Skocz do zawartości

[łańcuch] Wymiana na nowy


Adrid

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

przyszedł czas na wymianę łańcucha w moim rowerze (Merida Big Nine 500 Lite). Ostatnio zmierzyłem suwmiarką dystans na 10 ogniwach i wyszedł wynik 127,7mm. Chciałem kupić ten łańcuch - link poniżej - i pytanie czy się nada czy też nie. Aktualnie też mam KMC X10 ale widzę, że w serii X10 są różne dopiski jak np. EL czy SL i nie do końca wiem na co zwrócić uwagę. Dodam tylko, że będzie to moja pierwsza wymiana łańcucha w tym rowerze. 

https://rowerek.pl/product-pol-20498-Lancuch-KMC-X10-EPT-Antykorozyjny-114-ogniw-5-88mm-10-rzedowy.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasować będzie każdy X10, a różnice to takie, że jedne trwalszy, drugi ładniejszy, trzeci ma mniej korodować kolejny tańszy. Zobacz tutaj, czym ma się chwalić dana wersja https://www.kmcchain.eu/chain-bike-derailleur#speed10 

Proponuję - kup jak najszybciej, przy okazji zdejmij obecny i powieś oba koło siebie na gwoździu - wtedy zobaczysz realne wyciągnięcie na całej długości. W zależności od wyniku, możesz  zmienić i stary wyrzucić, albo zmienić i wrócić do starego na kolejny cykl.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z uwagi na koszt kasety, którą zabija jazda z wyciągniętym łańcuchem można rotować 2-3 łańcuchy co kilka miesięcy zmieniając na najkrótszy. Jeśli zużycie obecnego nie jest skrajne to można do niego wrócić jak nowy wyciągnie się bardziej, by lepiej wykorzystać życie kasety. Jak zużycie obecnego jest skrajne, to kaseta jest też zużyta i nowy łańcuch może na niej nie działać - wtedy jest do wyrzucenia i ten łańcuch i kaseta. Są praktycznie 4 progi zużycia łańcucha:

Gdy już widać różnicę do nowego i można rotować (koło 0,1%)

Gdy staje się niebezpieczny dla kasety (koło 0,5%) - jak dobrze zmierzyłeś, to tu jesteś.

Gdy już spowodował zużycie kasety ponad możliwości adaptacji do nowego łańcucha (koło 1%)

Gdy zaczyna przeskakiwać - tego nie polecam,

Pomiar suwmiarką nie jest pewny - porównaj z nowym na całej długości.

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka,

czyli rozumiem, że wpierw jeszcze zmierzyć ile mam ogniw by nie zamówić za krótkiego, nie czekać z zakupem tylko zrobić to już. Widziałem również wątek, gdzie ocenia się stan zużycia kasety to wrzucę kilka zdjęć w wątek i zobaczymy co ludzie napiszą :) 

A to taka rotacja na 2-3 łańcuchy i te kilka miesięcy to nie lepiej robić co dany dystans ? Wiadomo, że nie robi się identycznych dystansów w każdym miesiącu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Adrid napisał:

nie lepiej robić co dany dystans ?

Tak się właśnie robi. Ja zmieniam co 500-600km.
Tu jest pomocny Garmin (chociaż pewnie inne zegarki/liczniki też to mają), ustawiasz limit kilometrów i dostajesz emaila że łańcuch do wymiany.

Rotacja 3 łańcuchami ma tą zaletę, że nie martwisz się wyciągnięciem łańcuchów. Jeździsz aż do szczęśliwego końca:

12 godzin temu, Wojcio napisał:

Gdy zaczyna przeskakiwać

i wymieniasz kasetę i łańcuchy. Trzeba tylko części kupować sukcesywnie, bo 3 łańcuchy i kaseta na jeden raz, może boleć :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO proszę oceń moją kasetę w wątku gdzie sie ocenia wolnobiegi/kasety :) bo zamówienie na nowu łańcuch wczoraj zrobione i nie ukrywam że teraz zastanawiam się czy kasety nowej tez nie potrzebuje :( jedjedna osoba już napisała, że niby nowy łańcuch się nie przyjmie .... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adrid Az takim specem to nie jestem :). Jeżdżąc  na dwa łańcuchy, nie martwię się o zużycie kasety i wyciągnięcie łańcucha.

Tak jak @MikeSkywalker Ci poradził, jeździ dopóki nie skacze na obecnym i kompletuj zamianę kasety i trzy łańcuchy. Jak przestanie działać obecny to zmień wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO Ok. To ale chyba mam jeszcze jedno ważne pytanie.  Czy korbe też mam już sb zakupić ? Czy tylko łańcuchy i kasete ? Rozumiem, że jeździć doputy lancuch nie zacznie przeskakiwać od pedalowania ?

