Skocz do zawartości

[Napęd 12s 11-50] Przerzutka + manetka + kaseta


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dobra, to teraz temat inny, ale bardzo podobny, więc napiszę tutaj 🙂.

Mam kasetę SRAM 12s 11-50. Potrzebuję przerzutkę z mocną sprężyną (jak jest opcja to taką żeby mógł awaryjnie włożyć do napędu 11s) i manetkę na obejmę. 

W napędzie 11s mam RD-M8000 Deore XT + SLX SL-M7000 i jestem bardzo zadowolony. Z pewnością więcej mi nie potrzeba. Zastanawiam się nad sensem kupowania przerzutki XT, no chyba, że taka podeszłaby też pod 11s...?

Doradzi ktoś w jaki zestaw warto zainwestować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grupach 12 rzędowych shimano sprężyna przerzutki nie różni się między grupami.

Warto pamiętać że kasety srama i shimano 12s różnią się zauważalnie rozstawem. Wzajemna kompatybilność kasety to jest "da się to jakoś wyregulować", a nie "pasuje jak by stąd była".

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiasem trochę, to rd-m8000-gs jest najbardziej uniwersalną przerzutką. Testowałem na dwóch rowerach w configu 12s 10/11-51, manetka m8100 i m6100 i działało to równie dobrze jak natywna przerzutka dla takiej kasety. I to własnie w drugą stronę jest znacznie trudniej tj. zmusić np. rd-m8100 do obskoczenia kasety np. 11-46.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Dokumosa, naprawdę ta przerzutka będzie działała równie dobrze jak dedykowana do 12s? 🤔

A odnośnie manetek - SLX pozwala zrzucać o 3 na raz. Czy któraś z wymienionych też tak potrafi? 

@KSikorski, o tym nie słyszałem 😔. Miałeś z tym problem? 

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, KSikorski napisał:

Warto pamiętać że kasety srama i shimano 12s różnią się zauważalnie rozstawem. Wzajemna kompatybilność kasety to jest "da się to jakoś wyregulować", a nie "pasuje jak by stąd była".

To już wiem dlaczego przerzutka XT RD-M8100 współpracuje z kasetą Sram NX, ale czasami biegi dziwnie wchodzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzonki: gwarancji, że bedzie działać w każdej ramie (hak, zawias) nikt nie da. I mnie w dwóch ht'kach działała.

Odnośnie manetek to jeśli przez zrzucanie rozumoesz wciągnięcie łańcucha w stronę większych koronek to tak samo działa deore. Jesli z kolei na mniejesze koronki to pomyliłeś slx z xtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak, chodzi o zrzucanie na niższe biegi. Czyli na 99% wezmę Deore jeżeli XT tego nie ma. 

A SLX nie warto rozważyć? 

 A jeżeli chodzi o przerzutkę 12s - warto dopłacać do XT? Co się zyskuje? A SLX? 

@KSikorski nabił mi głowę tą niepełną kompatybilnością... 

Edytowane przez chudzinki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku manetek 12 rzędowych shimano:
SL-M6100 - podstawowa. Mam obecnie w hardtailu. Wciąga po trzy biegi, zrzuca po jednym.
SL-M7100 - trochę ładniej wykonana, chyba była lepsza tekstura na dźwigni (miałem w fullu).  Wciąga po trzy biegi, zrzuca po jednym.

SL-M8100 - Mam obecnie, wciąga po trzy biegi, zrzuca po dwa (ale tylko pchając mała dźwigienkę). Dekielki górne obudowy są zamienne między wersją na obejmę i wersją EV (w tym przypadku było to sprawdzone w praktyce. Manetka zepsuła się na gwarancji i biostern z braku towaru wysłał mi manetkę z obejmą, do której przełożyli dekielek z mojej uszkodzonej EV).

Obecnie używam jednocześnie SL-M6100 i SL-M8100. Nie da się tego porównać 1:1 bo deorka chodzi w hardtailu a XT w fullu, ale po raz drugi w życiu bym nie dopłacił do XT.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałeś napisać, że dopłata do XT nic nie daje, tak? 🤔

Panowie, odnośnie zmiany biegów po kilka na wyższe biegi - dla mnie to bez znaczenia. Zależy mi tylko na zmianach na niższe.

Na tą chwilę myślę o manetce SLX M7100 i przerzutce Deore M6100. Ktoś jeszcze coś doda?

Znacie więcej przypadków z problemami z kasetą NX?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o przerzutkę przednią nic wyższa grupa od deore nie zmini. Tam juz walka o gramy jedynie.

Co do manetek to xt jest najniższą grupą gdzie jest instant release i multi release. Czyli natychmiastowe zrzucanie (nie trzeba zwalniać dźwigni jak w niższych grupach) i zrzucanie max po 2 koronki. Zrzucanie ja rozumiem przez zwalnianie/wypuszczanie linki.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyższe tylne przerzutki 12s mają dziurkę w obudowie sprzęgła do regulacji siły.  Niższe (deore i SLX) wymagają zdjęcia dekielki przy regulacji. Ale konstrukcja  taka sama. XTR ma lepsze kółeczka. To nie są istotne różnice. 

Edytowane przez Wojcio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak właśnie czytam, czytam i dochodzę do tego samego wniosku 😀.

11 godzin temu, Dokumosa napisał:

Zrzucanie ja rozumiem przez zwalnianie/wypuszczanie linki.

Wprowadziłem zamieszanie, bo to nazewnictwo z dawnych lat, z innych pojazdów - chodzi o redukcję, co już wcześniej napisałem 😉.

@Dokumosa, chodzi tylko i wyłącznie o tył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tyłu już od lat deore=SLX ;)

XT wprowadza kołka z łożyskami maszynowymi (do niższych grup pasują te z XT i można dokupić za 50-60zł) oraz pół wózka jest z kompozytów, drugie pół alu (w niższych grupach stal). Jest jeszcze ten otwór do regulacji siły hamulca rolkowego sprzęgła... biorąc jednak pod uwagę jak często i tak trzeba dekiel ściągać do konserwacji ów hamulca to IMHO sens jego istnienia jest dyskusyjny ;)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A odnośnie jeszcze manetek SRAM - przypomniał mi się opis SX z centrumrowerowe.pl:

"Choć jest to element najtańszej grupy z rodziny Eagle, zastosowano w niej rozwiązania, znane ze znacznie droższych części. Manetka korzysta z X-Actuation, Zero Loss i Eagle. Ta pierwsza technologia sprawia, że zmiana biegów jest płynna w całym zakresie kasety. Dzięki tej drugiej przełożenie wchodzi natychmiastowo. Terminem Eagle określa się wszystkie grupy, które mają 12-rzędowe kasety."

Wyższa NX, a jak przerzutka dostanie "trzepawki" to sama nie wie co ma zrobić 😃.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...