Skocz do zawartości

[Nawigacja] Garmin/Wahoo/Karoo którą wybrać?


Tiburon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Z uwagi na to że zacząłem jezdzić dluższe trasy niż zazwyczaj, bardziej też "gravelovo", pomimo początkowej chęci korzystania z nawigacji na telefonie postanowilem kupić dedykowany komputerek na rower.

Niestety jazda z telefonem to koszmar, nawigacja (mapa.cz) ciagle się zawiesza, traci ślad, koomot dość mocno zrzera mi baterię, a w gorące dni komorka nagrzewa się i zawiesza lub resetuje...

 

Tyle wstępu.

 

Proszę Was o poradę, jaki komputerek wybrać, głównie zalezy mi na:

- nawigacji, czyli aktualne, czytelne mapy, jak również sam wyświetlacz,

 

- czas dzialania na baterii im dluzszy tym lepszy,

 

- bezproblemowe wgrywanie śladu z komórki i łączenie się ze stravą, aby tam zapisywać przejechaną trasę,

 

- jak najmniej awaryjny, zeby w trasie nie gubił gps-a, nie zawieszał się/restartował,

 

- po zjechaniu z wcześniej wyznaczonej trasy wyznaczał nowa trasę,

 

- w czasie jazdy pokazywanie nachylenie wzniesienia,

 

- obsługa przyciskami.

 

Na czym mi mniej zależy:

- czujniki o ile będą chętnie użyję, ale tylko do statystyk np. w stravie, ewentualnie na urzadzeniu o ile będzie takie gromadzić i zapisywać.

 

Na czym w ogóle mi nie zależy:

- funkcje treningowe.

 

Z tego co przeglądałem to ze wszystkich Garminów, Wahoo i Karoo najbardziej zbliżony do moich oczekiwań jest Wahoo Roam, moglibyscie to potwierdzić, lub wyprowadzić z błedu?

 

Serdecznie dziękuję za pomoc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wahoo Roam i Bolt 2 mają opcje powrotu na ślad po zjechaniu z niego. Dodatkowo masz opcję powrotu do punktu staru, możesz sobie wyznaczyć najszybszą trasę albo wracać po śladzie. Nachylenie to chyba mają wszystkie liczniki z mapami, bo zwyczajnie na mapach masz wpisany profil trasy.

Roam jest znacznie większy od Bolta, może to być zaleta albo wada, zależy na ile dobre masz oczy i ile chcesz informacji z ekranie. Bateria spokojnie 15-17h wytrzymuje z czujnikami (HR, cad, gear), nie wiem jak w Bolt 2 ale Roam ma jeszcze czujnik światła i automatycznie może podświetlać ekran, moim zdaniem świetna opcja.

Jakby jednak Karoo był w cenie Roama, to raczej wziąłbym Karoo 2. Jednak Roamowi nie mogę nic złego zarzucić, bardzo dobry licznik.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z obsługą w rękawiczkach i w deszczu?

@Mihau_ czy garminy nie sa nastawione bardziej na trening kosztem nawigacji/map?

Czy zakup garmina bez czujników ma sens? Cena 830 w wersji bundle jest już spora.

Są wersje z + mapa polski, czy to oznacza że zwykla wersja potrzebuje dokupienia takich map?

Edytowane przez Tiburon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo co z obsługą smartfona w rękawiczkach lub w deszczu. Praktycznie każde rękawiczki rowerowe mają możliwość obsługi ekranu dotykowego. A jak mocno pada to i tak ekranu licznika nie widać więc nie trzeba obsługiwać xD

Cytat

 czy garminy nie sa nastawione bardziej na trening kosztem nawigacji/map?

Garminy są wszystkomające

Jak ci na funkcjach treningowych nie zależy to możesz sobie poszukać edge explore, będzie trochę tańszy od np. 830

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmin są bardziej nastawione na trening ale nie kosztem nawigacji. Powiedziałbym że jedynie obecność przycisków jest kosztem nawigacji. 

W tym roku była pierwsza zima w moim życiu jak jeździłem na rowerze i zakładałem rękawiczki rowerowe na zwykle zimowe bawełniane bo nie kupilem sobie jeszcze zimowych rowerowych. Miały na palcach te dodatki do obsługi ekranów. Działało to. Jak w rowerowych zimowych to będzie to nie wiem ale @Mihau_twierdzi, ze jest dobrze.

Startowałem w jednych zawodach w deszczu, co prawda dużo nie obsługiwałem ekranu ale raczej jakimś wielkim problemem deszcz nie jest chyba, że solidna ulewa, to nie wiem.

No i Edge Explore jest zdecydowanie tańszy od 830. Nie ma funkcji treningowych, ma większy ekran (chyba) ale za to trochę słabszą baterie (do 12h zamiast do 20h). Ogólnie i tak w wielu sklepach jest chyba teraz obniżona cena wszystkich Garminów, bo wyszedł nowy 1040 (pewno 840 i 540 są już w drodze).

