Skocz do zawartości

[<1500] Pierwsza bieda szosa


Rekomendowane odpowiedzi

Hej,
Z kwestii technicznych:
wzrost 176 cm
waga ~75kg
przekrok ~79cm

Nie mam zbyt wiele doświadczenia jeśli chodzi o współczesne rowery, (wyprodukowane po roku 2000) więc zwracam się do ekspertów. Moje problemy zaczynają się już na etapie doboru rozmiaru ramy pod moje hobbicie wymiary. 

Szukam używanej szosy endurance, totalnie entry level, taki sprzęt by sprawdzić czy spodoba mi się pokonywanie setek kilometrów w specyficznej pozycji.
Nie mam żadnego parcia na jakiś niesamowity osprzęt, byle to było shimano, bo chyba nic się nie zmieniło od lat 90-tych i nadal jest popularne, co znaczy, że zawsze znajdę jakiś element/zmiennik/przeszczepię coś nowszego. Maszynę planuję serwisować sam. Z marek rowerowych zatrzymałem się na Giant, Kross i Romet, przeglądałem trochę sieć, zainteresowały mnie rowery takie jak Giant Defy oraz Kross Venom, ale podejrzewam, że kierowanie się sentymentem z młodości może nie być najlepszym rozwiązaniem.

Mój geograficzny obszar poszukiwań to Warszawa, a także praktycznie każda miejscowość leżąca przy trasie A2/E30 od Poznania do Białej Podlaskiej, oraz szeroko rozumiane okolice Lublina.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz jakieś pojęcie o rowerach i jesteś w stanie ocenić samodzielnie stan techniczny to szukaj koniecznie czegoś co ma klamkomanetki. A jeżeli jesteś laikiem to może po prostu Decathlon: https://www.decathlon.pl/p/rower-szosowy-triban-rc100/_/R-p-305831?mc=8545769 Nie ma klamkomanetek ale w tej cenie stanowiłyby połowę wartości roweru. Generalnie bieda ale jest gwarancja i przez jakiś czas nie musisz martwić się o serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada z klamkomanetkami bardzo dobra. Na tyle, że naprawdę nie ma co proponować tego najtańszego Tribana bez, co może tylko spowodować zniechęcenie do szosy. Pytający chce sprawdzić czy to jego bajka, a nie umartwiać się. Jak ktoś jest fanem retro i zatrzymał się na etapie manetek na ramie to można proponować takie wynalazki. Kierunek z Decathlonem też dobry o tyle, że można poszukać używanego wyższego modelu Tribana z klamkomanetkami, bo dość często ludzie to kupują właśnie "do sprawdzenia czy szosa to moja bajka". A jak złapią bakcyla to Triban na sprzedaż i szukają czegoś lepszego.

5 godzin temu, Zeligowski napisał:

zawsze znajdę jakiś element/zmiennik/przeszczepię coś nowszego.

Owszem, Shimano jest popularne (w sumie to jedynie Sram jest realną konkurencją), ale z tą dostępnością części zamiennych i wkładaniem nowszych gratów to tak różowo nie jest ;) 

Edytowane przez modrzew
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie budżetu do +/- 2000 spowoduje ogromny skok jeśli chodzi o techniczną stronę roweru jaki będziesz mógł kupić. Zamiast 15 letniego padła znajdzie się coś na w miarę współczesnym osprzęcie

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-szosowy-btwin-triban-540-CID767-IDOFa9B.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi!

Klamkomanetki to podstawa, dla mnie rower bez nich to nie szosa ;) 
 

4 godziny temu, modrzew napisał:

Owszem, Shimano jest popularne (w sumie to jedynie Sram jest realną konkurencją), ale z tą dostępnością części zamiennych i wkładaniem nowszych gratów to tak różowo nie jest ;) 

O! Myślałem, że (w dużym uproszczeniu) jak mi się skończą zębatki na tyle, to po prostu wrzucam nowe w takiej samej ilości, lub jeśli przerzutka odmówi posłuszeństwa i była 9 biegowa, to odkręcam i montuję coś nowszego z obsługą 9 biegów. Domyślam się, że wymiana suportu moze być problematyczna, bo znając życie na przestrzeni lat zmieniały się wymiary i technologie. Jednak ogólnie wydawało mi się, że większość elementów jestem w stanie wymienić od ręki, lub z lekką pomocą młotka i wiertarki ;) 

Zaskoczyliście mnie propozycją B-Twina, myślałem, że to sprzęt którego nie bierze się zupełnie pod uwagę, a ta seria 500 wygląda nieźle.

