Skocz do zawartości

[puls] tempo normowania się po intensywnym wysiłku


Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj byłem na rowerze, przejechałem około 40 km ze średnim pulsem 78% HRmax. Całkiem fajnie się jechało, chłodno. 

Pozwoliłem sobie zbadać pewną ścieżkę, która okazała się być ślepą uliczką. Była to droga licząca ponad 700 m, cały czas pod górę:

image.png.38a8da024f779e2a9915b09ebcd9669e.png

Po przejechaniu 1/3 dystansu puls oscylował w okolicy 100% HRmax, jechałem na przełożeniu 2x5. Myślę sobie, że jak dojadę do końca, to będę miał mroczki przed oczami, wypluję płuca z żebrami i przez kilka minut puls będzie szalał.

Tymczasem dojechałem i zatrzymałem się. Zadyszka przez chwilę była, a puls po około 10-15 sekundach się unormował. Potem wróciłem do domu i przy okazji zaliczyłem dłuższy sprint mając 85% HRmax. W domu nie czułem się wypruty, miałem ochotę przejechać jeszcze kilka km. A koniec idąc spać zasnąłem bez problemu, bo już wtedy czułem zmęczenie.

Pytanie: czy można stwierdzić, że z moją kondycją nie jest najgorzej? Gdzieś niby czytałem, że im szybciej puls się normuje (po intensywnym wysiłku), tym lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to nie Trolling, to nie wiem nad czym się zastanawiasz. Sam stwierdziłeś że wróciłeś, jechało się dobrze i wszystko jest tak jak powinno.

Natomiast według mnie, jeżeli jeździsz dla sportu i rekreacji, a nie ostro trenujesz na zawody, to trochę bez sensu obciążasz organizm.

Po co się tak katować? Tak duży wysiłek raczej nie jest zdrowy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie określi stanu wytrenowania na podstawie lakonicznego wpisu na forum . Tutaj raczej należało by zerknąć w strefy tętna i mocy . Określić pułap tlenowy i FTP . Jeśli nie wystarczają Ci szacunkowe dane podawane przez GarminConnect czy Stravę to pozostają badania wydolnościowe 😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tym bardziej, że po 200-300m wkręciłeś się na HRMax co raczej jest mało prawdopodobne biorąc pod uwagę, że to nie są strome góry i zajęło Ci to pewnie z 30s.

Zrób sobie Test Friela, albo wyznacz LTHR w jakiś inny sposób i zerknij sobie na jakąś literaturę, np. Trening z pulsometrem - Joe Friel | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...