Skocz do zawartości

[Tarcza hamulcowa] storm HC - wibracje przy hamowaniu


tobo

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Używam 2 dzień tarczy Magura Storm HC. Wcześniej tarcza Sram  Centerline.  

Przy hamowaniu widelec wpada w paskudne wibracje i zauważalnie "trzepie" się przód i tył. Na innych tarczach problem  nie występuje. 

Spotkał się ktoś z podobnym problemem w przypadku HC? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem tak z tarczami Accent, czyli po prostu Chińczykami z logiem. Przy wyższych prędkościach i krótkim hamowaniu nie było większego problemu, ale przy dojeździe do świateł widelec zmieniał się w wibrator.

Prawdopodobnie wynika to z połączenia tarczy i klocka, a może i samego zacisku. Taka kombinacja która po prostu nie działa, ale nie bardzo wiadomo dlaczego.

Zacisk masz ustawiony idealnie równolegle względem tarczy? Może jest minimalnie krzywo, przez co najpierw łapie krawędź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie napisałeś co hamuje te tarcze. W przypadku Magury niektóre kombinacje się nie sprawdzają. Oryginał w komplecie hamuje dobrze nawet słabo dotarty.

A co do docierania to chyba nie gnieciesz mocno klamek na nowym zestawie? I oby nie po płaskim... 

EDIT:

PS. Mając 17 tys. postów z hakiem chyba tego nie robisz, ale tak pytam z troski. ;) 

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamulec hamuje. 

Mam 3 rowery,  różne tarcze. Ta magura jest jedynym egzemplarzem który generuje wibracje. Sram i tektro,  założone w tym samym miejscu nie powodują żadnych problemów. Klocki żywiczne shimano , discobrakes. 

Mam też mt5, były z klockami fabrycznymi,  z zamiennikami galfer I discobrakes. Tarcza mdrp w połączeniu z nimi generowała piski. Ten sam hebel,  te same klocki na tarczy sram centerline - bez problemów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na moje, o ile nie trafiłeś na wadliwy egzemplarz tarczy, masz albo zapaćkane/używane/niewspółgrające klocki albo nie wiem co... Rożnie już kombinowałem z klockami przy tych tarczach, ale zawsze były oryginalne. Drogie bo drogie, ale nigdy nie było takich akcji. :) Tam nie ma co się zepsuć o ile nie cieknie. Piszczało to jedynie jak się zapuściło brudem po sezonie.

Patrzyłeś na tarczę czy nie obita albo czy pod światło jej powierzchnia jest równa? Bo tłoczek jakby się któryś kończył to raczej razem z wyciekiem.

Jest jeszcze możliwość, że hamulec jest dużo lepszy niż był wcześniej i widelec po prostu nie daje rady. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyłem 3 różnych producentów klocków. 

"Zapaćkane" klocki nie generują takich wibracji i szarpania. Generują np piski i dużo niższą siłę albo brak hamowania. Przynajmniej tak robiły 23 lata gdy używam tarczówek. 

Widelec wibruje przy mocowaniu koła 10-20 mm przód tył. 

Tarcza jest w idealnym stanie technicznym,  nie jest podbita,  wygięta,  krzywa. 

Hamulec nie jest w żadnym przypadku mocny. Yari 35 mm golenie. 

I jeszcze raz: wibracje nie występują na innych zestawach , z innymi tarczami. Na zestawie który standardowo używam jest cicho i bez takich wygibasów. 

Co do oryginałów magury: używałem przez chwilę fabrycznych klocków (z sram centerline i magurą mdr p) i  ani moc ani kultura pracy nie zachwyca (skwierczenie i popiskiwanie). 

Tą magurę kupiłem tanio, leżała jako zapas i czekała na odpowiedni moment. Moment nastąpił tylko efekt użycia jest niezbyt satysfakcjonujący. 

Zamiennie przetestowałem tanią tarczę tektro która działa bez problemu. 

Zapytałem jeszcze kogoś kto od kilkunastu lat używa tylko magur. "Niektóre sztuki tak robią". Więc wygląda na to że to przypadłość iluś tam sztuk. 

Z produktów magury lubię tylko zaciski   :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj jej czas na dogranie się z klockami. U mnie parę razy tak było krótko po np. założeniu używanych klocków, czy po dołożeniu niskich podkładek. Może mi się tylko wydaje, ale klocki nie tarły całą powierzchnią i stąd ten efekt. A było to na zaciskach m6000/m7000/m8000 i tarczach rt76 i rt81, zawsze... Amor golenie 32mm, więc wykluczyłem z marszu jego problemy.

Edytowane przez Q_u
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

20 godzin temu, Q_u napisał:

Daj jej czas na dogranie się z klockami. U mnie parę razy tak było krótko po np. założeniu używanych klocków, czy po dołożeniu niskich podkładek. Może mi się tylko wydaje, ale klocki nie tarły całą powierzchnią i stąd ten efekt. A było to na zaciskach m6000/m7000/m8000 i tarczach rt76 i rt81, zawsze... Amor golenie 32mm, więc wykluczyłem z marszu jego problemy.

Nie mam ochoty dawać tego czasu bo , na 100%, jest to zasługa tarczy. Skoro ten sam hamulec z tymi klockami (które są genialne z resztą) I z innymi tarczami pracuje bez zastrzeżeń to próbowanie żeby się dogadało, mając inne , działające, opcje nie ma sensu. 

Miałoby sens gdybym nie miał wyboru. Ale mam. Tarcza leżała,  uznałem że będzie ewentualnie do roweru klienta. Ale założyłem i zonk,  lepiej u mnie niż u kogoś. 

Poza tym szarpiący się widelec działa bardzo kulawo przycinając się na ślizgach. Szkoda go do zamęczenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Brombosz napisał:

Tak swoją drogą... Jedyne jakich już będę używał z przodu to te:

https://allegro.pl/oferta/klocki-hamulcowe-magura-8-r-race-mt5-mt7-trail-oem-11572259284

Drogie ale warto. 

Testowałem kilka różnych,  uberbike,  fabryczne magury, czarne galfery (1sze i 3cie bardzo polecane) oraz discobrakes,  kevlary i bezmiedziowe. Moje kryteria doboru 1. Ma być cicho,  2. Ma być cicho, 3. Dobrze by było żeby były  cicho  😁 

Niestety trzy pierwsze to porażka,  niektóre piszczą gdy jest mokro a inne także gdy jest sucho. 

Test uberów i galferow zrobiłem bo discobrakes były niedostępne. Nie rozpaczam z powodu pieniędzy,  bo gdybym to robił to bym się pociął   🙂 

Ostatecznie discobrakes  znowu miał na stanie zielone klocki,  wziąłem zapas. 

Wybitnie ciche w każdych warunkach, duża siła hamowania. Minus to słaba żywotność (1500-2000km to maks). Sprzedawca jest wzorowy,  świetny kontakt,  bardzo pomocni,  rewelacja co do obsługi klienta,  chyba ogólnie najlepsza w ciągu 15 lat zakupów online wszystkich sklepów internetowych. 

Cena zestawu na 1 koło 70 zł,  ale kupno 4 kompletów to jeden zestaw gratis. 

Ogólnie co do magury jako producenta hamulców,  tarcz czy klocków moja opinia za całokształt jest niska. Jedyne co jest dobre to zaciski z przewodami. Ani tarcze (mdrp też mnie rozczarowała), ani klocki ani hamulce,  jako całość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...