Skocz do zawartości

[tubeless] Kilka pytań technicznych i czy warto


pdz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam 2 rowery mtb, jeden sztywny do pracy a drugi full do jazdy po lesie, czasem bardziej wymagające warunki, czasami wypady w mniejsze góry.

Na mleku nigdy nie jeździłem, stąd pewnie wiele prostych pytań dla doświadczonych.

Do pracy nie mam dylematu, opona, dętka i jazda, tutaj nie rozważam mleka.

Teraz pytania o tubeless.

1. Przy założeniu że rzadko jeżdżę fullem , czy warto ? Głównie chodzi mi o zysk na trakcji, dętkę i tak mam zawsze na zapas.

Czy nie będzie z tym więcej kłopotu, zasychanie, dolewanie itp. itd.

2. Koła to Syncros Silverton 2.5 25mm tubeless ready a opony Maxxis Ikon 2.2 ale niestety nie w wersji bezdętkowe. Czy ten zestaw się uszczelni ?

3. Co kupić aby zrobić konwersję ?

Wentyle - polecacie jakieś, jakieś konkretne omijać z daleka ?

Mleko - ile pod 2 koła , jakie polecacie, jakie odpuścić ?

Taśmę - jaka pod 25 mm obręcze ?

Coś jeszcze pominąłem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy warto to się sam przekonasz i nikt za ciebie nie odpowie. Jednemu to pasuje, inny woli dętki. Przejedziesz się kilka razy na mleku to ocenisz czy pasuje czy nie, łatwo i czysto wtedy wrócisz do dętki, gdyby coś było nie tak.

Ja wybrałem mleko aby zlikwidować niepotrzebny element, który może się uszkodzić, do tego jazda na mniejszym ciśnieniu po lesie polepszyła mi trakcje oraz odczucia w tyłku.

Jeździłem na fabrycznych Ikonach 2.25 (dramat te opony) z ciśnieniem 2.1/2.2 a następnie 1.8 - różnica kolosalna w komforcie. Aktualnie na Vittoriach mogę schodzić bez problemu jeszcze niżej.

Większość uszczelniaczy jest na lateksie więc obręcz i opona to jest bardzo słaba impreza do czyszczenia po roku czasu. Ja zalewam raz na rozpoczęcie sezonu i czyszczę na koniec lub jak mi się nie chce, na kolejną wiosnę przed nowym sezonem. Nie chce mi się z tym babrać więc nie poświęcam temu jakiejś szczególnej uwagi, aktualnie to lekkie czyszczenia, wykąpanie opon w wannie, zalanie nowego mleka i tyle.

Wentyle z doświadczenia najlepiej dobrać tak, aby miały prostokątną stopkę która się wpasuje w kształt obręczy jeżeli, ktoś lubi często odkręcać/dokręcać szczelnie pompkę do wentyla. Wtedy zmniejsza się ryzyko, że wentyl zacznie się kręcić wokół własnej osi w obręczy, np. przy próbie odkręcenia/przykręcenia zaworu presta.

Ikony 2.2 uszczelniłem na obręczach, które nie były tubeless, używają taśmy grizzly oraz taśmy z castoramy. Aktualnie mam fabryczną taśmę DT w nowych kołach i drugi sezon jest wszystko z nią w porządku.

Mleka wlewasz tyle ile zaleca producent lub więcej jeśli nie jesteś maniakiem wagi. Ja u siebie wlewam 100-150ml, zależy jak mi się odmierzy.

Zapasowej dętki nie wożę, mam jakieś łatki i pompkę CO2. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.07.2022 o 13:31, pdz napisał:

Wentyle - polecacie jakieś, jakieś konkretne omijać z daleka ?

Jeśli nie masz obręczy karbonowych to brałbym najtańsze chińskie wentyle z Ali czy Shopee - te których się najwięcej sprzedaje i mają najwięcej ocen. Akurat na wentylach można trochę zaoszczędzić. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wentylami to zależy od profilu obręczy. Jak rowek jest wąski to prostokątne, ale generalnie okrągłe lepsze. Jak obręcz asymetryczna to już cyrk się robi z dopasowaniem. DT na na ta okazje dedykowane wentyle. Ostatnio testuje mleko Orange (Endurance) i na razie wygląda obiecująco. Podobno łatwo się czyści, ale to na koniec sezonu się zobaczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wycieczką znalazłem uszkodzenie opony córki. Rozeszła się w miejscu wewnętrznej łaty i poszedł oplot. Zakup nowej opony, montaż pompką podłogową (tył) ok 60 minut z wizytą w dwóch sklepach. W środku sporo śladów po zasklepionych przebiciach. Córka sama zdjęła oponę jak ja latałem po sklepach. Wszedł maxxis dhr II. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do samego mleka, czy ono się starzeje, zeschnie jak kupię większy pojemnik ?

Większy wychodzi taniej, z tego co doczytałem to trzeba co jakiś czas wymieniać a w sezonie dolewać.

Jak najwygodniej dolewać ? spuścić powietrze, wykręcić wentyl, dolać i napompować ?

Jak widzę taśmę 25 mm to jest ona przeznaczona do obręczy 25 mm i ma zapas czy brać szerszą ? Np. Trezado ma 26, 30 mm, która będzie odpowiednia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam pytanie do samego mleka, czy ono się starzeje, zeschnie jak kupię większy pojemnik ?

Zużywam niecały litr rocznie, przez rok nic nie zesycha się.

Cytat

Jak najwygodniej dolewać ? spuścić powietrze, wykręcić wentyl, dolać i napompować ?

