany.jpg

Pedał-wnetrze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pedały przetestowane w rowerze. Kilkadziesięt gramów róznicy w masie w porównaniu ze starymi robi róznicę :) No i obracają się lekko i bez żadnych odgłosów. Tak więc na razie jestem zadowolony. Zobaczymy ile km wytrzymają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To łożysko nie przenosi prawie żadnej siły. Jest tylko po to, żeby korpus nie miał luzów osiowych. Cała siła napędowa idzie przez ślizg. Nośność łożysk w tych wymiarach, biorąc pod uwagę topowe marki to 20kg. Tych co sprzedają te pedały jako "maszynowe" powonno się wieszać za jaja przy najbardziej ruchliwych DDR ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano w takich czasach żyjemy. Na stronie producenta jest opis (niestety nie zwóciłem uwagi przed zakupem):

Weight:268g/pr
Body:Aluminum
Cage:Aluminum
Spindle:Cromoly
Bushing:1 DU
Bearing:1 Cartridge
Seal:1 Rubber(patent)

Czyli 1 łożysko i 1 tuleja ślizgowa z materiału DU. Szukanie w Google dało taki wynik:

https://www.biznesfinder.pl/poradnik/przemysl/gdzie-znajduja-zastosowanie-lozyska-slizgowe-z-materialu-du-96748

"Materiał DU – kompozyt PTFE na bimetalicznej taśmie stalowej"

Ale oczywiście jak sprzedający napisze "pedały na łożyskach maszynowych" to zawsze się wybroni, że miał na myśli 2 łożyska w 2 pedałach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...