Skocz do zawartości

[Łańcuch] Czyszczenie/smarowanie łańcucha.


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wiem, że pewnie takich wpisów było x, sam zwiedziłem trochę internetowych serwisów i co miejsce to inna opinia :D Mam zamiar wyczyścić i nasmarować łańcuch. Nie chciałbym łańcucha z roweru ściągać, dlatego zastanawiałem się nad takim gadżetem - KLIK. Czy ktoś używał czegoś takiego? Sporo ludzi to poleca z racji braku konieczności ściągania i zakładania łańcucha. Część używa środków w sprayu, ale chyba lepiej kupić lejący i nalać w taki gadżet chociażby? I pytanie kluczowe - czego używacie do czyszczenia i smarowania łańcucha? Jedni czyszczą benzyną ekstrakcyjną, inni chain cleanerem, jeszcze inni specjalnym olejem. To samo tyczy się smarowania łańcucha - jeden klasycznie smarem, inny specjalnym środkiem. W skrócie człowiek głupieje :D Czy możecie polecić coś sprawdzonego? Chciałbym zamówić na allegro żeby w tygodniu się tym pobawić. Temat może i był wałkowany ale sporo tego jest, a konkretnej odpowiedzi brak. Z góry dziękuję za odpowiedź ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jeden klasycznie smarem

Tego nie robi absolutnie nikt, chyba że ostatni rower miał w czasach PRL. Chociaż i to nie jest wyznacznikiem.

Cytat

Nie chciałbym łańcucha z roweru ściągać

Spinka. Po co sobie utrudniać życie, mając łańcuch na stałe na rowerze?

Co do samego czyszczenia, zależy jak chcesz to robić. Możesz użyć chociażby wspomnianej benzyny, ale i odtłuszczaczy zmywalnych wodą.

Zarówno jeżeli chodzi o czyszczenie jak i smarowanie, to na Forum są dwa gigantyczne tematy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj wosku, bo to syf przez który napęd się błyskawicznie zużywa a do tego żeby zaaplikować wosk, to trzeba łańcuch wielokrotnie odtłuszczać, aby był absolutnie wyjałowiony. Maszyny mechaniczne wymagają SMAROWANIA a wosk nie jest żadnym smarem.

 

Ten odtłuszczacz Shimano to nie jest klasyczny degreaser, tylko rozpuszczacz. Opisany nawet jest jako STEP 1. On ma działanie, zapach 1:1 taki jak WD40 czy Brunoxol. Złogi tym świetnie rozpuścisz.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mihau_ faktycznie doczytałem teraz, że to na mokre warunki 😕

@spidelli Kurcze a zerknę wieczorem może mam w rowerze tą spinkę i nie będzie wcale zbyt dużo zachodu żeby łańcuch zdjąć i wyczyścić porządnie.

@cervandes No właśnie co ludzi tyle opinii i już serio zgłupiałem co zamówić 😕 Możesz coś polecić konkretnego? Z tego co wyczytałem to najlepiej jakiś odtłuszczacz żeby brud na łańcuchu porządnie puścił. Jaki w takim razie środek do "mycia" i jaki żeby nasmarować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, masz dwa całe tematy - jak czyścić i jak smarować. Dodam, że ja doczyszczenia używam właśnie tego degreasera, żeby rozpuścić ewentualny syf, potem akra k2 do mycia silników i pędzel, kręcenie korbą w tył, na koniec płukanie wodą i jeszcze raz mycie, ale płynem do mycia naczyń. Wycieram do sucha ścierką i zostawiam na jakiś czas, żeby w miarę wyschło.

 

Do smarowania ja używam Shimano PTFE. Jest bardzo kompromisowy pod względem czystości napędu i ilości przejechanych km na jednym smarowaniu. W moim przypadku 200-300km robię miedzy smarowaniami a myję napęd co 500km. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jako ciekawostkę dodam, że nigdy osobiście nie myłem napędu - owszem, kilka/kilkanaście razy w ciągu kilku lat, odtłuszczałem np. MucOff'em, Bel Ray'em (bardziej do motocykli), czy Kleen Flo (hamulce i części), ale najczęściej czyszczę mechanicznie szczotkami, szmatkami (kiedyś, teraz papierowymi ręcznikami), kilka razy użyłem maszynki do czyszczenia i tyle.
Napęd nie jest sterylnie czysty, ale działa, nie piszczy, a to najważniejsze :icon_cool:
Smaruję co około 100 km, chyba że wjadę w jakiś straszny syf (MTB po lasach i polach w każdych warunkach) - wtedy po jeździe, a przed kolejną przecieram łańcuch, żeby nie łapał za dużo syfu.
Napęd wygląda tak :
image.thumb.jpeg.433ef28e0d965f51d162ec5c24a843da.jpeg
Zamykam, skoro już wszystko wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...