Co do czujników posiadam czujnik prędkości i tętna. Myślałem jeszcze nad kadencją. Szkoda było mi jednak kupować kadencji, aby się upewnić że jeżdżę z odpowiednią i po prostu staram się na wyczucie trzymać odpowiednią. Czujnik tętna jest przydatny ale raczej tylko gdy treningowo jeździmy, bez jeżdżenia na wyniki nie wiem czy bym kupował. Za to czujnik prędkości bezwzględnie bym kupował. Daje to znacznie dokładniejsze dane o przebytym dystansie i naprawdę aktualna prędkość z jaką jedziemy (bez tego czujnika, na samym GPS pokazuje nam bardziej średnia z kilku ostatnich sekund).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również szukam nawigacji. Rozważam Edge 530 lub Bolt V2. Jeżdżę amatorsko i głównie zależy mi na prowadzeniu po wcześniej ustalonej trasie. 

Przeczytałem dużo porównań, obejrzałem sporo filmów na YT, zdecydowanie częściej recenzenci skłaniają się ku boltowi, ale oceniają je jako urządzenia w tej samej cenie. Natomiast aktualnie Edge 530 można kupić za 999zł, na bolta trzeba wyłożyć trochę ponad 1300.  No i tu pojawia się moje pytanie. Czy warto tyle dołożyć?

Edytowane przez AdamKRK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za opinię. Sklanialem się ku Wahoo Roam, ale nie ma nic zwiazanego z gorami, dlugosc podjazdy itp. wiec odpadl, myslalem o Karoo2 i jest fajny, ale bateria wytrzymuje troszke dluzej niz w telefonie, wiec taka zamiana nie ma troche sensu.

Wybor padl na Garmina, wiec mam ostatnia serię pytan.

Czy w 830 jest problem z ekranem po naklejeniu folii ochronnej? Chodzi mi o to czy jakas konkretna folia jest bardziej preferowana? Czy przy wszystkich dziala tak samo dotyk itp?

 

W czasie deszczu ekran nie glupieje jak spadaja na niego krople?

 

Czy miedzt 530 a 830 w nawigacji roznica jest tylko w przewijaniu mapy, czy w czyms jeszcze?

 

Wyczytalem, ze czasami zdarza sie opoznienir w pokazywaniu % wzniesienia, ze np. Jadac z gory ciagle pokazuje wznios ze jedziemy pod gore, mieliscie z tym problem?

 

Z gory dziekuje za ciwrpliwosc i odpowiedzi.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sklanialem się ku Wahoo Roam, ale nie ma nic zwiazanego z gorami, dlugosc podjazdy

Wahoo Roam ma funkcję summit, działa tak samo jak climb pro w Garminie.

Cytat

Wyczytalem, ze czasami zdarza sie opoznienir w pokazywaniu % wzniesienia, ze np. Jadac z gory ciagle pokazuje wznios ze jedziemy pod gore, mieliscie z tym problem?

Mam 530. Jest pewna bezwładność w tym temacie, to jest wzniesienie zaczyna rejestrować po chwili jazdy pod górę, a przestaje rejestrować chwilę po zakończeniu podjazdu. Wynika to z bezwładności pomiaru zmian ciśnienia atmosferycznego. Na co dzień nie zauważalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wahoo Roam ma funkcję summit, działa tak samo jak climb pro w Garminie.

Czyli ta funkcja pokazuje ile zostalo jeszcze do wierzchołka góry itp?

 

Cytat

Mam 530

Jak oceniasz swoje urządzenie? Nie brakuje Ci dotykowego ekranu?

Edytowane przez Tiburon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli ta funkcja pokazuje ile zostalo jeszcze do wierzchołka góry itp?

Tak. Dodali to w jednej z ostatnich aktualizacji.

Cytat

Jak oceniasz swoje urządzenie? Nie brakuje Ci dotykowego ekranu?

Oceniam pozytywnie, brakuje mi jedynie czasem możliwości synchronizacji nie przerywając rejestracji aktywności.

Z premedytacją nie chciałem ekranu dotykowego, bo:

- Chcąc przewijać mapę i mieć jakieś globalne pojęcie o tym co dalej na trasie i po za nią wygodniej i sprawniej robi się to na wyjętym z kieszeni telefonie.

- Ekran dotykowy potraktowany kapiącym potem, deszczem, paluchem tłustym od masła z kanapki nie działa jakoś bajecznie. Co prawda w garminach da się ekran zablokować sprzętowym przyciskiem, ale prędzej czy później nadejdzie moment kiedy trzeba będzie go używać w siąpiącym deszczu.

- W czasie jazdy najwygodniej jest używać pilota umieszczonego koło manetki. To jest chyba jedyna twarda przewaga garmina nad konkurencją.

Planowanie trasy i jej analizę robię na PC lub smartfonie. Licznik ma pokazywać bieżące dane treningowo-nawigacyjne i służyć bieżącym podglądem mapy. Do tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czyli ta funkcja pokazuje ile zostalo jeszcze do wierzchołka góry itp?

