Skocz do zawartości

[Zakup roweru] Rower szosowy - dylemat!


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie👋

Ze w zgledu na braku dostepnosci rowerów i dlugie oczekiwanie na nowe modele z naprawde slabym osprzecie w stosunku do ceny, postanowilem ze kupie swoja pierwsza szose w zyciu z V-brakami. Zdecydowalem, ze rama bedzie lekka z dobrym osprzetem - jest to jakis kompromis jakby nie bylo. Sprawa sie rozchodzi pomiedzy 2022 Boardman SLR 8.9 Carbon vs 2021 Merida SCULTURA RIM 400. Wiec, oba rowery waza 9kg ale najwiekszy plus dla Boardmana za Carbon w Meridzie jest tylko widelec carbonowy. Oba rowery kosztuja tyle samo 1150£. Za merida przemawia kompletny osprzet 105 zas w Boardmanie sa jedynie klamkomanetki i tylna przezutka.

Mam problem z wybraniem rozmiaru tez poniewaz balansuje pomiedzy dwoma rozmiarami, moje wymiary: wysokosc - 180cm i noga - 85cm. Teoretycznie M i L powinny pasowac, wiec nie wiem ktory wybrac rozmiar.

A tak po za tym mieszkam w Glasgow i troche sie obawiam ze v-braki nie poradza sobie na tym terenie gdzie jest czesto deszcz i rowniez sa gorzyste tereny, a planuje sobie robic wyprawy po szkocji - takie mam przynajmniej zalozenie.

Chcialbym wsadzic wieksza opone do szosy np. 28 lub 30 poniewaz to bedzie rower do codziennego uzytku i do weekendowych wypraw wiec obawiam sie ze 25c moze okazac sie zbyt cienka na tak rozwalone i dziurawe drogi.

 

Chcialbym wysluchac waszych opinii co o tym sadzicie, lub co mozecie jeszcze doradzic w tej cenie DOSTEPNEGO do kupienia - cos dobrego, a tanszego lub lepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zdecydowalem, ze rama bedzie lekka z dobrym osprzetem - jest to jakis kompromis jakby nie bylo

Cytat

Wiec, oba rowery waza 9kg

Więc obydwa nie są "lekkie"

Cytat

najwiekszy plus dla Boardmana za Carbon w Meridzie jest tylko widelec carbonowy. Oba rowery kosztuja tyle samo 1150£.

I w sumie ta karbonowa rama deklasuje meridę

Cytat

Za merida przemawia kompletny osprzet 105 zas w Boardmanie sa jedynie klamkomanetki i tylna przezutka.

Bez strategicznego znaczenia. Jedynie hamulce mógłbyś wymienić na lepsze jakby nie dawały rady

Cytat

Mam problem z wybraniem rozmiaru tez poniewaz balansuje pomiedzy dwoma rozmiarami, moje wymiary: wysokosc - 180cm i noga - 85cm. Teoretycznie M i L powinny pasowac, wiec nie wiem ktory wybrac rozmiar.

Boardman M, Merida S/M lub M/L (w zależności od tego czy chcesz bardziej sportową czy wyluzowaną pozycję). L-ek nie ma sensu rozważać w żądnym przypadku, są po prostu za duże

Cytat

A tak po za tym mieszkam w Glasgow i troche sie obawiam ze v-braki nie poradza sobie na tym terenie gdzie jest czesto deszcz i rowniez sa gorzyste tereny, a planuje sobie robic wyprawy po szkocji - takie mam przynajmniej zalozenie.

Chcialbym wsadzic wieksza opone do szosy np. 28 lub 30 poniewaz to bedzie rower do codziennego uzytku i do weekendowych wypraw wiec obawiam sie ze 25c moze okazac sie zbyt cienka na tak rozwalone i dziurawe drogi.

To już sam musisz zdecydować. Rower na tarczach (hydraulicznych) będzie hamował lepiej, szczególnie w deszczu. Opona 28 wejdzie obecnie do większości rowerów na szczękach. Trzeba brać pod uwagę, że jeśli szukałbyś tarcz za taką kasę to kręcisz się w okolicach 9,5-10kg + jeśli hamulce byłyby mechaniczne to już te szczęki lepsze;P

https://www.canyon.com/en-gb/road-bikes/endurance-bikes/endurace/al/endurace-6/2732.html?dwvar_2732_pv_rahmenfarbe=BK%2FBK - za miesiąc byś miał

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Mateusz3211 napisał:

Witajcie👋

A tak po za tym mieszkam w Glasgow i troche sie obawiam ze v-braki nie poradza sobie na tym terenie gdzie jest czesto deszcz i rowniez sa gorzyste tereny, a planuje sobie robic wyprawy po szkocji - takie mam przynajmniej zalozenie.

