Skocz do zawartości

[10000zł] mtb rower do jazdy po lesie/zjazdy asfal


Rekomendowane odpowiedzi

Oj dla mnie ten napis na dolnej rurze robi robotę, jest delikatny, ale przełamuje coś trochę, żeby nie było za nudno, ale no - to kwestia gustu. 940 jest ciekawym przypadkiem koloru: ma w lakierze drobiny mieniące się à la metalik ale mimo to jest matowy, a nie wykonany w połysku. Rzadki przypadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 31.05.2022 o 20:10, KrissDeValnor napisał:

Ciekawe za ile da radę kupić teraz 930 -tkę ?  Mam go prawie pół roku, a kupiłem bez żadnych negocjacji z rabatem 15%, tyle że już wtedy w innych sklepach raczej nie było dużego pola manewru, i np. firmowy salon oferował bon na bodajże 330 zł...

Gdzie kupiłeś z 15% rabatem? Mi oferują aktualnie max 5% ze względu na słabą dostępność.

Edytowane przez Yacko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Panowie a co powiecie na Treka ProCaliber 9.5 2022 ? Stoję przed wyborem Trek PC 9.5, Merida Big Nine XT-Edition, Scott Scale 930. lub Trailowe Merida Big Trail 500. Przyznam się że najbardziej podoba się mi właśnie Trek ale ma XC geometrie. Ja nie jeżdżę na zawodach, jedynie sam po miejscowych lasach i górkach. Generalnie nie wiem czy jest sens dopłacać do karbonu czy nie lepiej wziąć jakiegoś fulla w podobnej cenie który bedzie cieższy ale wygodniejszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Ja nie jeżdżę na zawodach, jedynie sam po miejscowych lasach i górkach"

pytanie czy jeździsz treningowo, sportowo analizujesz swoje czasy na poszczególnych trasach czy wolisz jazdę rekreacyjną. Ja od 11lat jeżdżę na fullach i teraz nie wyobrażam sobie jazdy na sztywniaku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale z 4 rowerów, które podałeś, tylko jeden jest trailowy, pozostałe są do XC. Ogólnie Trek ProCaliber największy minus ma w amortyzatorze. Scott i Merida mają lepsze.

Ja mam Scotta Scale 930 i wymieniałem w nim od razu hamulce, bo wszystkie oprócz Meridy Big.Nine XT (która jest najdroższa) mają je po prostu słabe (do rekreacyjnej jazdy spoko, może nawet jakaś lekko sportowa w łatwym terenie, ale absolutnie nie do sportowej w cięższym terenie). Wymieniłem na pełny komplet Deore XT, przy okazji manetkę też zmieniłem z Deore na Deore XT. Dorzucając do tego jeszcze korbę i kasetę XT myślę, że zapłacisz za tego Scotta mniej niż za Meridę, chyba, że nie zrobisz tego sam i musisz zapłacić serwisowi, to nie wiem. A będzie to rower w mojej opinii trochę lepszy. Amortyzator z 3 pozycyjną blokadą, szersza obręcz, w mojej opinii lepszy wygląd (zielony na zdjęciach mi się nie podobał ale jak zobaczyłem go na żywo... plus też kwestia tego jak wygląda mostek, nie jest zwykły okrągły kapsel tylko chyba jedyna marka gdzie ktoś to zaprojektował).

