Skocz do zawartości

[Pierwsze buty] do szosy.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Jak w tytule tematu poszukuję pierwszych butów do roweru szosowego. Zaznaczam to, że wcześniej nie miałem obuwia kolarskiego, więc nie mam zielonego pojęcia co dla mnie byłoby najlepsze. Trochę sobie poczytałem o sztywności obuwia. Niektórzy szukają ekstremalnie twardych butów, ale to zapewne osoby startujące w znaczących zawodach i ludzie, którzy nastawiają się na jak najlepsze wyniki. Inni szukają kompromisu pomiędzy butami bardzo sztywnymi a 'gumowymi'. Orientowałem się tak naprawdę głównie w butach Shimano. Takie najbardziej popularne modele jak rc3, rc5 czy rc7. Klasyfikacja sztywności w Shimano jest od 0 do 12. Rc3 mają sztywność na poziomie 6 a kolejne modele 8 i 10. I teraz zacznę zadawać swoje pytania. 

1. Czy ja jako osoba nastawiona na przyjemność z jazdy na rowerze i lubiąca czasami pojechać mocniej i szybciej, ale nie rywalizuję z nikim i nie kręcę coraz to swoich lepszych czasów na danych odcinkach potrzebuję butów o sporej sztywności?

2. Jestem dwumetrowcem a co za tym idzie mam długą stopę tj. 32cm długość wkładki i mam małą asymetrię, gdyż lewa stopa jest krótsza o jakieś 3-4 mm krótsza. Dlaczego o tym mówię. W butach do biegania czy na co dzień nie ma to znaczenia, ale dobierając buty szosowe słyszałem opinie, żeby nie zostawiać luzu dla stopy a buty mają być mocno dopasowane. Czy to prawda? Jeśli tak to okey, jeśli miałbym zostawić troszkę luzu dajmy na to te standardowe pół centymetra to dla lewej stopy robi się prawie cm. Jakby to się miało do jazdy?

3. Na jakich butach skupić się oprócz Shimano? Czy Shimano są w ogóle godne polecenia? Jestem w stanie wydać na buty powiedzmy 300-500 zł. Nie chciałbym wydawać niewiadomo ile na pierwsze buty, gdy tak naprawdę nie wiem czy mi podpasują, czy za pół roku nie stwierdzę, że zechcę kupić inne mając już jakieś malutkie doświadczenie i oczekiwania wobec obuwia. Pod uwagę trzeba też wziąć duży rozmiar i np. z rc5 i rc7 nie widzę nigdzie dostępnych rozmiarów na moje człapaki. Rc3 odziwo są i to w wielu sklepach. 

4. Kolejna kwestia jeśli chodzi o Shimano. Ponoć ich buty mają przekłamane rozmiarówki tj. np z Nike mam rozmiar 48.5. odpowiednia dł. Wkładki w Shimano to r. 50. I co, długość wkładki podana przez producenta jest inna niż deklarowana?

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Im wyższa sztywność tym większy "komfort" podczas mocnej jazdy i długich tras, mniej odczuwasz miejsce nacisku

2. Stopa podczas wysiłku puchnie.

3. But ma pasować do stopy, musisz go przymierzyć i wtedy oceniać czy jest ok. W sklepach z UK znajdziesz tak duże rozmiary w świetnych cenach

4. Przy butach shimano musisz brać pod uwagę "o rozmiar większe"

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem patrzyłem. Ehh, znalazłem fajne tanie buty z Sidi, Lake za 1/3 ceny ale wszystko i tak za małe. Tak naprawdę jedynie z Shimano podstawowy but czyli RC3 i RP3 są w moich rozmiarach. Reszta firm patrząc po ich oryginalnych stronach kończą rozmiarówki o pół cm za szybko. Słowem kupa. Szukałem kilka godzin. Słabo jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. To tak jak mówiłem. Bez problemu znajdę rp3 i rc3 od shimano. Fizik za mały będzie. A pomiędzy tymi z shimano co powyżej a tym northwave jakbym miał wybierać. To które byłyby lepsze, sztywniejsze? Shimano ma 6/12 a w tym core plus 2 jest 8 tylko na ile? Czy skala sztywności jest inna u każdego producenta czy jest ujednolicona?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rc3 piszę prawie w każdym poście. Te są dostępne. Tylko tak, w wielu opiniach o użytkowaniu tych butów ludzie twierdzą, że są strasznie wąskie. Stopę mam długą, wydaje mi się, że nie jest szeroka. Najlepiej byłoby i jedne i drugie zobaczyć. Boa fajna sprawa, przekonałem się w użytkowaniu kasku. Ciągle się nastawiam na w miarę sztywne buty. Jakby tak popatrzeć z innej strony to sam fakt, że platformy zmieniam na spd i do nich kupuję typowo rowerowe obuwie to pewnie będzie taki przeskok, że buty o nienajwyższej sztywności będą dla mnie i tak czymś w rodzaju wow. No nic kupię albo rc3 albo te co podlinkowałem wyżej. Będę w nich jeździł aż się nie zniszczą. A jak się trafi jakaś fajna okazja na lepsze buty na zagranicznych stronach to kupię. Nie mam za dużego wyboru z racji wielkości buta. W sumie temat można by zamknąć, ale chętnie się podzielę wrażeniami z jazdy jak już zakupię i pedała i buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kupiłem RC3. Z racji tego, że z innych firm nie znalazłem nigdzie rozmiaru a i wyższe modele od Shimano nie posiadają tak dużych rozmiarów. Żółte bloki są dla mnie idealne, choć nie mam porównania z innymi. Taki luz jest dla mnie w porządku. Pierwsze zapięcie buta i od razu zrobiłem sobie traskę 50km. Wypinanie i wpinanie bardzo intuicyjne. Fajnie się jeździ, frajda jest dużo większe a i szybciej można przyspieszać i przełożenie mocy na napęd jest wyraźnie zauważalne. Ogólnie podoba się dla mnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...