Skocz do zawartości

[Przerzutka przód] Kompatybilność przerzutki przedniej 2x11 z kasetą 12rz


Marcin8452

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

jestem zmuszony wymienić korbę z suportem w rowerze. Postanowiłem przerzucić się na osprzęt deore XT m.in. dlatego, że posiadam już komplet hamulców na półce i chcę je przy okazji też zamontować. Aby wszystko było kompatybilne muszę wymienić cały napęd.

Napęd który ma trafić do roweru wygląda następująco:

przerzutka tył: RD-M8120 (12rz)

kaseta: CS-M8100 (12rz)

mechanizm korbowy: FC-M8100-2 (2rz)

manetki: SL-M8100 (montaż I-spec EV)

 

W rowerze do tej pory była zamontowana przerzutka top swing, 3rz, mocowana na obejmę, a linka wychodzi od dołu. Niestety w serii deore xt doprowadzenie linek jest w typie front pull i w systemie side-swing. Przez chwilę zastanawiałem się, czy może nie zmienić grupy osprzętu (by móc zamocować manetki do klamek), ale slx również ma taką samą budowę.

Znalazłem przerzutkę, która wygląda mniej więcej na to, czego szukam:

Shimano SLX FD-M7025

Przerzutka jest mocowana na obejmę, prowadzenie linki jest od dołu, mocowanie top swing, ale przeznaczona jest do napędów 2x11. Wydaje mi się, że nie powinien być to problem, kwestia regulacji. Czy ktoś orientuje się, jak wygląda to w rzeczywistości? Przednia przerzutka przeznaczona do 2x11, a kaseta z tylną przerzutką w systemie 2x12?

 

Będę bardzo wdzięczny za pomoc :)

 

 

 

mI-spec EVI-spec EV

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Będzie działać, kwestia regulacji.
Z ciekawości... Naprawdę potrzebujesz napędu 2x12? Będziesz miał gdzie wykorzystać taki zakres przełożeń?

Rower wykorzystywany jest w przeróżnym terenie, więc taki napęd raczej znajdzie zastosowanie. Zdecydowanie rzadziej jest to trudny teren, gdzie ma to mniejsze znaczenie. Narzeczonej dużo wygodniej jest zmienić jeden bieg niż kilka + jest dużo większa kombinacja przełożeń. No i padło hasło "wolałabym 2 przerzutki z przodu", także nie wiem, czy mam z czym tu dyskutować 😅

Zastanawia mnie tylko dlaczego właśnie shimano oznacza przerzutki przednie, że są przeznaczone np. do napędu 2x11 lub 2x12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w napędzie 2x12 większość przełożeń się powtarza. :) Jeżeli rower rzadko będzie widział trudny teren, to tym bardziej nie widzę zastosowania dla tak szerokiego zakresu (przyjmując kombinację 26/36x10-51). Taki napęd ma sens, jak jeździsz w terenie, gdzie masz prawie pionowe ścianki, a po nich takie same zjazdy, na których jeszcze dokręcasz. 

No i co do samej zmiany biegów, to wydaje mi się, że mimo wszystko łatwiej będzie operować jedną manetką, niż dwiema, bo naprawdę niewielki procent rowerzystów umie to robić prawidłowo. :) Zazwyczaj i tak kończy się na tym, że na korbie łańcuch jest ciągle na jednym blacie, a lata tylko po kasecie. 

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Z tyłu kaseta 10-45 do 2x. No i rzecz jasna przerzutka rd-m8120. To jedyna configuracja natywna do 2x12.

Tak, wiem. Szczerze mówiąc dobieranie tych części było bardzo podchwytliwe :D Dziękuję za czujność. Przy wyborze części wszystko wydawało się "oczywiste" a potem w opisie znalazłem informację, że jedna przerzutka (tylna) jest do napędu 1x12, druga 2x12 i inne do nich są kasety :D Jedynie właśnie przednia przerzutka jest z innej parafii, ale taka budowa roweru... 

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, starsze slx/xt. Można trochę pomiksować. Przerzutka rd-m8120 też będzie działać z 2x11. Dodatkowo masz kasety 11s na bębenek HG więc nie trzeba piasty zmieniać.

 

Jest w sumie 12 rzędowa kaseta SLX: CS-M7100 o ok. 150zł tańsza od CS-M8100. Co ciekawe przerzutka SLX obsługuje kasetę zarówno do 45T oraz 51T.

Do tego manetki: SL-M7100 cena o 200zł niższa od deore xt. Z tym, że xt zrzucają po kilka biegów.

Przerzutka: RD-M7120 o ok. 100zł tańsza od RD-M8120

Korba: FC-M7100-2 ok. 150zł tańsza od FC-M8100-2

 

Przerzutka przednia ze względu na specyfikację zostaje ta sama: Shimano SLX FD-M7025

W sumie mógłbym do tego zestawu wykorzystać te same hamulce co już mam, bo mocowanie jest takie same.

Jeśli manetki zaplanowane zostają to wtedy różnica to ok. 400zł za cały zestaw. Szczerze, to nie wiem, która opcja pod tym względem jest bardziej opłacalna. Przy całych zakupach jest to powiedzmy ok. 10% ceny. Żaden z elementów: korba, przerzutka czy kaseta nie różni się jakoś bardzo.