 

4 godziny temu, Mihau_ napisał:

Zwiększenie budżetu do +/- 2000 spowoduje ogromny skok jeśli chodzi o techniczną stronę roweru jaki będziesz mógł kupić. Zamiast 15 letniego padła znajdzie się coś na w miarę współczesnym osprzęcie


Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli zwiększę budżet to będę miał większy wybór i osprzęt będzie nowszy. Jednak z mojej perspektywy totalnego amatora, jakieś drobne różnice w czasie zmiany biegu, to czy będzie mi łatwiej czy trudniej utrzymać kadencję przy danej liczbie biegów z tyłu, lub to czy nowa wersja korby i pedałów jest o 200g lżejsza, nie robi żadnej różnicy. Podejrzewam, że przy poprawnie działającym osprzęcie, nawet rower sprzed 10 czy 20 lat, przez kilkanaście miesięcy, jeśli nie kilka lat, "treningu" nie będzie mnie ograniczał, a na ten moment nie jestem w stanie powiedzieć, czy dojdę do tego etapu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o części typu kaseta, przerzutka, itp. to hipotetycznie tak, kupujesz i wymieniasz. Problem bywa obecnie z dostępnością, ceny poszalały, a niektórych gratów w ogóle nie ma. Tak BTW "coś nowszego z obsługą 9 biegów" to co najwyżej najniższe grupy jakby co ;) Tak się porobiło przez te "parę" lat po 2000r. A jeśli chciałbyś kupić jakieś części zamienne typu pojedyncze koronki do kasety, jakiś  element przerzutki, itp. to raczej zapomnij, albo nie ma albo cena taka że się to nie opłaca.

Dlaczego BTWINa miałoby się nie brać pod uwagę? Decathlon ma zwykle znakomity stosunek tego co oferuje do ceny. Oczywiście nie jest to sprzęt wybitny czy innowacyjny, po prostu jest ileś nieźle wycenionych rodzynków, ale oprócz tego występują też "kupowate" produkty jak i wszędzie indziej. Chyba, że kogoś gryzie napis na ramie - jest sporo takich.

Edytowane przez modrzew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli zwiększę budżet to będę miał większy wybór i osprzęt będzie nowszy. Jednak z mojej perspektywy totalnego amatora

To jest jeden z podstawowych błędów w rozumowaniu. Amator, dziecko, kobieta, etc. może mieć cięższy, słabszy, gorszy sprzęt. Nie, nie prawda a wręcz przeciwnie. Z jednej strony oczywiście ktoś kto się ściga doceni że ma koronkę 15t pomiędzy 14 i 16t. Ale z drugiej strony to akurat On na upartego przemieli ową "dziurę" a amatora owa dziura "zatka". Tak więc zawsze warto jeżeli to nie zabija finansowo tylko jest jak tu różnicą 300-400zł celować w inną półkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, modrzew napisał:

Dlaczego BTWINa miałoby się nie brać pod uwagę? 

Chyba dlatego, że komentarze z którymi się spotkałem dotyczyły tej najniższej półki, gdzie 'wszystko było nie tak', a ja nawet nie byłem świadomy, że jest jakaś wyższa ^^

