Skocz do zawartości

[Sztyca] Accent EXE/ EVO Karbon


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Chcesz poprawić komfort pod tyłkiem to inwestuj w siodło o elastycznej skorupie a nie w drogie sztyce karbonowe które niewiele dają gdy ledwo co wystają z rury podsiodłowej. Taka sztyca Canyon S25 VCLS 2.0 CF robi dobrą i złą robotę, dobra jest bo fajnie się buja pod tyłkiem na nierównoścach, ale że się buja to powoduje to straty energii a tym samym nie jesteś w stanie osiągnąć wyższej kadencji bo im szybciej pedałujesz tym bardziej się taka sztyca buja. 

Na sąsiednim forum jest na ten temat mała informacja, pewien kolarz opisuje jak to do swojej kolarzówki wsadził Canyona, jak go wsadził tak szybko go wywalił bo nie mógł zapanować nad bujaniem się siodła w trakcie jazdy.

Skórzane siodła Brooks są twarde ale elastyczne i ja na Twoim miejscu szedłbym w kierunku wymany siodła o  charakterystyce bardzo elastycznej skorupy, ale to trzeba pójść do sklepu i sprawdzić rękoma ileś siodeł nim wybierzesz to właściwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.07.2022 o 10:27, leejoonidas napisał:

Taka sztyca Canyon S25 VCLS 2.0 CF robi dobrą i złą robotę, dobra jest bo fajnie się buja pod tyłkiem na nierównoścach, ale że się buja to powoduje to straty energii a tym samym nie jesteś w stanie osiągnąć wyższej kadencji bo im szybciej pedałujesz tym bardziej się taka sztyca buja. 

Piszesz to z własnego doświadczenia czy o tym co się Tobie wydaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzję o zakupie porzuciłem. Zapytałem na zagranicznym Forum i odpowiedzi były bardzo podobne, a wrażenia po zmianie raczej nie wbijały w fotel.

Co ciekawe, znalazłem także filmik GCN Tech, gdzie ktoś zadał pytanie czy warto zmieniać sztycę. Jak to w GCN, spodziewałem się odpowiedzi że taka zmiana zmieni Twoje życie. A tu niespodzianka, prezenterzy zrobili nietęgą minę i stwierdzili że taka zmiana jest ledwie zauważalna.

Sztyca Canyon i Ergon jest dla mnie za droga. 1000 zł to już solidny wydatek i nie widzę sensu, dopóki nie odczuwam jakiegoś wielkiego dyskomfortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie intrygowało mnie, jakie to rewelacyjne tłumienie może mieć niemal całkowicie sztywny element. To jak z tymi tekstami o ramach stalowych - że świetnie tłumią drgania w stosunku do aluminiowych 😅Może na sejsmografie widać różnice, ale pod tyłkiem - nie sądzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż wnioski wyciągasz lekko nietrafione.

Prosta sztyca 31.6 wystająca 15cm nie zmieni prawie nic... offsetowa 27.2 wystająca 30cm... no cóż - zmieni. Z ramami jest podobnie - pospawana z rur kanalizacyjnych może być ZNACZNIE gorsza niż topowe aluminium... taka o przemyślanej konstrukcji i zmiennych przekrojach rur - cóż taka zmieni odczucia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby moja 27.2 mm wystawała 30 cm, bym pewnie się nie zastanawiał tylko spróbował.

No ale smutne 15 cm chyba nie jest warte tych pieniędzy.

Co do materiału ramy. Mam stalową i jest dość specyficzna, tak bym to nazwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam wymieniałem sztyce z aluminiowej z offsetem na taką bez offsetu z włókna węglowego lub karbonu jak kto woli. Oprócz tego że wreszcie mam normalnie i jest lżejsza ja różnicy nie widzę. Cena za taką która dałem 319 zł marki token. A kupiłem bo taka chciałem :). Zastanawiam się w jaki sposób ma to pochłaniać drgania? Nie ugina się jak amortyzator. Montując szersze opony będzie większy komfort niz jakaś sztyca. 

Edytowane przez Thomass13
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki sam sposób, jak kierownica. Też się niby nie ugina, a jakoś tam działa.

Miałem kierownicę alu w MTB i z dnia na dzień zmieniłem na karbon. Te same trasy, ten sam rower z takimi samymi ustawieniami. Karbon ewidetnie pochłaniał część wibracji, a mocne uderzenia "wypłaszczał".

To był rower ze sztywnym widelcem, stąd efekt pewnie był bardziej wyczuwalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak ze sztycy, ale z mostka EXE zdjąłem grafikę Acetonem. Problem może być taki, że zostanie "poświata" w miejscu tej grafiki. Pewnie da się to wyrównać pastą polerską.

Z drugiej strony, grafiki z zacisku sztycy nie da się zmyć żadną chemią. Nitro i Aceton tego nie ruszyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...