Skocz do zawartości

[tarcza FC-5800 105 50T] uszkodzony gwint, zamiennik


jachu_t

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

Uszkodził mi się (albo już był uszkodzony) gwint w tarczy FC-5800 50T. Z dostępnością oryginału widzę, że jest kiepsko. Czy tarcza z FC-R7000, albo FC-RS510 będzie pasowała ? Są jakieś inne alternatywy, czy już szukać nową korbę (170mm, 50-34), jeśli tak, to jaką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnoza jest chyba taka, że jest ścięty gwint z gniazda; jak wykręciłem śrubę, to właśnie razem z kawałkiem (podobnym do sprężyny) gwintu. Początkowo myślałem, że zerżnięta jest śruba, ale nie - w innych gniazdach wkręca się prawidłowo. Tak więc chyba muszę szukać oryginału lub zamiennika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to tak dobrze to nie ma. Bo ten komin wtopiny w kompozyt jest zamknięty od tyłu. I oryginalna śruba dochodzi do końca wewnątrz. I tak, są różne, ale kominy, śrubki zawsze był takie same. Może nie widziałem, nie mówię że nie ma,  ale ja sie nie spotkałem.

Ja bym to rozwiercił na wylot i skręcił na zwykłą M6. Tylko po dociągnięciu ładnie wyrównać brzeszczocikiem  już.

Edytowane przez Electronite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oryginalne śrubki shimano to M8x8.5

Sprawdziłem, i jest tak: oryginalna śrubka wkręcona bezpośrednio w komin łapie gwint i 'dociąga'; głebokość komina razem z małą zebatką wynosi 13mm (gwint jest do końca komina). Tak więc trop @ChuChuz dłuższą śrubką może być słuszny. Prawdopodobnie wystarczy śrubka o długości ok. 12mm .

Edytowane przez jachu_t
poprawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym pewnie zamówił najdłuższy, a potem sobie przyciął. Tylko ważne żeby coś nakręcić na gwint. Raz że będzie to praktycznie prowadnica, a dwa, że przy wykręcaniu wyrówna nieco poszarpany gwint. Także próbuj, bo szkoda korby gdy masz jest trochę sprawnego gwintu.

Ja ostatnio miałem dokładnie ten sam problem z butami szosowymi. Tyle że tam ktoś mądry wstawił Inserty z aluminium, zamiast stali. Pewnie dzięki temu buty były lżejsze o 10-15g, ale używając klucz dynamometryczny i tak udało mi się uszkodzić większość insertów. Jeden był zerwany, drugi na granicy, a cała reszta naciągnięta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...