Skocz do zawartości

[napęd] Zmiana z 12s na 11s


Rekomendowane odpowiedzi

1. Wrzuciłeś nazwę piasty przedniej

2.  Dlaczego bębenek dt miałby pasować do piasty shimano?

3. Twoja piasta, prawdopodobnie fh-mt410b występuje wyłącznie z microspline

Albo zostajesz przy 12 albo przeplatasz koło albo wymieniasz koło

Edytowane przez Mihau_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, dla mnie też 12s nie jest żadną zaletą i też pierwsze co bym zrobił po zakupie kompletnego roweru to wywalenie 12 rzędowej grupy na rzecz 11 rzędowego 11-42, które pokrywa w 100% jeżdżoną przeze mnie okolicę. A jeżdżąc DUŻO koszty eksploatacji 12s są odczuwalnie wyższe niż przy 11s właśnie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem o to samo zapytać.

@Trukas dlaczego chcesz robić downgrade?

@cervandes po co w takim razie kupować rower z 12s? Strzelam w ciemno, że wtedy przy zakupie dokładasz za "nowoczesny" napęd, mimo że nie ma to pokrycia w wartości komponentów.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cervandes napisał:

na rzecz 11 rzędowego 11-42, które pokrywa w 100% jeżdżoną przeze mnie okolicę

Mam tą samą okolicę i moja 12rz 11-50 pokrywa moje potrzeby w 80-90%.

Takie stwierdzenia są zdecydowanie na wyrost, bo nawet nie wiemy gdzie @Trukas jeździ, jak jeździ i w ogóle o co chodzi z tą wymianą, czy ma już sprzęt i z jakiegoś powodu nie pasuje, czy dopiero się przymierza do kupienia.

@skom25
W wielu przypadkach nie ma innej możliwości. Np. pasuje ci zawieszenie, geometria ale w tym przedziale cenowym już tylko 12rz są. Weźmiesz taniej na 11rz, to będzie lipa z amorem, hamulcami itp.
Np. Trek Marlin ma napęd 2x7, 2x8, 1x10, 1x12, Caliber-y to już chyba same 1x12. Giant Talon 2x8, 2x9, 2x11, 1x12, wyższe modele to raz 1x10, reszta 1x12. Unibike ma 2x10 a potem od razu 1x12. Kross tutaj się wyłamuje i Level 5 i 7 są 1x11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze Shimano 1x11 z kaseta 11-51. Niestety nie ma fajnych 11 rzędowych kaset (czytaj lekkich, dobrze postopniowanych  i z dużą rozpiętością) a spokojnie dało by się to zrobić (jeśli w 12rz da się upchnąć zakres 10-52 to w 11rz zakres 10-50 czy 11-50 byłby ekstra) tylko nie bardzo komukolwiek się to opłaca skoro można zarabiać grubą kasę na drogich i kapryśnych napędach 12rz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2022 o 18:55, Mihau_ napisał:

Słabo to kupić rower na 12s i schodzić do 11

Powiedz to producentom rowerów, którzy dają głównie z 12s napędem. Myślałem, że tutaj są sprytne chłopaki😁 Podpowiem - znikomy wybór rowerów z setem 11s.

 

11s jest równie dobra, ale przede wszystkim tania w eksploatacji 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem jaki macie kłopot. Zdjęte graty 12s z niejeżdżonego roweru sprzedadzą sie na pniu z nawiazką rekompensując nabycie napędu 11s. Ciekawą opcją może być napęd 11s z serii linkglide (manetka sl-m8130 działa instant release, pasuje do nowych klamek, nie ma multirelese).

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Dokumosa napisał:

Nie rozumiem jaki macie kłopot. Zdjęte graty 12s z niejeżdżonego roweru sprzedadzą sie na pniu z nawiazką rekompensując nabycie napędu 11s. Ciekawą opcją może być napęd 11s z serii linkglide (manetka sl-m8130 działa instant release, pasuje do nowych klamek, nie ma multirelese).

Ale Ty kumasz tematy rowerowe, a mimo tego tylko jedną stronę medalu opisujesz. Zdjąć i sprzedać. A co z tylnym kołem (piastą)? Co z gwarancją po przebudowaniu roweru? To nie jest takie hop siup i wydając naście tysia nie ułatwia sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sprzedaży też się straci, bo takie części mimo że nowe*, to nie mają gwarancji producenta.

*nowe, chociaż tak nie do końca. Zamontowane, regulowane, obmacane i zdemontowane, to tak nie w pełni nowe.

Zgadzam się, że dość często lepsze komponenty = wyższa grupa napędu, nieodłącznie. Natomiast nie wiem czy bym się zdecydował na zmianę napędu. Teraz jest drogi, a za rok może wejść nowa grupa i będzie taniej. Kto wie. Dodatkowo, 12s to jednak nowość, przez długo będzie aktualna i będzie można liczyć na usprawnienia bez wymiany całego napędu.

Spojrzałem na ceny kaset i CS-M6100 to koszt około 450-500 zł. Łańcuch w okolicach 130 zł. W porównaniu do 11s, jest to około 200 zł różnicy łącznie, być może nawet mniej. Naprawdę warto sobie zawracać głowę takim kosztem, kiedy kupuje się rower za kilkanaście tysięcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cervandes napisał:

a budować nie ma jak, bo nie ma ram na rynku

Bez przesady, w velo masz dostępną pełną rozmiarówkę w carbonie zarówno full jak i hardtail.

