Skocz do zawartości

[amortyzator przód] wymiana przedniego amora


Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł czas na pozbycie się z roweru uginacza i zamontowania na jego miejsce amora powietrznego. W związku z tym pojawia się pytanie, jaki maksymalny skok mogę wrzucić jeśli obecny to 65mm? Koła to 28, a gdzieś rzuciło mi się w oczy, że mogę zamontować amor z 100mm skoku przeznaczony na koło 27.5 bo i tak wejdzie, a geometria się za bardzo nie zmieni. Pytanie tylko czy to prawda czy po prostu wyczytałem jakieś pierdoły? Wstępnie patrzyłem na Manitou markhor właśnie na koło 27.5 i 100mm skoku. Jeśli to błędna informacja to proszę o podanie jakichś przykładowych amorów, których zakup mógłbym rozważyć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem przed chwilą aukcje z tym Amorem 27.5 gdzie sprzedający napisał, że wsadził do niego koło 29 z oponą 2.1 więc wychodzi na to, że wchodzi. Napisałem do niego o dokładne wymiary żeby się upewnić wszystkiego. Pozostaje tylko kwestia długości całego amortyzatora, te 15mm będzie robiło dużą różnicę? Czy np odpowiednim ustawieniem sagu jestem w stanie zniwelować tą różnicę? 😕

Edytowane przez Hazynabq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem gdzie przeczytałeś informacje o tym że amortyzator pod koła 27,5" i skoku 100mm jest odpowiednikiem amortyzatora pod koła 28" i skoku 65mm.

Mogę Cię zapewnić że ta informacja jest prawdziwa i sprawdzona w praktyce przeze mnie, odległość między osią a koroną w obu widelcach jest prawie taka sama, różnica może wynosić około 5mm, ale jest to nieodczuwalne i niezauważalne.

Dla Markhora jest to wartość około 495mm, opona jaka maksymalnie wejdzie do takiego amortyzatora w rozmiarze 28" to około 2,0" ale wtedy już nie ma miejsca na błotnik, prześwit między oponą a podkową amortyzatora jest na poziomie 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Hazynabq napisał:

obecny to 65mm? Koła to 28, a gdzieś rzuciło mi się w oczy, że mogę zamontować amor z 100mm skoku przeznaczony na koło 27.5 bo i tak wejdzie, a geometria się za bardzo nie zmieni.

I niby co taki wideł miałby wnieść do crossa, bo zgaduję że to tego typu rower? :) Serio wyobrażasz sobie, że to będzie płynąć przez nierówności, "wybierać liście" i tym podobne cuda na kiju?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie jesteś przekonany do eksperymentu z amorem o skoku 100mm to kup sobie amor pod koła 28" Suntour NRX 75mm skoku może być nawet sprężynowy, bardzo fajnie te amortyzatory wybierają nierówności. Jeżeli szukasz czegoś po czym poczujesz ogromny przeskok jakości pracy przedniego zawieszenia to niestety ale prawdopodobnie dopiero po zamontowaniu Rock Shox Reba 100mm odczujesz różnicę, ale niestety nie jest to półka cenowa w którą celujesz.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten NRX ma jakiekolwiek możliwości regulacji (nie, "regulacja naprężenia wstępnego sprężyny" się nie liczy) i tłumienie odbicia? Jeśli nie to jest taki sam uginacz jak już posiadany przez autora tematu i wmawianie, że to działa w jakikolwiek sensowny sposób to grube nadużycie. Owszem, przy pewnym splocie warunków, jeśli komuś akurat przypasuje do wagi ta konkretna sprężyna, to może co najwyżej sprawiać takie wrażenie. A jeśli pytający nie jeździ tym crossem nie wiadomo gdzie (a 99,9999999% nie rusza się poza swoje miasto/miasteczko/wieś w bardziej ambitny teren niż pobliski zagajnik albo polna droga), to wywalić "uginacza", dać sztywny wideł i po sprawie. Nie wymaga obsługi, odelży rower pewnie co najmniej z 1,5kg, tylko uwaga - może być droższy niż uginacz ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężyna matalowa me sens w widelcach z wyższej półki, typu Marzocchi Bomber Z1 czy Cane Creek Helm, gdzie jest używana do uzyskania bardziej liniowej charakterystyki pracy amortyzatora, a nie jako sposób na obniżenie ceny sprzętu.

W większości przypadków o wiele lepiej sprawdza się sprężyna powietrzna, którą można w łatwy sposób precyzyjnie ustawić pod swoje potrzeby.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, modrzew napisał:

A jeśli pytający nie jeździ tym crossem nie wiadomo gdzie (a 99,9999999% nie rusza się poza swoje miasto/miasteczko/wieś w bardziej ambitny teren niż pobliski zagajnik albo polna droga)

 

No cóż, a więc łapię się w 0,0000001% 😅

4 godziny temu, leejoonidas napisał:

Skoro nie jesteś przekonany do eksperymentu z amorem o skoku 100mm to kup sobie amor pod koła 28" Suntour NRX 75mm skoku może być nawet sprężynowy, bardzo fajnie te amortyzatory wybierają nierówności. Jeżeli szukasz czegoś po czym poczujesz ogromny przeskok jakości pracy przedniego zawieszenia to niestety ale prawdopodobnie dopiero po zamontowaniu Rock Shox Reba 100mm odczujesz różnicę, ale niestety nie jest to półka cenowa w którą celujesz.

Po co mam wymieniać sprężynę na sprężynę skoro właśnie takowej chce się pozbyć? 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co do Reby, to jednak jest ona stosunkowo sztywno pracującym amorkiem (mam seryjną SoloAir, dokładnie taką : klik) - inna rzecz, że w zamyśle nie była ustawiana pod bujanie, więc taka charakterystyka mi odpowiadała, zwłaszcza przy raczej agresywnym stylu jazdy (przy czym nie oczekiwałem jak niektórzy, że wykorzystam cały skok - rzadko przekraczałem 50%, co oczywiście w sporym stopniu wynikało z użytkowania w nizinnym terenie, i braku chęci do latania) ;)

Używam też podstawowego Fox'a Rhythm :

Spoiler

image.thumb.png.9db866d80142a6d9322cc77e884b5f9d.png

  , tu wymiary : klik - wychodzi mi, że mam *110 -tkę), i ten już pracuje bardziej gładko/miękko w porównaniu do Reby. 

Tylko czy na Cross'ie da radę zauważyć jakieś różnice ?

PS  wiem, wiem - nie takimi rowerami ludzie jeździli ostrzej niż niejednym MTB :icon_wink:

* ciekawe, bo lagi wystają na 110 mm, a wymiar ośka - korona jest jak w 100 -tce, czyli albo nie umiem mierzyć, albo gdzieś się gubi kolejne 5 mm tolerancji pomiaru...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...