Skocz do zawartości

[Kompatybilność] BR-M775 z BL-M8000 - przewód


Projekt91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

 

Posiadam zaciski BR-M775 i chcę połączyć je z klamkami BL-M8000. Czytałem że klamki powinny pasować do tych zacisków. Pytanie tylko o przewód. Obecnie posiadam na zaciskach przewód SM-BH59, natomiast w specyfikacji shimano podaje kompatybilność klamki z przewodem SM-BH90-SBM. Pytanie czy powinienem zatem wymienić cały przewód ? Czy można śmiało zostawić stary ponieważ będzie pasować do nowszej serii klamek ?

Jeżeli jest potrzeba wymiany, to czy nowszy przewód będzie pasować do zacisków ?

Edytowane przez Projekt91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ChuChu napisał:

Taki zestaw Oliwka + Insert to koszt kilku złotych. Warto ryzykować nieszczelność? Według mnie nie, bo koszt znikomy, a unikamy ewentualnie niepotrzebnej roboty. Ja u siebie wymieniałem zawsze.

Też tak myślę. Z tego co wyczytałem  oliwka przy dociągu śrubą odkształca się i dopasowuje pod klamkę, więc lepiej założyć nową i „świeżą”.  Tak samo z wymianą. Lepiej myśle uciąć te 2 cm przewodu niż wydłubywać stary insert i oliwkę. 

Edytowane przez Projekt91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoły są dwie: falenicka i otwocka.

Prawdą jest że "9 na 10" przypadków można ten przewód wkręcić więcej niż raz baz najmniejszych negatywnych konsekwencji. Ale nie każdy chce sprawdzać czy nie znajdzie się wśród "1%" tych którym układ cieknie albo tych "9%" którym układ się zapowietrzy szybciej. Osobiście podejmuję ryzyko i zrobiłem to wielokrotnie ale rozumiem tych, którzy nie chcą. 

Edytowane przez Fikander
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Projekt91 napisał:

Też tak myślę. Z tego co wyczytałem  oliwka przy dociągu śrubą odkształca się i dopasowuje pod klamkę, więc lepiej założyć nową i „świeżą”.  Tak samo z wymianą. Lepiej myśle uciąć te 2 cm przewodu niż wydłubywać stary insert i oliwkę. 

Kilka tysięcy razy zakładałem przewód do nowej klamki lub zacisku. W sumie już 21 lat. I nie udało mi się ani razu dowieść prawdziwości twojej teorii  ;)

Niczego nie wydłubujesz,  wyciągasz przewód z gniazda,  raz idzie łatwiej,  raz ciężej. 

14 godzin temu, ChuChu napisał:

Taki zestaw Oliwka + Insert to koszt kilku złotych. Warto ryzykować nieszczelność? Według mnie nie, bo koszt znikomy, a unikamy ewentualnie niepotrzebnej roboty. Ja u siebie wymieniałem zawsze.

Nie ma ryzyka nieszczelności. Mam zwyczaj: jeśli robię coś wiele razy i choć raz jest problem- nie polecam rozwiązania. Ale w tym przypadku nigdy nie dane było mi zaliczyć wpadki. 

Nigdy też nie dokręcam przewodu z dedykowanym momentem (jeśli wymieniasz insert plus oliwkę żeby zrobić wszystko prawilnie to odpowiedni moment też powinien być w użyciu, skoro chcesz wykluczać ryzyko). Dokręcam. Nawet mocniej niż trzeba bo w nowych szosowych przyłącze jest dokręcone 5-6Nm wg shimano 

W przypadku manipulacji przewodami jedyne czego na 110% bym przestrzegał to montaż i zaciśnięcie oliwki na przewodzie przyłączanym do szosowych klamkomanetek np ultegry. Gniazdo i korpus są zrobione z tworzywa i pękną przy użyciu choćby odrobiny nadmiaru mocy. Bardzo bardzo kosztowne zaniedbanie. 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to robisz? Bo o ile insert jest zdatny do użytku wiele razy to oliwka ulega deformacji. Jej średnica wewnętrzna zmniejsza się w stosunku do średnicy przewodu. 

Wydłubywałem inserty po przecięciu oliwki,  dawno temu gdy obie rzeczy były sprzedawane osobno,  dość drogie a do tego niezbyt dostępne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiem jak to robić bo będę robił to pierwszy raz, stąd moje pytanie. Myślałem żeby po prostu uciąć te dwa cm przewodu i nałożyć nowy insert wraz z oliwką, ale jeżeli pojawia się tu sporo głosów żeby ich w ogóle nie wymieniać to chyba się zastanowię jeszcze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po wymianie klamek. Co do łączników i oliwek to wymieniałem je, ponieważ i tak już mialem zamówione do kompletu 🙂 wymiana poprzez ucięcie przewodu ze starymi i zamocowanie nowych. Klameczki współgrają z zaciskami aż miło. Co prawda na początku były nieco zbyt gumowate, ale poczytałem fora, pobawiłem się ustawieniami FreeStroke + śrubami pozycyjnymi klamek i jest miodzio 😁 hebelki hamują bardzo dobrze, mają fajną modulację oraz blokują koła w odpowiednim dla mnie komencie - nie za szybko i nie za późno. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...