Skocz do zawartości

[manetka] awaria manetki 12s Xt/xtr przy redukcji


lukwycz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

używam manenetki M8100. Ostatnio miałem awarię objawiającą się tym, że biegi działają tylko na trzech najmniejszych zębatkach. Było to na zawodach :) Najpierw pomyślałem, że to może zapadka się zatarła kurzem/piaskiem i nie zahacza trybu odpowiedzialnego za wrzucanie lżejszych biegów, ale po rozkręceniu okazało się, że pękła sprężynka dociskająca tę zapadkę. Podobno, czytając zagraniczne fora, problem jest powszechny w manetkach XT/XTR, ale nikt nie daje rozwiązania problemu. Są reklamacje, które Shimano bez problemu honoruje, ale niektórzy mają już trzecią manetkę po wymianie. Założyłem ten temat, bo może ktoś to już przerabiał i ma jakieś wskazówki jak trwale to naprawić, bo nowa manetka, jak się okazuje, może nie załatwić sprawy - problem się powtarza jednym po roku, innym po dwóch tygodniach. Manetki nie rozebrałem doszczętnie, ale wydaje się , że ta zapadka jest osadzona na pinie, który jest zanitowany, co utrudni naprawę. Jakby ktoś coś mógł podpowiedzieć, będę wdzięczny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Fałszywy alarm, zaczęło działać, ale objawy były dziwne. Manetka normalnie klikała, ale przerzutka się nie ruszała. Wyglądało to jakby linka była bardzo luźna. Po powrocie z jazdy wstawiłem rower do garażu i po poł godziny zaczęło działać. Może sama przerzutka coś świrowała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 9100 na obejmę i już będzie trzy lata wachlowania ostrego i totalnie zero problemów.  Shimano ma tak ,że w pewnych seriach montuje wadliwe części i potem się całokształt sypie.  Na całe szczęście robią akcje serwisowe i wymieniają bez problemów. Trzeba tylko do nich napisać i się dopytać czy problem jest im znany oraz czy maja rozwiązanie całej tej sytuacji.  Tak było z nieszczęsnymi heblami serii 8000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, lukwycz napisał:

Ja mam I-spec i u mnie pękła sprężynka. Na zachodnim forum czytałem , że nowsze wypusty (podawali kod z naklejki, ale nie pamiętam) były już wolne od tej wady.

Kiedy swoją manetkę kupiłeś? Swoją kupiłem kilka miesięcy temu i jestem ciekaw czy też będzie ten problem. Szukam tego o czym wspominałeś powyżej, ale jeszcze nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak sprawdzić który jest rok produkcji, jak sie nie ma pudelka… ja kupiłem w 2021 roku, pochodzenia nie znam. Na razie dziala. Jak padnie to nir majatek bo zaplacilem 100 zł. Kusila mnie manetka XTR, ale wtedy wlasnie trafilem na watek o tym ze padają i zrezygnowalem. Mogliby wypuscic jakis WYRAZNIE zaznaczony NOWY wypust, zeby bylo jasne (oby rodzaju i-spec znowu nie zmieniali…)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...