Skocz do zawartości

[rozmiar] Rama 19" za krótka a 21" za wysoka, co robić?


gkc

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Wybierałem właśnie nowy rower bo mój już ma swoje lata.

Chodzi o to że aktualny w rozmiarze 19" jest dłuższy niż współczesne.

Idealną długość mają dopiero ramy 21" ale za to są na tyle wysokie że przekrok mam na styk.

W nowych często są krótkie mostki, inne geo i się zastanawiam czy brać 19" i modyfikować czy 21" lepiej.

Co byście poradzili?

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozglądałem się za kilkoma np: Cube Aim czy jakieś MTB z Rockiriderów czy Rometów mustangów.

np. taki Cube Aim: przekrok mam 85, idealnie na 19" czyli jak teraz ale jak usiadłem to jest krótko i dobre kilka cm. Za to przy moim 186 rozmiar 22 jest idealnie jeśli chodzi o długość ale przekrok ociera o rame ;( Podobnie jest w Romecie czy Rockriderach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gkc napisał:

Rozglądałem się za kilkoma np: Cube Aim czy jakieś MTB z Rockiriderów czy Rometów mustangów.

Dam Ci odpowiedź, taką samą jak Ty podajesz konkrety.

Według mnie, musiałbyś być strasznie nieproporcjonalny, żeby nie móc wpasować się w obydwa rozmiary. Czasy się zmieniły, geometria też i pewnie tutaj bym szukał przyczyny że siedzi Ci się "inaczej", co nie znaczy że to jest złe.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gkc napisał:

tu znowu duży opad rury i musiałbym mieć sztyce mocno wysuniętą czyli duża dzwignia źle dla ramy

Albo krótka sztyca albo sensowny przekrok. Nie przeskoczysz tego.

Podaj jaki masz obecnie rower (łącznie z rocznikiem i rozmiarem) lub zmierz długość rury podsiodłowej oraz całkowitą długość od osi suportu do powierzchni siodła ewentualnie prętów montażowych siodła.

W swoich rowerach mam sztyce wysunięte od 26 do prawie 30cm. Nie mogę powiedzieć z czystym sercem, że nic się z ramami nie dzieje, bo niestety w zeszłym roku odkryłem w dwóch pęknięcie.
W najstarszej i największej nie do odratowania, bo tuż nad spawem górnej rury. Pewnie zmęczenie materiału lub konkretniejsze przeciążenie. No ale miała wtedy 16 lat i sporo ze mną wycierpiała (cross jeżdżony w terenie, w tym lokalne wyścigi XC, potem dzień w dzień po mieście) i sztyca na obecne standardy dosyć chuda, bo 27,2mm.
W drugiej od tyłu pod zaciskiem. Lat mniej bo 11, sztyca szersza 31,6mm do tego 450mm bo rama ciut kusa na mnie. Głównie w terenie jeżdżona ale tutaj być może kiedyś przesadziłem z zaciskiem, bo mi ciągle sztyca zjeżdżała (a jak mi ofermy w serwisie napsikały jakiegoś wd40, to aż zgiąłem zacisk...).

Nawet jeżeli te pęknięcia były spowodowane długimi sztycami, to po 10 latach i tak rower zaczyna się nudzić, części wyeksploatowane i prawie taniej kupić cały nowy.

Przejmować się można jakbyś ważył powyżej 100kg, a tak nie jeździć jak worek kartofli i podnosić tyłek z siodła przed najazdem na krawężniki, korzenie, dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rany, ten polecany Cube Elite wymiarowo bardzo dobry tylko cena ma za dużo o jedno zero ;)

14 godzin temu, zekker napisał:

Przejmować się można jakbyś ważył powyżej 100kg, a tak nie jeździć jak worek kartofli i podnosić tyłek z siodła przed najazdem na krawężniki, korzenie, dziury.

Dokładnie tyle ważę +/- 2kg wiec właśnie dlatego tak się do tych rozmiarów czaje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za pomoc i aby zamknąć temat daje tylko info że wybrałem jednak znowu Treka, mają długie rowery przy takiej samym rozmiarze.

Pozostałe marki są wyraźnie krótsze i na przymiarce na żywo miałem wrażenie za małego roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...