Ale najpierw musisz się zdecydować do tego jaki typ roweru chcesz. Zdecyduj się czy XC czy nie. To że nie jeździsz na zawodach, to nie znaczy, że nie jeździsz szybko, że nie męczysz się żeby rozwijać moc i kondycję i że nie będzie lepiej pasować do twojej jazdy. Do tego nie ma co demonizować geometrii XC jak czasami niektórzy to robią, wcale nie muszą być te rowery nie wygodne. Zależy też do czego jesteś przyzwyczajony i jaką masz budowę ciała. Za nic nie powiedziałbym, że mój rower jest niewygodny, a mam teraz obniżony mostek względem stanu fabrycznego (przełożone podkładki). Także najpierw się upewnij jaki typ roweru chcesz, potem się zastanawiaj nad tym jaki model. Z fullem też pamiętaj, że serwis jest droższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolx97,  masz Scale 930 z tego roku ? Przy wymianie hamulców wymieniałeś też przewody, czy te same są dają do MT-410 i XT ?  Koła też zmieniałeś ? Scale 930 na ten czas jeden z bardziej opłacalnych zakupów, jednak porównywałem z Epic Hardtail i Spec jednak czuć, że sztywniejszy i lepiej się napędza. Jednak nie są to jakieś kolosalne różnice.

Edytowane przez Yacko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam Scale 930 z tego roku. Przewody zmieniałem, bo do hamulców XT są zalecane inne, które przede wszystkim są sztywniejsze, co pozytywnie wpływa na moc hamowania. I tak najbardziej się opłaca kupować cały zestaw klamka + przewód + zacisk bo wtedy właśnie wychodzi mniej więcej przewód gratis w porównaniu do kupna osobno.

Specialized nie próbowałem bo teraz wszystkie rowery mają na osprzęcie Srama, gdzie jakoś Shimano bardziej mi leży i rozglądałem się za rowerami z tym osprzętem. Chodzi głównie o ergonomię manetki i stopniowanie kasety. Sram ma duży skok między największą zębatką i drugą, co też średnio mi pasowało. Może kiedyś zrobię drugie podejście, ale teraz byłem przekonany, że chcę Shimano.

Kół nie zmieniałem. Różnica w napędzaniu może wynikać z opon. Scott ma WTB Ranger, które ogólnie są fajne, dobrze się prowadzą, są wytrzymałe (wczoraj bokiem opony zahaczyłem o mały wystający pieniek jak ładnie zasuwałem, koło mocno w bok odskoczyło, bałem się, że będzie dziura a nawet nie widać, w którym miejscu dostała), ale ich minus to waga. Katalogowo 785g ale są lżejsze i cięższe, ja trafiłem na cięższe i mają ponad 800g. Za to Specialized z tego co słyszałem opony raczej ma szybkie plus te w Epic Hardtail mają 720g.

Zastanawiam się ciągle jakie dam kolejne opony, bo kusi mnie coś lżejszego (Schwalbe, Vittoria, Pirelli), jednak boję się, że nie będą tak wytrzymałe. WTB chyba jedyne tego typu mają wkładkę ochronną na całej oponie, inni dają wybór bez wkładki lub wkładka tylko na ścianie opony. Na pewno stąd różnica w wadze też się bierze, ale jest sierpień i ani razu jeszcze nie miałem najmniejszej dziurki. Do tego po zawodach, w trakcie których przeszła ulewa byłem jednym z najczystszych zawodników, gdzie niektórzy plecy mieli jakby się położyli w błocie, ja miałem tylko trochę zachlapane błotem, różnica kolosalna. Znaczy, że WTB nie kłamie na stronie o dobrych właściwościach oczyszczania się z błota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również chciałem Shimano, dlatego nie wziąłem Epica, ale liczę za rok dadzą coś na Shimano i wtedy zmienię rower. Opony oryginalnie w Scale 930 mam tak jak w katalogu Przód: Schwalbe Racing Ray 29x2.25", Tył: Schwalbe Racing Ralph 29x2.25"
 

Edytowane przez Yacko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz biały czy zielony? Z tego co zauważyłem, przeważnie w Polsce białe są na Schwalbe jak w katalogu a zielone na WTB, których nie ma w katalogu. Z tym, że te Schwalbe to wersja Performance, gorsza i tańsza o ponad połowę od Evolution. WTB są na poziomie cenowym Schwalbe Evolution. Co prawda te Performance i tak są lżejsze od WTB, ale myślę, że tu jakość gumy ma dużo do powiedzenia.