Chcialbym wsadzic wieksza opone do szosy np. 28 lub 30 poniewaz to bedzie rower do codziennego uzytku i do weekendowych wypraw wiec obawiam sie ze 25c moze okazac sie zbyt cienka na tak rozwalone i dziurawe drogi.

Byłem tylko raz w Szkocji, ale tam są słabe drogi i dobrej pogody bardzo niewiele. Rozsadek podpowiada żeby iść w tarcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp.

Cytat

Boardman M, Merida S/M lub M/L (w zależności od tego czy chcesz bardziej sportową czy wyluzowaną pozycję). L-ek nie ma sensu rozważać w żądnym przypadku, są po prostu za duże

Akurat przymierzalem Boardmana rozmiar M i L oba pasuja. Tylko rozmiar M ma kierownice 400mm nie wiem czy na mnie nie jest za mala poniewaz wedlug obliczen powinnienem miec 420mm rozstaw ramion mam 42cm. Wydaje mi sie ze musialbym wydluzyc stem na 110mm w M poniewaz mam pozycje mocno rekreacyjna. W rozmiarze L musialbbym skracac stem na 100mm na pewno. Nogi mi lepiej siedza na L niz na M ale ciezko to ocenic tylko po przymiarce w sklepe bez przejechania odpowiedniej ilosci km. Teraz pytanie w ktora strone isc bo reach moge miec dluzszy w M a w L krotrszy po przerobce stema. Nogi nie jestem w stanie ocenic gdzie lepiej by pracowaly na ktorym stacku _ krotszym czy dluzszym? W rozmiarze M stack jest krancowy dla moich nóg a w L mam sporo zapasu.

Tak, myslalem nad tym rowerem canyona 6 chetnie kupilbym 7 ze 105 ale niestety nie ma w ofercie. Jest to chyba najlepsza opcja na necie jesli chodzi o cene do jakosci tylko czekac trzeba. Jedynie co mnie boli w endurance 6 to tiagra, ale za to na duzy plus hamulce hydrauliczne. Slyszalem ze serwisonie ich rowerow jest troche malo przyjazne, a nie chcialbym miec problemow z dostepnoscia czesci - tak szczerze to nie wiem jak to wyglada w rzeczywistosc. Lepiej sugerowac sie podawanym wymiarom przez canyona czy rozwarzac troche wiekszy rozmiar? Canyon podaje rozmiar M dla mnie.

Edytowane przez Mateusz3211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Akurat przymierzalem Boardmana rozmiar M i L oba pasuja.

Przez dwadzieścia sekund w sklepie to ci na wszystkim będzie wygodnie, nawet jak cię na XL posadzą. 570 poziomej (w rozmiarze L) to za dużo przy twoich gabarytach i koniec tematu, nie ma sensu się nad tym rozwodzić. 560 to max

Cytat

Wydaje mi sie ze musialbym wydluzyc stem na 110mm w M poniewaz mam pozycje mocno rekreacyjna.

Taaaa, kierownica 2cm niżej niż w L ale pozycja bardziej rekreacyjna🙃 Kilkuminutowa przymiarka w sklepie nie jest żadnym wyznacznikiem tego jak "będzie ci się jeździć", szczególnie kiedy nie masz z szosą żadnego doświadczenia. Tak naprawdę żeby się przekonać czy rozmiar ramy jest ok, czy trzeba wymieniać te mostki itd musisz przejechać kilkaset kilometrów, mięśnie muszą się przyzwyczaić do innej pracy

 

Ogólnie w przypadku rowerów szosowych przyjmuje się zasadę, że jeśli jesteś na granicy rozmiarów (ale ty i tak nie jesteś bo L jest po prostu za duży) to się bierze mniejszy. Po prostu później modyfikując łatwiej, bez negatywnego wpływu na właściwości jezdne, rower "powiększać" niż "zmniejszać"

 

Cytat

Lepiej sugerowac sie podawanym wymiarom przez canyona czy rozwarzac troche wiekszy rozmiar? Canyon podaje rozmiar M dla mnie.