 

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak doczytałem, że ponoć przerzutka XT z najnowszej serii płynniej będzie zmieniać biegi, a korba XT "jest ładniejsza i bardziej pasuje do roweru". Także jedynym elementem do podmiany mogłaby być kaseta, ale chyba jak leci komplet XT, to też wezmę XT.

Jedynie mam nadzieję, że nie będzie niemiłej niespodzianki przy regulacji tej przerzutki przedniej. Jak się okaże, że coś nie tak to pewnie będę zmieniał napęd na 1x12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A nie lepiej jeszcze raz temat przemyśleć, przedyskutować, zamiast pchać się w koszta dwa razy?
Do 1x będziesz potrzebował innej przerzutki, innej korby...wypadałoby też kasetę 10-51 założyć...

Wyżej pisałeś, że przednia przerzutka będzie działać i to kwestia regulacji :D Jeśli będzie to banglać, to nie będę nic już wymieniał :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

⁷Wszystkie m7/8100 są do napędów 1x i można je zmusić do działania z kasetami 10-45 ale nadal w configu 1x.

Manetki można sobie użyć dowolne 12s shimano.

Korba slx bedzie tańsza w zakupie i utrzymaniu.

Przejscie z 2x12 na 1x12 wymaga wymiany przerzutki tył, kasety, rzecz jasna łańcucha i zębatki na korbie... lepeiej od razu zdecydować jaki będzie docelowy kierunek niż płacić za to drugi raz.

Zakladam, że masz ogarbięty bębenek MS.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zakladam, że masz ogarbięty bębenek MS.

Szczerze, to zapomniałem, że 10T potrzebują bębenków MS... Koła w przyszłości miały być zmienione w tym rowerze, ale nie spodziewałem się, że od razu :P Problem w tym, że koła są tutaj 27,5 cala i są na szybkozamykacz. Także chyba muszę od razu uwzględnić to w zamówieniu i będę musiał sobie zapleść koło, bo nie znalazłem na szybko nigdzie w sklepach. Przeważnie wszystko na sztywną oś i to 29". Dzięki za przypomnienie o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod tym względem faktycznie 2x11 rozwiązuje ten problem.

Jak rozumiem by zrobić 2x11 pod względem powyższych części musiałbym zmienić:

- kasetę na np. CS-M8000

- prawą manetkę na SL-M5100

edit: Tak teraz spojrzałem, że tylna przerzutka na stronie producenta ma podaną największą zębatkę min. i max. 45T. CS-M8000 ma największą zębatkę 42T lub 46T (w zależności od wersji).

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa rowery z napędem 3x12 i w obu korzystam z przerzutek 10 rzędowych ( z przodu i tyłu ). I to po prostu działa. 11 rzędowe przerzutki przednie są identyczne z 10 rzędowymi - wiem, bo porównywałem - przynajmniej dwurzędowe.

Róznica pomiędzy 2x11 a 2x12 to 560% vs 630% zakresu przy korbie 36/26 oraz kasetami - odpowiednio - 11-46 vs 10-45. Czy to istotna róznica, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

Wspomniałem o tym jako o argumencie przemawiającym na rzecz 2x11. IMHO w 2x11 względem 2x12 niczego nie brakuje.

Udało mi się znaleźć koło, które jest na QR 9x135 oraz można nałożyć na nie kasetę 12rz, z podkładką wchodzi 11rz kaseta.

Koło to: MTB 27,5" tylne CROSSMAX

Co ciekawe można te koło używać ze sztywną osią. W przypadku, gdy widelec obsługuje sztywną oś, to można dokładnie takie samo(tylko przednie) koło zamocować z przodu na sztywnej osi. Ewentualnie mogę wymienić koła na przygotowane do sztywnej osi, a wykorzystać adaptery. Firma Mavic robi takie z 15mm->9 i z 12->9,5. Taka opcja wygląda bardzo zachęcająco.

Edytowane przez Marcin8452
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasety 12s shimano wymagaja zupełnie innego bębenka niż do kaset up to 11. Nie da się tego załatwić adapterem czy też podkładką. Zawsze i w każdą stronę wymagana jest wymiana bębenka. Co do adapterów samej osi... wiele firm ma takie podejście, że wymienia się tylko end-capy. Żadna dzisiaj rewelacja. Tym bardziej zę następny rower z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością będziesz miał w standardzie boost i pożytek z tego żaden.

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.06.2022 o 10:56, Dokumosa napisał:

Tak, starsze slx/xt. Można trochę pomiksować. Przerzutka rd-m8120 też będzie działać z 2x11. Dodatkowo masz kasety 11s na bębenek HG więc nie trzeba piasty zmieniać.

Jesteś pewien, że zadziała? Wciąż rozmyślam nad kombinacją osprzętu i 2x11 z racji problemu w wymianą tylnego koła. Producent deklaruje, że Deore XT RD-M8120 jest kompatybilne z kasetami, które największą zębatkę mają z 45T. Same zębatki tylne(11rz) przeważnie są w konfiguracji 11-42T lub 11-46T. Nie wiem na ile to rzeczywisty problem, czy może faktycznie przerzutka nie obsłuży 46 zębowej zębatki, ale z 42T już sobie poradzi, a po prostu Shimano nie przewiduje "mixowania" kaset z przerzutkami z różnych serii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...