Skocz do zawartości

[Cross vs Gravel] Połączenie sportu i rekreacji


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, Fafor napisał:

Podobno muszę pomnożyć te średnie 79 przez 0,66 (gravel) i wychodzi, że jestem karłem? Rower S z ramą 52cm? Na pewno ? :D

Taki lekki offtop. Wychodzi, że oboje jesteśmy karłami 😅😉.

Tylko po wypadku mam 1 cm więcej.

 

Edytowane przez Gronek
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczyłem na kilka godzin Triban GRV 520 w rozmiarze 56 bo innych nie było. (przypominam mam 178cm  i podobno polecacie dla mnie rower z ramą 52 : )) Zrobiłem 60km.

Pierwsze odczucia to, że bolały mnie ręce już po chwili. Podobno jak rower za duży to źle się ciężar rozkłada. Co prawda w połowie trasy ból już zniknął.

Mimo że śodełko wydawało się być na odpowiedniej wysokości przy niektórych chwytach na baranku pedałowałem prawie, że palcami. Pewnie też tutaj wielkość ma znaczenie.

Pozycja wygięta, może za mocno? Aż taki komfortowy nie był ten rower. Wiadomo, znowu rozmiar. Czy ta pare CM zrobi taką dużą różnicę?

No i najgorsze, ból dupy. Jechałem w bokserkach i spodenkach do koszykówki, może się fałdowały za mocno. Już zaczynam rozumieć czemu wszyscy kolarze jeżdżą w legginsach czy jak wy to tam zwiecie 🤣

Było też kilka plusów. SRAM Apex - może i to był mój pierwszy test gravela i mało wiem ale przerzutki wydawały się niczego sobie. 1x11 wystarczało mi w zupełności. Jeśli szybciej nie pojadę a pod górkę dawałem radę to czy jest sens inwestować w grx400?

Hamulce tarczowe mechaniczne, ale hamowały pieknie. W deszczu raczej jezdzić nie będę.

Ogólne zapytanie to myślicie czy odpowiedni rozmiar roweru dużo zmieni i co sądzicie o rozwiązaniu apex sram 1x11 w gravelach? : )

 

... kurde chyba coś mnie plecy bolą :D Przy okazji. Mój zegarek pokazuje mi, że spaliłem 2000kcal. To możliwe? 62km 4h elev +/- 372

 

Edytowane przez Fafor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy ta pare CM zrobi taką dużą różnicę?

kilka cm potrafi wiele zmienić. Zreszta według rozmiarówka Deca to dla Ciebie ich M z rura o długości 558, to jakie 52?. Na pewno jeśli ledwo siegales pedalow, to nie było siodełko dobrze wyregulowane. 

Ogólnie ten rower ma stack/reach na 1.46 to tez nie jest szczyt wygody jeśli chodzi o tego typu rowery (jeśli dobrze rozumiem +to jest tez kwestia indywidualna). Co do bólu doopy, norma. Przyzwyczai się, jak nie to wymiana siodełka.

 

Cytat

Przy okazji. Mój zegarek pokazuje mi, że spaliłem 2000kcal. To możliwe? 62km 4h elev +/- 372

czemu nie, mi wychodzi około ~500 przy 20km i około 250m+

Edytowane przez soks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Fafor napisał:

Jechałem w bokserkach i spodenkach do koszykówki,

Ja tak zawsze jeżdżę i do 50km nic mnie nie boli. To kwestia siodła i jego ustawienia. Ale za duży rower też pomagał nie będzie ;) 

Chcesz wygodniej to potrzebujesz pieluchy. Ale upał i pielucha to też może być słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Fafor napisał:

Pierwsze odczucia to, że bolały mnie ręce już po chwili.

Na baranku inaczej się opiera, regulacja kierownicy wymaga większej uwagi. Zbyt długi tutaj nie pomoże, będzie większa tendencja do "ześlizgiwania się" dłoni w stronę klamek.
Jak wcześniej miałeś rowery z amortyzacją, to na sztywnym widelcu też będzie gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czysto teoretycznie:

1) rower jest idealnie dobrany co do rozmiaru i fittingu ale nie jesteś przyzwyczajony do baranka i deseczki - więc boli;

2) rower jest dobrany co do rozmiaru ale wymaga regulacji wysokości siodełka, położenia, podkładki pod kierą - więc boli;

3) rower nie jest dobrany - więc boli;

4) mix powyższych - więc boli.

