Skocz do zawartości

[opony] Mtb XC szutr, piach, las


PawelW84

Rekomendowane odpowiedzi

Część

Potrzebuję porady odnośnie zmiany opon w moim XC 900. Obecnie latam na Vittoria Barzo 29x2.1 TLR G 2.0 na mleku. Felgi Mavic Crossmax 25mm szerokości wew. 

Obecne oponki sprawują mi się przyzwoicie. Do ich zalet na pewno można zaliczyć szybkie oczyszczanie się z błota i bardzo niskie zużycie. Po 2 000 km nie starły się nawet lamelki. Wydaje mi się jednak że są nieco zbyt twarde, a co za tym idzie odrobinę ślizgie na mokrych twardych nawierzchniach oraz zimą. Tą twardość wręcz słychać przyrównując je do Krakenów żony. U niej po wjechaniu na kostkę brukowa wręcz słychać jak opona się klei, u mnie raczej stuka.

Pewnym ratunkiem okazało się eksperymentowanie z ciśnieniem i tak jestem obecnie na 1.6 z przodu i 1.7 z tyłu, jazdę zaczynałem chyba od 2.,2 bara  :) .

Wybierałem je z założeniem 60 % drogi nie utwardzone 40% asfalty. Po 3 latach jazdy rowerem wyszło, że 90% moich tras to ścieżki i drogi leśne o nawierzchni naturalnej czyli  stanowiącej mniej lub bardziej utwardzony piach z gliną lub sypki piach czasem szlaki rowerowe wysypane jakimś szutrem lub kamykiem łamanym.. Wkręciły mi się również zimowe wyjazdy w las co oczywiście wiąże się z przemieszczaniem po kopnym lub zamarzniętym śniegu. Ostatni wyjazd skończył się na ciśnieniu 1 bar i ciągłej walce o życie na zamarzniętych koleinach przykrytych śniegiem.

W związku z powyższym rozważam możliwość wymiany oponek na szersze.

I tu pytanie jaka szerokość 2.25 czy 2.35 ? 

Czy przy 2.35 nie stracę na szybkości ?, z drugiej strony może zrekompensuje to trakcja. W wyścigach ani maratonach nie startuje.

Brać kolejne Barzo i liczyć że szerokość opony zrobi swoje i zapewni mi lepszą trakcję czy szukać czegoś od innego producenta z miększej mieszanki gumy  ?

Jeśli Barzo to kolejne TLR czy TNT ?

Podpowiedzcie coś bo od czytania zdurniałem :) 

 

 

WhatsApp Image 2022-06-03 at 20.48.23.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Mezcal to semislick i w teren gorsza będzie niż Barzo. Bierz Saguaro, uniwersalna i chwalona opona:

https://www.vittoria.com/us/en/tires/mtb-xc/saguaro

A na zimę to trzeba by zupełnie inne, bo nie ma opon uniwersalnych na tyle, żeby w każdych warunkach się dobrze spisywały. NP. Mota:

https://www.vittoria.com/us/en/tires/enduro-trail/mota

Cytat

Co to jest Hard Pack? Twarda nawierzchnia? 

Tak.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg moich doświadczeń to dopóki jest twarda nawierzchnia, nieważne czy sucha czy mokra to i Mezcal i Barzo się nie ślizgają. I obie powinny być idealne do takiej jazdy. Ale patrząc gdzie mieszkasz... na Jurze masz wapienne skałki i to mokre cholerstwo jest śliskie zawsze i na każdej oponie. Pod tym względem Mezcala bym na pewno nie brał. Barzo w terenie jest lepsze, zwyczajnie ma bardziej agresywny bieżnik. Z kolei bardziej agresywne opony zawsze będą nieco zamulać, coś za coś. Na pewno szersza nie zaszkodzi. 

Jurę z Częstochowy do Krakowa przejechałem na Rocket Ronie i pomijając pchanie na piachu to było ok, ale nie sądzę by na Barzo było gorzej. No i Rocket Ron nie wytrzyma z tyłu 2 tys km. Na Barzo i Mezcalu jeździłem po okolicach Krakowa (lasek Wolski i inne takie) i zdecydowanie Mezcala już tam nie wezmę. Na pewno nie jak deszcz pada.

Natomiast na zimę brałbym w ogóle inny komplet opon najszerszych jakie się zmieszczą i z wyraźnym bieżnikiem. Albo pomyśl o fatbajku 😉 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kipcior Olsztyn, miasto wojewódzkie, położone w województwie Warmińsko-mazurskim. Chyba jeden z najmłodszych obszarów polodowcowych na terenie Polski. W większości gliny, gliny piaszczyste i trochę piachu 😁

Skałek, a tym bardziej wapiennych brak 😁

Wracając do tematu wychodzi ze Barzo 2.35 tylko TLR czy TNT pod mleko ? 

Edytowane przez PawelW84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jedno Barzo  nie dociera do mnie że to może być za twarda guma, moja ma przemiłą mieszankę,  na tym wspomnianym bruku chyba po prostu łupią klocki i wibruje, a semislik toczy się bardziej gładko... ?

Zmiana klockowanej opony tylnej na semi slika da lekkie toczenie, ważne przy sportowym zacięciu, może też pomóc w dniach kiedy zmęczenie i długa trasa dają w kość.

2,25 to przyjemna komfortowa pojemność, a 2,35  - 2,4  dodają trochę efektu smolistego toczenia - czyli zyskuje się w trudnym terenie a traci na lekkich przebiegach długich płaskich itp

Na śnieg i jesienno zimowe błoto  ciężko znaleźć uniwersalną oponę... jednak często wąska opona może być lepsza choćby z powodu większej ilości miejsca w ramie, i przebijania się do twardego podłoża.  Na lód pod śniegiem pomogą jedynie kolce. Rasowe opony zimowe pozwalają też na jazdę na bardzo niskim ciśnieniu co przy papierowych oponach letnich za bardzo by deformowało oponę i narażało na niszczące dobicie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miękkość Barzo (ja mam TNT) to była pierwsza rzecz która zwróciła moją uwagę podczas montażu nowej opony :)

Ja wziąłem TNT, ale na mój raczej niezbyt wymagający teren żałuję że nie kupiłem TLR. Byłyby lzejsze. No i TLR też są tubeless. 

 

Tak na marginesie, nie wiem jak wygląda skład opon Vittoria z Decathlonu , ale chociażby pod względem kolorystycznym są inne niż też z pozostałych sklepów. 

Edytowane przez hawkeye
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deka ma dziwne produkty OEM, jeśli cena dodatkowo jest niższa, albo coś jest w zestawie z kołami to może być trochę inne niż najczęściej występujące. Takie jakby z poza katalogu który świeci się w internecie…. Nie wiem jak z tymi oponami ale mogą być jak w opisie - hybrydą 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oponki przełożone.

Poszły dwie Barzo 29x2,35

Myślałem że będzie szerzej, zobaczymy jak się teraz to w praktyce sprawdzi.

Dziwne że Barzo 2,35 maja identyczną szerokość jak Hutkinson Kraken 2,3 i Schwalbe Rocket Ron 2,3. 

Nie wiem czy może mieć na to wpływ szerokość felgi bo Barzo siadły na 25mm a Krakeny na 27mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...