Ale po co ci ten większy rozmiar? Ja wiem, że ludzie, których widzisz na ulicy jeżdżą na rowerach o 2 rozmiary za dużych ale przy szosie każdy centymetr w długości rurek ma znaczenie

Cytat

Slyszalem ze serwisonie ich rowerow jest troche malo przyjazne, a nie chcialbym miec problemow z dostepnoscia czesci - tak szczerze to nie wiem jak to wyglada w rzeczywistosc.

Jakich części? Oprócz haka przerzutki (który swoją drogą wypada zamówić na zapas przy kupnie nowego roweru bo nigdy nie wiesz kiedy będzie potrzebny i czy będzie wtedy dostępny) nie ma tam żadnych, dedykowanych/indywidualnych rozwiązań

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzieki raz jeszcze za cenne info, jednak przekonuje mnie ten canyon endurance 6 z tiagra, waga jest naprawde w porzadku jak na hamulce hydrauliczne, choc wolalbym 105-tke zdecydowanie. Planuje kupic wymiar M taki jaki podaje canyon. Troche sie obawiam ze jest to rama taka bardziej wyluzowana niz do szybkiej jazdy ale jakbym wstawil do rozmiaru M stem wiekszy o 10mm byloby bardziej sportowo tak mysle. Wtedy, reach bedzie 388mm czyli prawie taki sam jak w boardmanie rozmiar M  reach jest 387mm a i tak czuje sie jakby byl zbyt mocno rekreacyjny dla mnie. Mimo to i tak bedzie mniejszy canyon rozmiar M poniewaz Top Tube Lenth ma o 3mm krotszy niz boardman rozmiar M. Po prostu ciagnie mnie bardziej do szybkiej jazdy niz spokojnej i wolnej dlatego wolalbym miec sportowa pozycje bardziej niz wyprostowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od stacku? Myslalem, ze tu rozchodzi sie bardziej o reach, troche nie rozumie stacku o co w nim chodzi wiec jaki powinienem miec prawidlowy stack, jezeli moje nogi maja w przekroku 85cm? Wedlug moich odczuc jak przymierzalem romiar M i L wiecej swobody mialem na wiekszych ramch czyli L bo na mniejszych rozmiarach czulem sie jakbym byl troche na zbyt malym rowerze - takie mam wrazenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wiec jaki powinienem miec prawidlowy stack, jezeli moje nogi maja w przekroku 85cm?

A w jaki sposób chciałbyś to ze sobą powiązać?

 

1. Odczep się od tego przekroku, nie jest do niczego potrzebny oprócz stwierdzenia czy nie masz proporcji ciała mocno odbiegających od średniej.

2. Stack to "wysokość ramy". Z grubsza mówi o wysokości na jakiej znajduje się główka ramy (względem środka osi suportu ale dla porównań pomiędzy rozmiarami nie ma to żadnego znaczenia) -> mówi na jakiej wysokości znajduje się kierownica (nie uwzględniając podkładek itd). Jeśli masz np. tego boardmana w rozmiarze M i L (który jest dla ciebie za duży), to różnica w długości poziomej wynosi 15mm, różnica stack 21mm (czyli nawet większa niż różnica długości) natomiast ty uczepiłeś się reach, który różni się o 3mm i nie ma żadnego znaczenia bo go sobie na samym siodełku możesz regulować w zakresie ~40mm już nie mówiąc o wymianie sztycy na inny offset.

W obydwu tych rowerach (jak i praktycznie każdym na rynku pomijając jakieś frankensteiny) będziesz jeździł na rozmiarze M (lub jego odpowiedniku w zależności od nazewnictwa) i nie podlega to dyskusji. Twoje doktoryzowanie się nad totalnie nieistotnymi pierdołami nie ma żadnego sensu i nic nie wnosi do sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jestem wdzieczny 100-kroc za twoje dobre rady. Wlasnie zlapalem fajny rower i sugerujac sie twoimi radami mysle ze rozmiar 52 L bylby ok na mnie? Sadze, ze jest to super okazja do nabycia naprawde dobrego roweru. Nic wiecej na necie nie znalazlem po za tym modelem w takiej, ze az powiem, wrecz rewelacyjnej cenie jak na obecne czasy.