Obstawiam zły fitting i brak przyzwyczajenia.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romet aspre 2 2021 jest dostępny u jednego sprzedawcy w wersji S - 52Cm. Taki właśnie rozmiar polecił mi Miahu na poprzedniej stronie. Kontaktowałem sie ze sprzedawcą, który natomiast twierdzi, że rower jest dla osób 160-170 cm. Czy ktoś jeszcze mógłby się wypowiedzieć na ten temat? Ja mam 178. Jest to spora rozbieżność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fafor, rady mihaua przyjmuj z przymrużeniem oka, mi też polecał M w eskerze, który kupiłem i oddałem, bo się okazało że za duży. Człowiek nie ma porównania i prawda jest taka że jak ktoś zaczyna jeździć i posadzisz go na rozmiarze większym niż powinien to i tak pojedzie i powie że jest ok. Problemy pojawia się później. 178 to na pewno nie S. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w przypadku aspre pomiędzy S i M masz małą, zaledwie 10mm różnicę w długości ramy (i do obydwu się dopasujesz bez najmniejszego problemu) za to dużą różnicę w wysokości główki ramy - 20mm (więc automatycznie w stacku) co przekłada się na poziom na jakim będziesz miał kierownicę. W skrócie na S bardziej agresywna pozycja podczas jazdy, na M mniej agresywna pozycja (ale raczej bez wymiany mostka na krótszy się nie obejdziesz, kwestia pojeżdżenia i przetestowania)

Cytat

Kontaktowałem sie ze sprzedawcą, który natomiast twierdzi, że rower jest dla osób 160-170 cm.

Czyli ktoś uważa. że dwie ramy różniące się głównym wymiarem o jedynie 10mm "załatwią" temat dla ludzi z różnicą wzrostu ~20cm😁

Na eskerze nikt ze wzrostem 160-165 w ogóle nie ma szans jeździć bo się będzie na ramie zawieszał

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FAFOR,

Jeśli szukasz na Apexie w nieduzym budżecie to możesz obejrzeć rowniez gravele Rometa serii Boreas.

Co do pytań odnośnie Rometa Aspre 2 - chętnie odpowiem jako użytkownik. Wszystko co obecnie znajdziesz zapewne będzie na oponach Schwalbe 35, a nie Michelinach jak przedstawia specyfikacja roweru.

Robię w większości trasy na szosie + nie boję się zjechać w las czy szutry. Pamiętaj jednak, że na luźnych piaskach będzie ciężko i zdążyło mi się podprowadzić rower kiedy opona 5cm w piasku grzęzła ;)

Ktoś pisał o braku komfortu na płytach, leśnych drogach itd. Wiadomo - brak amortyzatora to marny komfort na kamieniach czy konarach, ale na crossie z wąska opona również będzie strach i amor nie pomoże. Ja gravelem latam po lasach, dziurawych drogach, szutrach i da się lecieć 30km/h komfortowo. Zawsze tylko trzeba zachować uwagę  żeby w jakaś piaskownice nie wjechać, bo może być różnie.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neon88 jedyne co mogę napisać to jaką masz ramę i ile wzrostu ? : ) No i może czy dorze dopasowany.

Miesiąc myślenia, porównywania i w końcu wybrałem rower, którego nie ma nigdzie : ) Pytanie gdzie szukać? Mali dystrybutorzy? Zamówić z za granicy? Jak dostać ten rower :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romet Aspre 2 jest niedostępny i podobno może go już nie być w tym sezonie. Potrzebna jest alternatywa.

Albo Merida M Bike - ale tu podobno geometria jest mniej sportowa albo Romet Boreas 2

Znalazłem 3 opcje na allegro w rozmiarze 54cm. Chyba są to modele z 2021 roku.

https://allegro.pl/oferta/rower-gravel-romet-boreas-2-2021-54-cm-12293655841 7500

https://allegro.pl/oferta/rower-romet-boreas-2-28-2022-czarno-bezowy-11746741258 6500

https://allegro.pl/oferta/2128261-romet-boreas-2-54cm-czarno-bezowy-12203132713 6000

U wszystkich rama wygląda jak u Boreasa 2 z 2021 mimo, że jeden z tych rowerów niby jest z 2022.
Różnią się one piastami, tarczami hamulca oraz oponami. No i głównie cenę.

Co o tym myślicie? Te podzespoły mi mało mówią. Ten najtańszy chyba różni się tylko oponami od tego za 500 zł więcej. Natomiast ten najdroższy ma piasty shimano a nie Novatec. Najdziwniejsze jest to, że to właśnie te same piasty Novatec ma najnowysz model Boreas 2 z 2022 wdg ich oficjalnej strony. Co jest zgrane? Który z tych rowerów polecacie? Czy warto dopłacić? Słyszałem jakies plotki, że u rometa osprzęt dobry ale reszta słaba i problemy z ramami są? To prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soot, jeśli dostępny, jest jak najbardziej godny uwagi, pomimo że ma "tylko" 10-rzędowego GRXa ;) Romety też jeśli polubisz się z 1x.

Zawsze, ale to zawsze, znajdzie się ktoś, który zaproponuje coś "tylko" stówę-dwie-trzy-dziesięć droższego i oczywiście "LEPSZEGO". Kwestia w tym gdzie jest granica tego dokładania i inne czynniki, tak jak faktyczna dostępność w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...