Skocz do zawartości

[2022] Rondo Ratt


seawolf688

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, kipcior napisał:

@skom25 Brak mi doświadczenia na szosie, bo nigdy nie miałem takiego roweru. U mnie był całkiem sztywny "mtb" oponki 1,9, potem HT i full na 2,25, okresowo 2,6 bo tyle się mieściło. I na to przyszedł gravel na 38c, a obecnie Tufo Thundero 40c.

219291136_TufoThundero.thumb.jpeg.73fce1ceaccec1d0cf876f3934d7ab88.jpeg

Dla mnie ten zakres opon jest świetny. Jest szybciej niż na fullu i wystarczy, a w terenie na który mogę wjechać brakuje mi zawieszenia, a nie szerokich opon. Bardzo mi brakuje zawieszenia, bo mój Redshift jest tylko namiastką i gdyby nie ceny to RS Rudy już byłby u mnie. Ale przecież takie opony bez problemu jadą po każdej nawierzchni dopóki jest twarda. Po korzeniach też, tylko powoli.

Dopiero błoto, piach, i luźne kamienie to jest problem. Ale czy full na 2,25 jedzie po tym jak po szynach? No też nie. Na 2.6 czuć, że jest lepiej ale tylko trochę. Fatbajkowe 4.8 jest rozwiązaniem ale tu zaś trzeba mieć jeszcze grubszą łydę.

A pakowanie do gravela kół 27,5 rzeczywiście miałoby jakiś sens jeśli w standardzie byłby tam Race King.

Wg mnie też JWO dobrze opisał dla kogo jest ten rower. W końcu tacy ludzie mają kasę do wydania i nie będą się doktoryzować więc jak będzie dostępny to go kupią.

Ja mam trochę inne spojrzenie. 3 lata jeździłem na MTB ze sztywnyn widelcem, oponami 2.2 i ciśnieniem w okolicach 1.4 Bara. Potem kupiłem Traila 29' i się go pozbyłem, bo na Mazowsze to jak czołg na autostradzie.

Opony tłumią bardzo dużo, właśnie przez ich objętość i niskie ciśnienie. Trzeba się przejechać, żeby zrozumieć jak bardzo to wpływa na jazdę. Robiłem po 50-60km codziennie, znaczną część w terenie. Kogo bym nie pytał, to wróżył mi odpadnięcie nadgarstków. A prawda jest taka, że sama opona zapewniała sporo amortyzacji i komfortu. W Gravelu jest to nie do osiągnięcia.

Jaką masz szerokość wewnętrzną obręczy? U mnie Speedero mają dokładnie 42mm, więc sądziłem że Thundero będą trzymały podobny wymiar.

@hulk14 a czemu ma się akurat ścigać na takiej pokrace z 27.5', a nie dowolnym innym rowerze typu Race? 

Na ogół to było tak. Producent robił rower, gdzie na kołach 28' wchodziły opony 35-38c. Ktoś chciał szerokie, to sobie wsadził 27.5'. Mimo że Gravelami interesuję się lekko ponad rok, to jest to jedna z pierwszych rzeczy o których można przeczytać.

A tutaj producent robi to za nas i próbuje wcisnąć jakąś ideologię i innowację. 

Trochę jakby wszyscy produceni samochodów miejskich wsadzali koła 16' z oponami 55, a któryś wsadził 13' z 75 i obwieścił światu że właśnie wymyślił samochód rozwiązujący problem krawężników. Kto ma trochę rozumu, ten się zorientuje.

Chociaż rzeczywiście. Jak tak pomyślę, to pewnie zaraz znajdzie się ktoś, kto zrobi WOW i pomyśli: jak oni to zrobili?! Rower wyścigowy z 47c? Ale super!

Co gorsza, koło 27.5' nie jest jakoś bardzo popularne. Zresztą opony MTB i tak się tam nie wsadzi, bo będzie za szeroka. Gravelowe opony wychodzą w wersjach 27.5', ale nie wszystkie. Chociażby król rankingów Terra Speed, jest tylko w wersji 40c.

Nie wiem, może my czegoś nie widzimy a się mądrzymy. Natomiast patrząc na popularność ich głównego modelu Ruut, wydaje mi się że oni nadrabiają marżą, a nie ilością.

Z budżetem 15k to bym sobie kupił dobrego Gravela od znanego producenta za nieco mniej, a resztę przeznaczył na drugi komplet kół gdyby mi tak na tym zależało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2022 o 12:43, seawolf688 napisał:

Nowość od Rondo. Jak Wam się widzi?