https://www.bikester.co.uk/vitus-zenium-cr-1852864_5585695.html

 

Edytowane przez Mateusz3211
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.07.2022 o 17:25, Mihau_ napisał:

W obydwu tych rowerach (jak i praktycznie każdym na rynku pomijając jakieś frankensteiny) będziesz jeździł na rozmiarze M (lub jego odpowiedniku w zależności od nazewnictwa) i nie podlega to dyskusji. Twoje doktoryzowanie się nad totalnie nieistotnymi pierdołami nie ma żadnego sensu i nic nie wnosi do sprawy

Mihau miałeś rację z tym rozmiarem M. Tego vitusa dostałem wczoraj rozmiar L i jest trochę za duży na mnie - M byłby pewnie idealny. Między tym L a M stack różni się 30mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiedziałem więc zadałem pytanie czy rozmiar L byłby ok,

W dniu 3.07.2022 o 13:41, Mihau_ napisał:

Przez dwadzieścia sekund w sklepie to ci na wszystkim będzie wygodnie, nawet jak cię na XL posadzą. 570 poziomej (w rozmiarze L) to za dużo przy twoich gabarytach i koniec tematu, nie ma sensu się nad tym rozwodzić. 560 to max

sugerując się podanym przez cb top tube. vitus rozmiar L ma 561mm a M 544mm. Więc sądziłem że L powinna być bo było napisane że dla wzrostu 175-180cm

https://vitusbikes.com/collections/zenium/products/vitus-zenium-cr-road-bike-105-2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie wiedziałem więc zadałem pytanie czy rozmiar L byłby ok,

W dniu 3.07.2022 o 13:41, Mihau_ napisał:

Przez dwadzieścia sekund w sklepie to ci na wszystkim będzie wygodnie, nawet jak cię na XL posadzą. 570 poziomej (w rozmiarze L) to za dużo przy twoich gabarytach i koniec tematu, nie ma sensu się nad tym rozwodzić. 560 to max

sugerując się podanym przez cb top tube. vitus rozmiar L ma 561mm a M 544mm. Więc sądziłem że L powinna być bo było napisane że dla wzrostu 175-180cm

https://vitusbikes.com/collections/zenium/products/vitus-zenium-cr-road-bike-105-2022

Nastepny rozmiar jest XL od 180-185cm czyli wziąłem według rozumowania że w szosie zawsze wybierać rozmiar ramy mniejszy to wziąłem L - myślałem, że to jest właśnie ta M  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Więc sądziłem że L powinna być bo było napisane że dla wzrostu 175-180cm

Papier przyjmie wszystko

Cytat

sugerując się podanym przez cb top tube

Napisałem "max 560" co nie oznacza, że każde 560(1) będzie ok. Dochodzi też kwestia geometrii, na rowerze z wyprostowaną pozycją taka wartość jest ok, przy agresywnej nie jest ok

 

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh szkoda ze po fakcie wszystko, teraz nie ma juz gdzie kupic tego modelu bo wszystko wykupione juz dawno, chcialbym miec ten model. Ta L bylaby jak M-ka jesli bym skrocil tylko stem na 100mm bo jest 110mm a to nie jest bledem lub moglbym obrocic seatpost i zmniejszylbym rozmiar TTube ale nie wiem czy to poprawne, generalnie nie jest on az taki duzy na mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

lub moglbym obrocic seatpost i zmniejszylbym rozmiar TTube ale nie wiem czy to poprawne

Śmiechłem.

Sztycę to możesz wymienić na taką bez offsetu, masz standardową - okrągłą więc nie będzie problemu

Mostek 100mm też jak najbardziej ok, w sumie 110 jest raczej niespotykany w takich rozmiarach ram

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kupię stem 100mm to już będzie TTube 551mm i być może już będzie ok. Zmienię seatpost na 0 to nie wiem ile odejmie w długości ale to będzie na pewno już M rozmiar i obniże kierownice o jeden lub dwa pierścienie 

Co myślisz o takiej przeróbce będzie wtedy już na pewno M rozmiar dla mnie.

IMG_20220723_173359.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

do szkoły Cię nie wpuścili?

Jeśli szukamy roweru za funty to gdzie widzisz problem? Nie każdy "od zawsze" siedzi w temacie rowerów żeby specjalistyczne słownictwo było dla niego oczywistością bez względu na język

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...