Skocz do zawartości

[Hamulec mechaniczny] jaka tarcza i zacisk hamulcowy wycisnąć max


Rekomendowane odpowiedzi

@Electronite O, i to jest cenna dla mnie informacja, jeżeli masz tarczę 180tke, 4 tłoczki hydrauliczne i widelec Tribana RC120 jeszcze ci się nie złamał to daje mi to spokój ducha w kontekście 180tki i zacisku mechanicznego 🙂
Przy okazji, jaki masz zacisk i jak go zamontowałeś do widelca? Dorabiałeś samodzielnie adapter czy jednak da się kupić gotowy?
 

Edytowane przez munioman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Canondale Synapse z Post-Mountem z przodu. Mam Sainta  z przodu bo to jedyny zacisk co ma 4 tłoki i odpowietrznik do góry. Z tyłu chyba XTR, nie pamiętam. Generalnie po przsiadce z mechanicznych to jestem MEGA zadowolony. Ten setup potrafi więcej niż ja od niego wymagam, nie grzeje się, nie wibruje, nie hałasuje. Zero gotowania czy czegokolwiek. A można "wdupcyć" klamki do oporu to tylko taki dźięk jak z piły do drewna idzie no i działają. tyle.

Z kolei mój rower to wanna co się ciężko skręca  więc trzeba dohamowywać przed zakrętami i mocno się wychylać żeby brać zakręty szybciej niż 25km/h. Także u mnie raczej przód gniotę mocno ale impulsami rzed wejściem w zakręt a potem przytrzymuję tyłem gdy wychodzę. I tak w kółkko.  

 

Kolega jeździ chyba na RC500 i ma HY-RD na kabonowym widelcu też na post- mouncie. Także jeżeli pytasz ogólnie w kontekście wytrzymałości widelca to nie widzę problemów.

Edytowane przez Electronite
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Trochę się przeciągło ale w końcu zmontowałem zestaw 180mm i mogę potwierdzić, że taki wchodzi do Tribana RC 120.

Wykorzystałem:
Tarczę Magura MDR-C
Klocki EBC CFA327HH
Adapter Cloud Perform FM/FM

Śruby tarcza/piasta skręcane momentem 4 Nm na krzyż zgodnie z instrukcją Magury, zacisk/adapter moment nieznany, adapter widelec 12 Nm zgodnie z instrukcją Decathlon. Wszystkie te połączenia na klej anaerobowy na śrubach oraz Prolok Medium średni + pasta Shimano Anti Seize dla uszczelnienia gwintu.

Zrobiłem na próbę jakieś 300m z krótkimi hamowaniami i obecnie nie hamuje to jeszcze jakoś super (liczę, że się dotrze) za to bardzo głośno (też liczę, że się dotrze).

Co do samego montażu to tarcza wydaje się być prosta i ładnie wycięta, klocki jak klocki, w zestawie ze sprężynką montowały się elegancko, jednak adapter (jedyny tego typu jaki znalazłem na rynku) jest lipny. Jeden z otworów-fasolek jest odsunięty od brzegu o jedyne ~0,8mm co nie napawa optymizmem, ponadto łby dołączonych śrub (adapter/widelec) nie wytrzymały wymaganego momentu dokręcania i będę musiał jedną z nich usuwać wykrętakiem (za to śruby adapter-zacisk były za długie).

Coś więcej się wypowiem jak już to wszystko dotrę i będę miał okazję zrobić jakiś konkretniejszy zjazd.

zestaw hamulca przod-mini.jpg

IMG_20230608_173546297_HDR.jpg

IMG_20230608_173633867_HDR.jpg

IMG_20230608_194917264.jpg

Edytowane przez munioman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ciężko mi ocenić jaki przebieg zrobiłem na nowym hamulcu bo padł mi licznik ale wszystko wraz z docieraniem się poprawia.
Da się już zrobić stoppie więc hamuje lepiej (choć charakterystyka wymaga przyzwyczajenia, szczególnie to, że zimny hamuje gorzej).
Nie wyje już przy każdym hamowaniu, obecnie dźwięk jest zdecydowanie cichszy i tylko przy dłuższym hamowaniu.
Tarcza jest sztywna i nie czuć żadnych wibracji podczas hamowania.
Jestem zadowolony z tego zestawu. Nie testowałem go jeszcze na żadnych zjazdach górskich, gdy tylko będę miał okazję go w takich warunkach sprawdzić to dopisze komentarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...