Fikander, nie nazwał bym tego błędem w rozumowaniu. Nie uważam się za osobę kompetentną jeśli chodzi o niuanse kolarstwa i treningów kolarskich, ale wydaje mi się, że analogie ze sportów w których mam trochę większe doświadczenie, będą tu pasować.
Staram się unikać stanu 'więcej sprzętu niż talentu', jako biegacz amator, mógłbym sobie kupić buty za 1k z tytanową wkładką itp. ale jakieś benefity z tych butów pojawiają się dopiero powyżej pewnych prędkości, a poniżej ich przez 'geometrię' ułożenia stopy mogą nawet zniechęcać do treningu bo dają wrażenie, że coś jest nie tak. Zdecydowaną większość swoich osobistych rekordów ustanowiłem w butach za 70 czy 100zł z Decathlonu, bo przez większość czasu ograniczeniem był mój organizm, a nie sprzęt.
W strzelectwie podobnie, zamiast wydawać miliony monet na super sportowe konstrukcje ostatnich lat, zainwestowałem w używany pistolet przeznaczony do sportu (za 900zł), ale nie goszczący na olimpiadach, miałem dzięki temu więcej środków na amunicję i treningi, a to przełożyło się na wyniki na tarczy i zadowalające mnie miejsca w zawodach. Znów ograniczeniem byłem ja, a nie broń.
Obecnie od roweru wymagam tylko tyle bym mógł dojechać nim np. ze Stolicy do Ciechanowa, z jakąś sensowną średnią prędkością, wyższą niż ta którą uzyskuję na mojej srebrnej strzale mającej 3 biegi w piaście, która kupiłem lata temu za 200zł w placówce typu "rowery z Holandii".
Może tak mi się spodoba szosa, że za jakiś czas założę temat, "co do 6k bo brak 15 między 14 i 16, oraz 10kg wagi mnie wk*****ją" , a może zawiśnie na ścianie lub wyląduje na strychu bo stwierdzę, że to nie dla mnie.
Problemem nie są finanse, tylko to, że obecnie to dla mnie zabawka, na którą nie chce wydać zbyt wiele, a wiem, że będą jeszcze inne wydatki, bo buciki, bo może obcisłe i świadomie godzę się na to, że będę miał rower gorszych parametrów niż te za 2, 3 czy 5 tys. jednocześnie wiem, że dla mnie i tak to będzie przeskok jakościowy, w porównaniu do tego czym jeździłem przez lata. Tego, że mam gorszy rower realnie nie odczuję, bo jedyną osobą z którą planuję się ścigać w najbliższym czasie, będę ja sam ;) 

Edytowane przez Zeligowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ujmę to jeszcze inaczej, za 1500zł to w zasadzie jesteś skazany na bardzo kiepski rower a za 2000zł można kupić bardzo ale to bardzo przeciętny. Wybierasz pomiędzy butami za 75zł i 150zł - w ogóle nie zbliżasz się do tych z tytanową czy karbonową wkładką, stabilizacjami stopy. Wybór słabych i trochę lepszych trampek Cię czeka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Fikander napisał:

To ujmę to jeszcze inaczej, za 1500zł to w zasadzie jesteś skazany na bardzo kiepski rower a za 2000zł można kupić bardzo ale to bardzo przeciętny. Wybierasz pomiędzy butami za 75zł i 150zł - w ogóle nie zbliżasz się do tych z tytanową czy karbonową wkładką, stabilizacjami stopy. Wybór słabych i trochę lepszych trampek Cię czeka.

Z jednej strony tak, bo na obecne standardy szału nie będzie, z drugiej taki rower za 1500 zł technologicznie najprawdopodobniej miażdży to czym się jeździło w Tour de France 40, a moze 30 lat temu. Jeśli mistrzom sprzed lat to wystarczało do osiągania zawrotnych prędkości na niewyobrażalnych dla mnie obecnie dystansach, to czemu mi maiłoby nie wystarczyć do spacerowego przejechania 100km w okolicach 5h? Wybieram pomiędzy butami za 75zł i 150zł, a w każdym z nich zejdę do 3:40min/km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) myślę, że temat pozycjonowania budżetu można uznać za zamknięty. Pozostaje życzyć powodzenia, staraj się aby rower spełniał następujące kryteria:

- klamkomanetki mają mieć pochowane przewody.

- widelec ma być karbonowy.