Mi się nie widzi. Rama i widelec nie w moim guście. Z czegoś co przypomina choc trochę ten kształt wolałbym  Ridley Kanzo Fast. 

Chociaż sam pomysł z rozmiarem kół i oponami może chwycić. Jeśli tym śladem podaza inni to kto wie, może jesteśmy świadkami powstania nowego trendu😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, skom25 napisał:

@hulk14 a czemu ma się akurat ścigać na takiej pokrace z 27.5', a nie dowolnym innym rowerze typu Race? 

Na ogół to było tak. Producent robił rower, gdzie na kołach 28' wchodziły opony 35-38c. Ktoś chciał szerokie, to sobie wsadził 27.5'. Mimo że Gravelami interesuję się lekko ponad rok, to jest to jedna z pierwszych rzeczy o których można przeczytać.

A tutaj producent robi to za nas i próbuje wcisnąć jakąś ideologię i innowację. 

Trochę jakby wszyscy produceni samochodów miejskich wsadzali koła 16' z oponami 55, a któryś wsadził 13' z 75 i obwieścił światu że właśnie wymyślił samochód rozwiązujący problem krawężników. Kto ma trochę rozumu, ten się zorientuje.

Chociaż rzeczywiście. Jak tak pomyślę, to pewnie zaraz znajdzie się ktoś, kto zrobi WOW i pomyśli: jak oni to zrobili?! Rower wyścigowy z 47c? Ale super!

Co gorsza, koło 27.5' nie jest jakoś bardzo popularne. Zresztą opony MTB i tak się tam nie wsadzi, bo będzie za szeroka. Gravelowe opony wychodzą w wersjach 27.5', ale nie wszystkie. Chociażby król rankingów Terra Speed, jest tylko w wersji 40c.

Nie wiem, może my czegoś nie widzimy a się mądrzymy. Natomiast patrząc na popularność ich głównego modelu Ruut, wydaje mi się że oni nadrabiają marżą, a nie ilością.

Z budżetem 15k to bym sobie kupił dobrego Gravela od znanego producenta za nieco mniej, a resztę przeznaczył na drugi komplet kół gdyby mi tak na tym zależało.

 

Jak sam wspomniałeś: duży balon=większe tłumienie. Co za tym idzie, w terenie można rozwijać wyższe prędkości. 

Czemu akurat 27.5 cala a nie 28? Sam nie wiem co się niektórzy tak tego 27.5 uczepili. Ale jest jak jest. 

Byłem na pewnym wyścigu gravelowym, gołowąsy miały rowery po kilkadziesiąt tysięcy, ja ze swoim cubem czułem się tam jak biedak. Oni mają gdzieś drugi komplet kół. Im rodzice/sponsorzy do tego kupią po prostu drugi/trzeci/czwarty rower.

 

Rondo/Ns Bikes są dobrzy w marketing (choć wydaje mi się, że byli lepsi), to nie romet czy kross co sprzedają rowery głównie dlatego, że mają dobry stosunek cena/osprzęt, tylko dlatego że są "fajne".

Edytowane przez hulk14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale czy byla moda na coś czym jest ten Ratt? 27,5 na sliku w "grawelu", może ktoś przypomni.

Nie, nie było i teraz też nie będzie. Zresztą co to za nowość - połowa rowerów (jak ma porządnie opisane możliwości) to tak np. jak Bianchi w tabelce ma to: "compatible with 700x42mm or 650×47 tire" a włażą takie koła jak koledzy zauważyli do KAŻDEGO roweru do którego wchodzą 28/29

Cytat

Czemu akurat 27.5 cala a nie 28? Sam nie wiem co się niektórzy tak tego 27.5 uczepili. Ale jest jak jest. 

Bo go reklamują ... tak jak reklamują. Z rzeczy oczywistej dla KAŻDEGO roweru zrobili "innowację" a jeszcze wciskają jak dla ostatnich imbecyli że na tym z czym go sprzedają zastąpi mi szosę :) Rower jak rower - szczerze - przeciętny - są lepsze, tańsze z dokładnie takimi samymi możliwościami.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, abdesign napisał:

Dalej uważam że jak ktoś oczekuje "szosowej charakterystyki" roweru którym będzie jeździł w terenie to tego roweru nie wybierze... Jak ma miejsce to będzie miał szosę i rower na gravelowych/cx'owych gumach, a  jak nie ma miejsca to kupi przyzwoitą cyklokrośkę... czemu? Bo ktoś kto ma potrzebę ostrzejszej szosowej geometrii w terenie... to kiepskim substytutem roweru szosowego na asfalcie się nie zadowoli. A ktoś kto nie daje rady cyklokrośce to nie oczekuje "szosowego zacięcia" w terenie przez wieeeeeele godzin. 