Edytowane przez Adrid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korba, a w zasadzie zębatka nie zużywa się tak szybko jak kaseta i łańcuch. Ale nie znaczy że jest wieczna. Jak wrzucisz zdjęcia to koledzy Ci powiedzą, czy da jeszcze radę. Wszystko zależ jak i gdzie jeździsz. Woja kaseta ma 12.5tys. km, łańcuchy po 7tys. i jeszcze trochę ten zestaw pociągnie. A przód to pewnie dwa razy tyle co kaseta. Ale ja jeżdżę po szosie, po płaskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wojcio napisał:

Proponuję - kup jak najszybciej, przy okazji zdejmij obecny i powieś oba koło siebie na gwoździu - wtedy zobaczysz realne wyciągnięcie na całej długości. W zależności od wyniku, możesz  zmienić i stary wyrzucić, albo zmienić i wrócić do starego na kolejny cykl.

Ze swojej strony dodam, że w pierwszej kolejności policz ile masz ogniw w zamontowanym łańcuchu. Nowy z reguły jest dłuższy i trzeba go skrócić. Po skróceniu powieś oba na gwoździu i wtedy będzie widać ile jest stary wyciągnięty. Jeśli nowy będzie przeskakiwać to wracaj do starego i dożynaj kasetę a w między czasie kompletuj nowy napęd jak radzili koledzy.

Ja osobiście jeżdżę na KMC X10EL (MTB) i KMC X10 silver/black (szosa). W obu przypadkach rotacja na 2 łańcuchy co 1kkm. W MTB napęd umiera po 10kkm, w szosie mam aktualnie prawie 9,5kkm i łańcuchy jeszcze nie osiągnęły wyciągnięcia 0,75 na przymiarze.

@JWO Zużycie tarcz w korbie zależy od roweru i grupy napędowej. U mnie w MTB (korba Deore 2x10) głównie umiera tarcza. Kaseta i łańcuchy pewnie by pociągły jeszcze ze 2kkm ale jak już łańcuch skacze na tarczy to lepiej wymienić napęd niż zęby :)

Edytowane przez provayder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@provayder łańcuch już wczoraj zamówiłem, ten którego link wrzuciłem na samym początku wątku. Powiedzcie mi proszę jak nowy łańcuch może przeskakiwać ? Chodzi o to, że nie wchodzi prawidłowo na kasetę czy po prostu nie ma punktu "zaczepienia" na niej i dlatego skacze ? 

Nowy łańcuch ma być niby jutro. Ściągnę stary i skrócimy ten który zamówiłem i zobaczymy ile faktycznie się kolega wydłuż. A co do grupy napędowej to też mam Deore 2x10 :)

@JWO jeśli chodzi o jazdę no to ja śmigam wszędzie - asfalty, lasy, górki mniejsze i większe więc trochę ten napęd po dupie już dostał :) 

Liczę po cichu, że jednak nowy łańcuch się przyjmie a jak nie, no to nic. Jak pisaliście, wrócę do starego będę jeździć dalej, a jak napęd się wykończy to będzie już czekać cały nowy zestaw. Ale chyba też pójdę w tylko 2 łańcuchy a nie 3 :)

PS: Proszę teraz po mnie nie krzyczeć, ale nie posiadam w swoim asortymencie rozkuwacza - nigdy nie był mi potrzebny. Jest jakiś sposób, aby bez niego skrócić łańcuch ?

Edytowane przez Adrid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie próbuj skracać łańcucha gwoździem i kamieniem (próbowałem, nie polecam) ale koniecznie użyj skuwacz. Niby chodzi o wypchnięcie trzpienia, ale to mocno siedzi. Do domu na jeden rower może być tani. Wygodne są duże warsztatowe, ale multitool ze skuwaczem da radę. Ewentualnie pożycz albo idź do mechanika. Skuwacz warto mieć - na wypadek zerwania łańcucha w trasie (skrócisz i jakoś dojedziesz, szczególnie jak masz spinkę w zapasie).

Łańcuch może skakać, jak poprzedni, zużyty przemodelował mu zęby - rozciągnięty pasuje, a dobry nie. Takie życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w takim wypadku taki skuwacz wystarczy -> https://allegro.pl/oferta/skuwacz-wyciskacz-bike-hand-yc-329-do-lancucha-7838380503 czy niestety mówimy tutaj o takiej zabawce -> https://allegro.pl/oferta/skuwacz-do-lancucha-topeak-9815591576. Wiem, że akurat do spinki nie potrzeba żadnego klucza bo dobry drucik też robotę zrobi czy też linka hamulcowa. 

@Wojcio a czy możesz wejść w wątek dotyczący zużycia wolnobiegów/kaset i wyrazić swoją opinię w temacie mojej kasety ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam rozkuwacz z Decathlonu serii 500 kupiony kilka lat temu i spokojnie daje radę. Teraz to wygląda tak: https://www.decathlon.pl/p/skuwacz-do-lancucha-rowerowego-decathlon-500/_/R-p-202?mc=8315960 . Oba powinny się nadać. Z drugiej strony 45zł to nie jest jakaś szalona kwota a jak jeździsz dużo to przyda się na pewno nie raz.

Edytowane przez provayder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...