- korba ma być dwublatowa zdecydowanie powinien to w Twoim przypadku być kompakt,

- bądź wobec siebie krytyczny i kieruj wzrok w kierunku rowerów endurance.

ps. zostaw analogie między-sportowe i między-okresowe w spokoju - rzadko odzwierciedlają rzeczywistość. Szurkowski zmieniał biegi kolanem - ani Ty ani ja tak nie potrafimy.

Edytowane przez Fikander
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, spidelli napisał:

Ale taki rower Cię może umęczyć na tych 100 km - masą, stalowym widelcem, za miękkim siodełkiem....

Masz rację, dlatego zwróciłem się do Was z pytaniem czego szukać ;) 
Większość mojego rowerowego życia to za miękkie siodełko, standard to 100% stali i masa przy której jakieś stalowe szosowe potworki z olx będą wagą piórkową, a zaproponowane już BTWINy to dla mnie kosmos, bo 'amelinium', karbon i waga w okolicy zgrzewki mineralnej ;) 

Dzięki panSocjolog! Nie wiedziałem, że jest taka możliwość.

Taki Triban RC500 jest jakoś porównywalny z 520? Bo tylko RC jest w moim rozmiarze. 

Mam nadzieję, że po latach chowania się za szybką na motocyklu plecy dadzą radę ^^

Edytowane przez Zeligowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taki Triban RC500 jest jakoś porównywalny z 520? Bo tylko RC jest w moim rozmiarze

Nie, to różne rowery rc500 jest cięższy i ma inną geometrię i swoje wady (które dla innych są zaletami) i raczej nie kupisz go za 1500zł.

Ale dla jego zalet (które dla innych są wadami) czasem warto* - to wycieczkowy rower z barankiem nastawiony na rekreację, mieszczący szersze opony, na upartego da się zrobić z niego "gravela"

*wszystko zależy od tego czego i kto oczekuje od roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Fikander napisał:

- klamkomanetki mają mieć pochowane przewody.

Jest to dyktowane estetyką, czy ma realny wpływ na jazdę?
 

17 minut temu, Fikander napisał:

- bądź wobec siebie krytyczny i kieruj wzrok w kierunku rowerów endurance.

A to już w pierwszym poście założyłem, że szukam 'wygodnej' szosy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jest to dyktowane estetyką, czy ma realny wpływ na jazdę?

Jest to podyktowane wiekiem/klasą osprzętu.

Nowe z wąsami to straszne wręcz astronomiczne guano a wyższe grupy, które mają wąsy są starsze niż wielu użytkowników tego forum co świadczy że albo rower ma milion lat albo jest składany z czego popadnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Fikander napisał:

Nie, to różne rowery rc500 jest cięższy i ma inną geometrię i swoje wady (które dla innych są zaletami) i raczej nie kupisz go za 1500zł.

Nie chodziło mi o zakup, a o przymierzenie się i przetestowanie, bo chciałem skorzystać z propozycji panSocjolog, a w mojej okolicy oferta wygląda tak:
https://rent.decathlon.pl/s?address=Warsaw, Poland&bounds=52.36799915970627,21.27109843217943,52.09787667315334,20.85128983757352&keywords=triban

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.08.2022 o 09:00, Kajgana napisał:

https://www.olx.pl/d/oferta/rower-szosowy-btwin-triban-520-CID767-IDPYeE2.html

Nawet w założonym budżecie coś się znajdzie. I to na pełnej sorze. Na początek to może być naprawdę dobry rower.

 

Tak się złożyło, że właśnie ten rower kupiłem :)
Dziękuję za pomoc, już mam za sobą pierwsze 50 kilometrów i jestem bardzo zadowolony z zakupu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3x mi zupełnie nie przeszkadza, nawet czuję się pewniej wiedząc, że mogę się ratować najmniejszą tarczą ;)
540 nie udało mi się znaleźć w sensownej cenie i w sensownej odległości, nawet ta różowa wersja mi się spodobała, ale jazda do Szczecina po rower, ze względu na stracony czas i koszty się nie kalkulowała. Może, za jakiś czas będę dopytywał o rower za kilka k, wtedy poszalejemy ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...