W tym Epicu jeszcze amortyzator by mnie wstrzymał od kupna. Przejechałem się Scale 965, który też ma RS Judy i jest duża różnica do Foxa w Scale 930. Działał bardziej jak Fox w trybie środkowym (usztywnionym) niż w pełni otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, mam biały. Racingi oczywiście jak piszesz najtańsza wersja. Co do amora to Judy Gold faktycznie gorzej wybiera małe nierówności, ale za to jest tańszy w serwisie i według testów trochę sztywniejszy niż Fox Rhytm, pomimo goleni 30. Miałem Judy Gold w specu Chiselu i mam podobne odczucia. Jednak takie wrażenie sztywności jak wywarł na mnie Epic nie powtórzył niestety Scale 930. Są testy ram na bikeboard i potwierdzają to co piszę. W zielonym też górna rura ma tak cienki matowy lakier, że widać pod kątem strukturę karbonu ?

Edytowane przez Yacko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony Fox ma droższy serwis, ale z drugiej strony podstawowy jest zalecany co 125h, przy Rock Shox to co tylko 25h... Dużego własnego doświadczenia w tym zakresie nie mam, bo nie jeździłem tyloma rowerami, żeby to zebrać, ale podsumowując co się naczytałem i naoglądałem mam wrażenie, że może być tak, że RS są sztywniejsze, za to Fox lepiej wybiera nierówności.

Rower może jest rzeczywiście sztywniejszy, a pieniądze związane z taką samą ceną a gorszym osprzętem nie idą za logo tylko rzeczywiście coś jest zrobione lepiej, ale nie wiem bo nie używałem, wierzę na słowo. Z drugiej strony jeszcze przyszło mi tak na myśl, że może jest to związane z SDS2 i tym, że rama ma tłumić drgania i wstrząsy? Może dawać to większy komfort kosztem sztywności. No ale może też być to kwestia kół.

Co do górnej rury mają tak wszystkie karbonowe Scale bez RC (Scale RC chyba mają normalnie czarny błyszczący lakier) i nie jest to matowy szary lakier tylko goły karbon. Nie tak dosłownie bo musi być jakiś bezbarwny chociaż, żeby chronić karbon przed UV, ale jest design gołego karbonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzałem w instrukcje roweru i nie jest rzeczywiscie do końca jak napisalem, ale tez nie jest tak jak mowisz.

Fox: po każdej jeździe przeczyścić wodą i wytrzeć do sucha, regularnie sprawdzać SAG i czy nie ma uszkodzeń (czyli to co robisz z każdym amortyzatorem). Co 125h pelen serwis, wymiana oleju i uszczelek.

Rock Shox: po każdej jeździe czyszczenie, kontrola ciśnienia itp. Co 25h wymiana kąpieli olejowej, sprawdzenie dokrecenia elementów mocujących przednie zawieszenie, czyszczenie i smarowanie linki blokady. Co 50h czyszczenie i smarowanie zespołu sprężyny pneumatycznej. Co 100h wymiana oleju w układzie amortyzacji (w tym blokady hydraulicznej).

Więc jakby nie patrzeć pełen serwis RS wypada co 100h. Nakładają się wtedy jeszcze rzeczy z serwisu 25h i 50h. Nie ma wiersza co 200h pelen serwis. Konczy sie na co 100h, wiec rozumiem ze to jest ten pełen. Plus co zostaje do zrobienia po tym serwisie? Wszystko zrobione. Chyba tylko o uszczelkach nie napisane, nie wiem czy tam sie nie wymienia czy zapomnieli wspomnieć ale masz wszystko wyczyszczone, wszędzie nowy olej, logiczne że to pora na uszczelki. Więc wychodzi, że jednak serwis RS jest bardziej skomplikowany i ogólnie 5 razy częściej musisz do niego zaglądać.