Tak

Cytat

Jak widzę taśmę 25 mm to jest ona przeznaczona do obręczy 25 mm i ma zapas czy brać szerszą ? Np. Trezado ma 26, 30 mm, która będzie odpowiednia ?

Dobra taśma będzie miała szerokość w przedziale od szerokości wewnętrznej obręczy do szerokości zewnętrznej obręczy. Trezado nie polecam, raz użyłem i więcej nie wróciłem. Jest sztywna i słabo się układa.

Dobrze się klei gorilla tape, ale trzeba ją docinać na szerokość i potem trudno się zrywa, bo bardzo mocno trzyma.

Optymalne dla mnie są powlekane taśmy tekstylne Scapa. Dostępne na allegro w różnych szerokościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

W weekend szukałem informacji o tubeless i faktycznie wiele osób narzeka na taśmę Trezado z powodu sztywności.

Mleko zarówno Trezado jak i Stans ma swoich zwolenników i przeciwników, widziałem chwalony PitStop ale albo jest bardzo drogi albo znalazłem inny produkt.

Finalnie wezmę do obręczy 25 mm taśmę Stans 30 mm , mleko Stans , wentyle z akcentem pod kolor ramy 😉

Edytowane przez pdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.08.2022 o 12:39, schwinn0 napisał:

Wentyle prostokątne czy okrągłe bez różnicy.

Z tym się nie zgodzę, bo różnica jest i to kolosalna. Jeśli weźmiesz wentyl z wąska prostokątną stopką (zazwyczaj bardzo twardą) do zbyt szerokiej obręczy, to są szanse, że w tym miejscu będzie nieszczelność, bo stopka się po prostu nie dopasuje. Najlepsze i najbardziej uniwersalne są wentyle z okrągłymi stopkami z miękkiej gumy.

Wentyle Accenta są w porządku, wentyle CST są w porządku, aluminiowe wentyle z Aliexpress jak już wspomniano będą w porządku, bo to właściwie to samo. ;)
Co do mleka - warto pomyśleć nad Stan's Race, bo zwykły u mnie nie dawał rady z niektórymi większymi rozcięciami. Trezado to woda. Orange ma dobre opinie.
Odnośnie wysychania, to Stan's (zwykły) właściwie nie zasycha, przez wiele miesięcy zachowuje płynną formę, przez co zapominam o jego wymianie (może dlatego są potem problemy z zalepianiem dziur)... ;)

Taśma 30mm będzie prawdopodobnie za szeroka do obręczy 25mm wewnątrz, wziąłbym 27-28mm. Taśmę polecam Stan's lub DT, sprawdzone, bezproblemowe, dobrze spełniające swoją funkcję.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Jeszcze nic nie zamawiałem, dzięki za uwagi, wezmę zatem węższe taśmy, lepsze mleko.

Wentyl wstępnie Momum TAV, okrągły, może nie najtańszy ale chciałem pod kolor ramy (pomarańczowy), chyba, że polecicie coś innego.

Nie chcę teraz brać z Ali, bo szykujemy się z kumplami na wypad a jeszcze warto byłoby wcześniej wszystko sprawdzić koło domu.

Edytowane przez pdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, nie można lać przez wentyl.

Graty zamówione, nie chce mi się już kombinować ze zmianą zamówienia, zobaczę jak będzie w praktyce i wyrobię sobie zdanie, najwyżej następnym razem kupię zwykłe.

Acha ... w jakimś artykule widziałem info, że niby można je mieszać, prawda to, ma to w ogóle sens ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem race, może kiedyś kupię zwykły, nie wiem, pierwsze doświadczenie z mlekiem, więc zero doświadczenia.

Ciekawi mnie tylko sens mieszania , czy chodzi o to, że się nie gryzą i można płynnie przejść na drugie, jak skończy się jedno, można użyć drugiego, czy celem jest uzyskanie innych własności mieszanki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłem wczoraj nowe opony Vittoria Barzo, okazało się, że koła są przygotowane fabrycznie pod tubeless, miały naklejone taśmy, dodałem więc tylko wentyle.

Przez ok. 24h nie zeszło nic.

Dzisiaj dojechało mleczko Stan's Race, zrobiłem wg. instrukcji, czyli zdjąłem po jednej stronie kawałek opony, nalałem ok. 60-70 ml (29x2.25) mleka do każdego koła, założyłem oponę, napompowałem oba ok. 3.0, na stojaku pokręciłem oboma, przejechałem się ok. 200 metrów i odstawiłem.

Po 2-3h poszedłem sprawdzić i trzymają ciśnienie, nigdzie śladu mleka, jak kręcę nimi to dochodzi odgłos jakby się coś przetaczało po oponie ale ten odgłos nie przypomina płynu, tylko raczej czegoś stałego, jakby bardzo drobnych kulek. To normalny odgłos ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko jest ok. Mleko Stan's się trochę pieni podczaszy kręcenia oponą, stąd bardziej głuchy dźwięk. Dodatkowo wersja Race ma większe "kryształy" jak je nazywa producent, czyli stałe cząsteczki. No i do 29x2,25 nalał bym jednak trochę więcej, ok. 100ml na koło. Chyba, że tak zaleca producent mleka, nigdy tego nie sprawdzałem w przypadku Stan's-a... ;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dolałem po 50-ce i obie Barzo 2.25 uszczelniły się bez najmniejszych problemów, poszedłem za ciosem i zalałem tez nowe koła Accent Exe V2 ale nie było problemu z Racing Ralph pod tubeless ale Ikon nie dały się zalać, nie sa pod tubeless i całe są miękkie, powietrze szło z każdego miejsca, może to także efekt zużycia opon, kolejne kupię pod mleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...