Z budową jest taki problem że w razie kradzieży lub szkody z OC sprawcy trzeba się gimnastykować by udowodnić wartość "zestawu części".

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne szeroko dostępne to Peak Carbon Boost 29, reszta to pojedyncze sztuki lub rozmiary S, XS.

23 godziny temu, Alsew napisał:

kapryśnych napędach 12rz

Co w nich kapryśnego?

49 minut temu, skom25 napisał:

Dodatkowo, 12s to jednak nowość

No nie przesadzajmy, pierwsze pojawiły się z 6 lat temu.

Są drogie, bo to top. No i obecnie jeszcze droższe, bo są duże braki w dostępności.
Sram SX powinien być tani ale widział ktoś kasety na rynku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co w nich kapryśnego?

Stosują tę samą metodę przesuwu przerzutki, tzn cięgno bowdena, za to mają mniejsze dystanse pomiędzy koronkami, przez co pogarsza się stosunek sygnał/szum. To zaś prowadzi do trudnejszej regulacji, częstszej losowej zmiany biegów i wymaga bardziej intensywnego utrzymania.

Jest to zwłaszcza widoczne jak porównasz rowery 7->8->9->10->11->12 - jest ewidentne, że im szersza kaseta i im gęściej rozłożone są zębatki, tym gorzej to wszystko działa. Moje 3x12 w krosiwie ... cóż, jest funkcjonalne, ale 3x10 w grawelu działa lepiej.

Nie wiem jak 12 rzędowa elektronika, więc się nie wypowiem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, zekker napisał:

Jedyne szeroko dostępne to Peak Carbon Boost 29, reszta to pojedyncze sztuki lub rozmiary S, XS.

Co w nich kapryśnego?

No nie przesadzajmy, pierwsze pojawiły się z 6 lat temu.

Są drogie, bo to top. No i obecnie jeszcze droższe, bo są duże braki w dostępności.
Sram SX powinien być tani ale widział ktoś kasety na rynku?

12s tańsze niż 10 czy 11s nie będzie. Dodatkowo komponenty szybciej się zużywają.

Co do ram to jest tego trochę. Z trailówek dostępne są rodzime octane one, dartmoory, ns bikes. Jak sję ma grubszy portfel to canyon, trek, spec. Można też się bawić w chińszczyznę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, uzurpator napisał:

Stosują tę samą metodę przesuwu przerzutki, tzn cięgno bowdena, za to mają mniejsze dystanse pomiędzy koronkami, przez co pogarsza się stosunek sygnał/szum. To zaś prowadzi do trudnejszej regulacji, częstszej losowej zmiany biegów i wymaga bardziej intensywnego utrzymania.

Jest to zwłaszcza widoczne jak porównasz rowery 7->8->9->10->11->12 - jest ewidentne, że im szersza kaseta i im gęściej rozłożone są zębatki, tym gorzej to wszystko działa. Moje 3x12 w krosiwie ... cóż, jest funkcjonalne, ale 3x10 w grawelu działa lepiej.

Nie wiem jak 12 rzędowa elektronika, więc się nie wypowiem :)

mówisz ze 9rzędowa sora działa lepiej niż 11 rzędowa ultegra? Nie mówiąc o nowej 12rzędowej? Uff, całe szczęście że mam Sorę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uzurpator napisał:

Stosują tę samą metodę przesuwu przerzutki, tzn cięgno bowdena, za to mają mniejsze dystanse pomiędzy koronkami, przez co pogarsza się stosunek sygnał/szum. To zaś prowadzi do trudnejszej regulacji, częstszej losowej zmiany biegów i wymaga bardziej intensywnego utrzymania.

Jest to zwłaszcza widoczne jak porównasz rowery 7->8->9->10->11->12 - jest ewidentne, że im szersza kaseta i im gęściej rozłożone są zębatki, tym gorzej to wszystko działa. Moje 3x12 w krosiwie ... cóż, jest funkcjonalne, ale 3x10 w grawelu działa lepiej.

Nie wiem jak 12 rzędowa elektronika, więc się nie wypowiem :)

Czekaj, zrobiłeś kombinację napędu z części które nie były do tego projektowane i wypowiadasz się o kulturze pracy? Seems legit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mateusz_Brycki napisał:

mówisz ze 9rzędowa sora działa lepiej niż 11 rzędowa ultegra? Nie mówiąc o nowej 12rzędowej? Uff, całe szczęście że mam Sorę :) 

9 rzędowa Sora przerzuca tak samo dobrze jak 10 rzędowa ultegra. Za to moje doświadczenia z manetkami które ciągną kabel pod owijką są takie, że wąsate klamkomanetki działają o niebo lepiej, bo ten pokręcony sposób prowadzenia kabla dodaje mnóstwo tarcia.

@skom25

Cytat

Czekaj, zrobiłeś kombinację napędu z części które nie były do tego projektowane i wypowiadasz się o kulturze pracy? Seems legit.

Przejrzłeś mnie. Pracuję dla międzynarodowego żydopatriarchatu i nawet roweru nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...