Pokazuje dystans do końca wzniesienia, ile przewyższenie jeszcze pozostało, wykres wysokości więc możesz graficznie zobaczyć czy będzie jeszcze jakiś stromszy lub bardziej płaski fragment. Funkcja włącza się automatycznie (samo się przełącza na ten ekran) przy rozpoczęciu podjazdu.

Co do folii na ekran to nie stosuję, więc się nie wypowiem.

W 530 też chyba nie można wybierać adresów i miejsc do nawigacji, w 830 na ekranie wyświetla się klawiatura, dzięki czemu można, można też wybierać punkty na mapie. Co do tego dotyku w deszczu to ekran nie szaleje. Samo nic się nie przełącza, jedynie przy większym deszczu może czasem być ciężej coś przełączyć, ale to nie tak, że się nie da. Nie dotyka się też dużo tego ekranu, przed skrzyżowaniami sam się przełącza na mapę, potem wraca do ekranu danych, więc nie trzeba dużo go dotykać wcale. Zależy bardziej czy wiemy gdzie jedziemy czy błądzimy i poszukujemy. Ekrany dotykowe przez 10 lat ostatnie zrobiły duży postęp w obsłudze w deszczu co widać po smartfonach, gdzie 10 lat temu nie dało się przy lekkim deszczu obsłużyć ekranu (pomijając czy w ogóle się wyciągało telefon z kieszeni aby się nie zepsuł od wody), a teraz w ulewę da radę się posłużyć.

Za to jak musimy czegoś poszukać na mapie no to jednak wygodniej jest trochę zwolnić i poprzesuwać mapę na garminie niż się zatrzymywać, ściągać plecak, wyciągać telefon, czekać aż się gps złapie, liczyć, że będzie zasięg internetu. Sprawa indywidualna, ale ja miałbym problem się przesiąść na 530.

Może i brakuje opcji synchronizacji podczas trwania aktywności, ale ani razu by mi się taka opcja nie przydała. Zawsze jak chcę wgrać jakieś trasy to robię to wcześniej.

Co do wskazywania nachylenia ciężko byłoby zrobić taką funkcję, żeby była dokładna i bez opóźnień. Można wprowadzić szacowanie, ale wymaga to większej mocy obliczeniowej i krótsze działanie na baterii. Po prostu jest pomiar na podstawie iluś ostatnich przejechanych metrów.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdeczne dzięki za odpowiedzi.

 

Cytat

Co do wskazywania nachylenia ciężko byłoby zrobić taką funkcję, żeby była dokładna i bez opóźnień. Można wprowadzić szacowanie, ale wymaga to większej mocy obliczeniowej i krótsze działanie na baterii. Po prostu jest pomiar na podstawie iluś ostatnich przejechanych metrów.

Naczytalem się o duzym opóźnieniu, kilkunasto sekundowym, przez co według mnie taka funkcja traci sens.

 

@KSikorski Ty posiadasz obie nawigacje, czyli Roam i 530?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, KSikorski napisał:

Tak. Dodali to w jednej z ostatnich aktualizacji.

Możesz pokazać gdzie znalazłeś takie informacje? Jest opcja podglądu wszystkich przewyższeń na trasie i graficzny profil pochylenia.

Czy w innych licznikach taka funkcja działa również gdy trasa nie jest wcześniej zaplanowana i wrzucona jako gpx - chodzi mi o podjazd do szczytu aktualnego wzniesienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Możesz pokazać gdzie znalazłeś takie informacje?

https://suport.wahoofitness.com/hc/en-us/articles/4789016897042-ELEMNT-Summit-Climbing-Feature

Cytat

Czy w innych licznikach taka funkcja działa również gdy trasa nie jest wcześniej zaplanowana i wrzucona jako gpx - chodzi mi o podjazd do szczytu aktualnego wzniesienia?

Musi być nawigacja po trasie, inaczej licznik nie będzie wiedział że zamierzasz wjechać na szczyt tej konkretnej górki, a nie odbić gdzieś po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dodam tylko że funkcja Summit w Wahoo działa tylko po wcześniejszym wgraniu/zaplanowaniu trasy, inaczej nie zadziała. 

Tak samo dziala climbpro w garminie.

 

Cytat

Mam 530. Kolega ma roam.

Jeżeli teraz byś miał kupować, to którą byś wybrał i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli teraz byś miał kupować, to którą byś wybrał i dlaczego?

Potrzebuję komputerka rowerowego do którego w jednym systemie funkcjonuje też zegarek do pływania.

Kupiłbym to co by wyszło w danej chwili taniej, to jest wahoo bolt v2 / wahoo roam w pakiecie z zegarkiem rival lub edge 530 w pakiecie z zegarkiem instinct 2 lub swim 2.

Natomiast zanim kupiłem edge miałem wiekowy zegarek garmin swim, więc po prostu dokupiłem do niego edge`a.
 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...