Skocz do zawartości

[regulacja RD] nie mogę wyregulować RD po zmianie napędu


Rekomendowane odpowiedzi

Problem z regulacją tylnej przerzutki.
Pierwotnie był napęd 3x8 Alivio. 150km temu wymieniłem suport, blaty korby, linki, pancerze, kasetę, łańcuch i dodatkowo przerzutki przód deore lx a na tył deore xt 771. Wszystko chodziło idealnie, niestety zepsuła się tylna manetka. Zmieniłem więc na 9rz deore 530 i kasetę 9rz sunrace. I tu pojawił się problem. Nie mogę ustawić w żaden sposób RD. Jak dobrze pracuje dolna połowa to krzaczy góra i odwrotnie. Zrobiłem sobie z prętów przyrząd do prostowania haka, lekko wymagał korekty i dalej to samo. Brakło mi pomysłów. Ktoś może pomóc? Dodam że łańcuch i blaty korby są 9rz. Manetka i przerzutka kupione używane w dobrym stanie,  RD niemal jak nowa.

IMG_20220720_175706_copy_864x1152.jpg

IMG_20220720_175658_copy_1152x864.jpg

IMG_20220720_175632_copy_864x1152.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że za pomocą pręta ustawiłeś krzywy hak to jest niewystarczające, być może używana przerzutka ma gdzieś jakiś luz lub coś jest krzywe lecz tego nie widać i nie czuć w palcach, w tym przypadku należy ustawić hak pod przerzutkę. Ustaw rower kołami do góry, ustaw wózek przerzutki pionowo tak jak na Twoim ostatnim zdjęciu i spójrz od tyłu roweru czy wózek jest równolegle ustawiony do płaszczyzny bocznej koła, postaraj się tak ustawić przerzutkę aby była jak najbliżej koła.

Sprawdź czy górne kółko przerzutki ma boczny luz, jeżeli jest spory to będzie to generować problemy, sprawdź stopień zużycia górnego kółka przerzutki.

Odwróć łańcuch mimo że jest dwukierunkowy, kiedyś po takim zabiegu na łańcuchu Connex-a nagle wszystko zaczęło u mnie pracować idealnie mimo że łańcuch był dwukierunkowy.

Spróbuj po pół obrotu wkręcać i wykręcać śrubę zaznaczoną strzałką na zdjęciu, po każdym wkręceniu o pół obrotu sprawdź jak zrzuca i wrzuca biegi przerzutka.

Być może łańcuch jest niewłaściwej długości i przez to odległość górnego kółka przerzutki jest zbyt duża od zębatek kasety i dlatego źle pracuje cały układ. 

Zbyt długie pancerze linek i zbyt duże wygięcia pancerzy powodują pogorszenie precyzji przerzucania biegów, pancerze należy prowadzić łagodnymi łukami.

 

IMG_20220720_223549.jpg

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś znowu walczyłem i tak:

-górne kółko jest wizualnie jak nowe, luzu nie ma, delikatnie przesuwa się na boki ale to chyba tak ma być

-łańcuch odwróciłem

-łańcuch dobrałem na długość wg poradników

- końcowy pancerz skróciłem

-linka zamontowana poprawnie, w rowku do tego przeznaczonym

-przerzutka obsługuje 34T a ja mam 11-32

Nic to nie pomogło. Idąc krok dalej posłużyłem się innym rowerem. Jest to przerobiony na elektryka mtb z wolnobiegiem 7 rz, manetką obrotową sram i RD-M592 czyli deore shadow 9 rz. Założyłem do tego roweru i to samo. XT wsadziłem do elektryka i tam działa poprawnie. Więc kwestia przerzutki raczej odpada. Zasugerowano mi jeszcze że kaseta sunrace nie zgra się z osprzętem shimano. Kupiłem więc kasetę alivio, jutro podmienie i zobaczę czy będzie dobrze. Bo jeśli nie, to zostaje manetka albo hak, który nie był krzywy a jedynie wymagał delikatnej korekty.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...