Wzięte z instrukcji roweru rocznik 2022, więc raczej są to dane aktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.08.2022 o 15:43, Karolx97 napisał:

Co do górnej rury mają tak wszystkie karbonowe Scale bez RC (Scale RC chyba mają normalnie czarny błyszczący lakier) i nie jest to matowy szary lakier tylko goły karbon. Nie tak dosłownie bo musi być jakiś bezbarwny chociaż, żeby chronić karbon przed UV, ale jest design gołego karbonu.

Skąd taka informacja ? Wygląda to moim zdaniem jak za cienki lakier.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze kojarzę, to i spotkałem się gdzieś w internecie z taką informacją i w salonie też to słyszałem. Tak jak w sportowych samochodach masz czasami widoczną strukturę karbonu, tak samo tutaj masz.

Tak teraz myślę, że jest tam jakaś mała ilość szarego lakieru, bo ramy z zeszlifowanym lakierem trochę inaczej wyglądają, plus nie na całej rurze widać strukturę, ale ma być tak mała, żeby miejscami struktura ramy prześwitywała.

Edytowane przez Karolx97
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KarolX97 masz rację, Scott tłumaczy to w ten sposób w biuletynie:
"Wykończenie SCOTT Raw Carbon charakteryzuje się unikalnym wzornictwem. Ramy SCOTT z wykończeniem widocznego surowego włókna węglowego ujawniają technologiczne efekty włókien węglowych. Dzięki takiemu wykończeniu możesz gołym okiem zobaczyć najwyższy poziom inżynierii w połączeniu z wyrafinowanym rzemiosłem"

"Materiały wzmacniane włóknem węglowym posiadają kilka cech, które nie dotyczą ram wykonanych z aluminium. Te specjalne cechy materiału stają się widoczne w projektach ram SCOTT z surowego karbonu. Wykończony tylko cienkim lakierem bezbarwnym lub nawet bez lakieru, projekt odsłania podstawową strukturę karbonu, co sprawia, że technologiczne cechy materiału są widoczne i zapewnia każdej ramie jej własny, unikalny wygląd. Możliwość zobaczenia, jak poszczególne włókna są ułożone, tworzy charakterystyczny wygląd, który może się zmieniać w zależności od tego, jak światło oświetla ramę.Ta cecha nie ma szkodliwego wpływu na farbę ani na samą ramę. Patrząc na ramę, można zobaczyć, jak jednokierunkowe struktury węglowe, z których zbudowana jest rama, faktycznie działają, aby zapewnić wyjątkową sztywność i trwałość, której oczekują rowerzyści. Co więcej, każdy konsument otrzymuje produkt, który jest naprawdę jedyny w swoim rodzaju i którego nie da się powtórzyć."

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie z mojej strony: W końcu udało się mi kupić rowerek i ostatecznie wygrał Trek Procaliber 9.5. Dostal od razu drobne modyfikacje (przekładka z poprzedniego rowerku - hamulce Deore M6100, korby tej samej grupy, gripy ESI, karbonowa sztyca Bontrager, manetka Shimano XT, tarcze Shimano RT86 Ice Tech). W przyszlości planuje zakup amortyzatora i tu moje pytanie, może ktoś może jakiś polecić ? osobiście myśle o RockShox Reba RL ale czytałem pozytywne opinie o Epixon Suntoura, ale jakoś mnie ta marka nie przekonuje. Fabrycznie mam Judy SL i powiem szczerze że jest słabo i ciężko....Fabryczny skok 100mm ale myślę o zmianie na 120mm..

IMG_0502.jpeg

Edytowane przez Mondeus87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Ja wiem czy sporo lżejsza - tu Fox waży 1816 g (klik), więc Reba niewiele mniej...
Sztywności nie zweryfikuję - nie ten poziom, ale ogólnie nie widzę różnicy na minus.

@Mondeus87  Mierzyłeś, czy faktycznie masz 100 mm ( ja np. mam 110, a niby w specyfikacji 100...) ?
A tak na marginesie, to koledzy od 930 -tki (@Karolx97 i @Yacko) ile mają ?

PS  początkowo myślałem, że to kolejny Scale 930, ale główka ramy i IsoSpeed zdradziły markę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...