Skocz do zawartości

[Pedały SPD XTR] kontra:


Rekomendowane odpowiedzi

Hejka

Do tej pory jeździłem na ori Shimano i jakieś cztery lata temu zmieniłem na Force bo ważyły tyle co XTR i były połowę tańsze. Niestety mają bardzo niebezpieczną cechę: przednia część "wpinacza" jest podzielona na dwa elementy które o pewnych okolicznościach haczą but i nie raz można wyp...nić a raz niemal (zeszły rok Alta Via race) straciłem życie na takim jednym singlu: przepaść ok 50m w dół. Więc idą do zmiany. I teraz: w shimano bardzo pasują mi: luz roboczy, sposób pracy i wpinania. Mniej pasuje mi waga ale cranków nie kupię bo mi padały max po 2-3 miesiącach jazdy. Cel: mocne ściganie. Parametry pożądane: niska masa, bezpieczeństwo, miło by było aby cena była niższa jak XTR, wytrzymałość, system kompatybilny z Shimano SPD. Na tapecie mam takie produkty: Shimano PDM 9100,  Time ATAC XC4,  Xpedo M force,  Union SP5600,  XLC PD-S05. Na alle są wszystkie. 310g z parę pedałów XTR zakładam górną granicę wagi. Proszę użytkowników poszczególnych typów pedałów, bądź mechaników o wypowiedź które są warte uwagi. Shimano wytrzymywały u mnie wszystko (kiedyś XTR to była 540), Force też ogólnie trwałość spoko (3 lata jazd i teraz już raczej wymiana z powodu ogólnego zużycia) Cranki to dno: miałem dwa razy i jedne od nowości miały zwalone łożyska drugie padły (zmielone wnętrze) po może 2-3 m-cach jazdy i były nie do odratowania.

Dzięki za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z w/w brałbym XTR. Te pedały oczywiście mają swoje wady jak każde, ale trwałość i bezproblemowość w trasie są wysokie. Warto po zakupie od razu poprawnie skontrować łożyska i wówczas będą na lata. Niestety nawet w XTR Shimano za mocno skręca konusy. 

Jeśli chodzi o wagę, aktualnie można je przerobić na tytanowe osie z dwoma łożyskami "maszynowymi" od włoskiej (jak dobrze pamiętam) firmy Meti. Fajne rozwiązanie, masa spada poniżej 260 gramów, ale cenowo wychodzi dużo drożej niż komplet nowych pedałów XTR 😉

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem XPEDO przez 3 lata w góralu. Nic nie robiłem, działały. Może delikatny luz się pojawił ale nie korygowałem. Jak z trwałością nie wiem bo mi razem z rowerem ukradli :)  i na test długodystansowy już się nie załapały. Jeśli chodzi o łatwość wpinania i wypinania to nie odczułem różnic względem XTR ,które mam w trekkingu

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wspomnę o Bontragerach Comp, które posiadałem, działały właśnie tak fatalnie, jak opisał autor - sporadyczne blokowanie buta w zatrzasku zarówno na blokach Shimano jak i oryginalnych Bontragerowskich. No i po roku z hakiem stwierdzam, że Bontragery fatalnie się starzały, wykonane z aluminium mocno obrywały podczas eksploatacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem te SPD od Bontragera w testowym  Supercalibrze.. Tragedia. Potrafiły mocno utrudniać wypięcie w kryzysowch sytuacjach.

Osobiście używam Look X-Track Race Carbon. Zapewniaja świetne podparcie i precyzyjna pracę, niestety sa ciężkie. Waża 360gr / para. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, pedały zatrzaskowe to  jest element bezpośrednio odpowiedzialny za bezpieczeństwo, co maja do tego buty, czy ustawienia spreżyny? Mam jeżdzić na lużnym wpięciu jeśli wole na twardym? Że mam wymienić buty bo producent /bontrager/ spartolił robotę brandując chiński szmelc i wypuścił niebezpieczny badziew ?

Edytowane przez Tomek595
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, schwinn0 napisał:

Odnośnie tych tytanowych osi...

W poprzednch modelach nie było tak różowo 😉

To prawda ale z tego powodu, że wszyscy producenci robili tytanowe osie, w których bieżnie dla stalowych kulek były ich integralną częścią. 
Jak wiadomo stal jest twardsza od tytanu, w osiach szybko pojawiały się wyżłobienia i olbrzymie luzy. Jedna, jedyna na świecie firma - Action Tec ze Stanów (niestety jakiś czas temu zakończyli działalność) - wykonała osie ze stalowymi nakładkami w miejscu bieżni. I to rzeczywiście działało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...