Jaka jest definicja przyzwoitej cyklokroski, w czym jest lepsza od Ratta w jeździe po drogach szutrowych i polnych?Co sprawia że Ratt, na kołach szosowych będzie substytutem roweru szosowego?

Taka ciekawostka, Michał Toór który współpracuje z 7anna, startuje na zwodach cyklocrosowych na Rondo Ruut.

Hulk14

Bo koła 28 z większym balonem maja wpływ na konstrukcję ramy.  Żeby je zmieścić musisz zwiększyć bazę kół, miedzy innymi żeby nie zaczepiać butem o przednie koło.  takie rowery są zazwyczaj długie, z wysoką główką ramy i krótkim mostkiem, cechy które są nie pożądane w rowerach typowo szosowych

Edytowane przez clavdivs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, clavdivs napisał:

Czyli w tym przypadku można połączyć na jednej ramie cechy roweru gravel i szosa.

To jest jakiś punkt wyjścia żeby konstruktywnie bronić lub konstruktywnie atakować tę koncepcję...

Chociaż rozumiem doskonale że w tym co piszesz owszem powierzchownie jest sens to - uniwersalność dla kogoś kto ma wyższe wymagania (a tak to jest reklamowane) w rowerach za 15tys... no nie.. to tak nie zadziała. 

PS. Moje zainteresowanie tematem wygasło ;) toż ja nawet nie chcę mieć garvela mi 33c wystarcza w zupełności a do cięższych zastosowań mam prostą kierownicę. Ratt? Rower jak rower, tyle że bardziej mi odpowiada ten sam pomysł realizowany odwrotnie - proszę masz Pan rower na kołach 28 i jak sobie będziesz chciał to informujemy Cię że wsadzisz tam sobie 27,5 na większym balonie do ciut ostrzejszej jazdy, albo ciut bardziej komfortowej albo coś tam. A jak ktoś mi mówi że rower który kosztuje 15tys w tańszej wersji waży pewnie z 10kg daleko mu do zainteresowania tym co robi z nim powietrze może stać się dla mnie szosą pod warunkiem, że sobie nowe koła kupię - nie to się jednak nie zgadzam - tyko tyle :)

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, abdesign napisał:

Nie, nie było i teraz też nie będzie. Zresztą co to za nowość - połowa rowerów (jak ma porządnie opisane możliwości)

Z mullet w AM / enduro było podobnie. Żadna nowość bo do kazdej ramy w boost mogłeś wsadzić 27,5 z tyłu. Były tematy, a po co, a na co. Teraz prawie każdy producent z tej działki ma mulleta w ofercie.

Tutaj może byc podobnie, pożyjemy zobaczymy:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abdesign

Jeszcze jeden argument, że koncepcja nie jest taka głupia.

Mam szose i gravela, na oba wydałem podobną kwotę co kosztuje ten Ratt, a może nawet więcej, żaden z nich nie jest na karbonowej ramie i tylko jeden z nich ma hydraulikę.

W Warszawie jest sporo ludzi których stać na taki rower, ale żyja w 50m2 mieszkaniach, bo jeden metr kosztuje tyle co ten rower. Problem posiadania więcej niż jeden rower jest i to dla dużej części osób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy, bo trudno mi sobie wyobrazić taką Meridę silex na kolach szosowych użytkować jako rower szosowy i pamiętaj ze wiele graveli nie ma możliwości montażu przedniej przerzutki.

Jedynie czego można się czepiać to samego marketingu a nie samego roweru, bo to że można włożyć koła 650 nie jest żadną nowością, nawet w Rondo nie jest bo juz pare lat temu zrobili coś podobnego z HVRT. Jedynie nowość w tym, że sztywna rama aero specjalnie nie nadaje się na gravela i zrobili coś bardziej ludzkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie czasem kusi wpakować szosowe opony do Silexa, choć szkoda mi kasy na eksperymenty psujące jazdę terenową. Szosy ewidentnie są szybsze ale też wyraźnie lżejsze i byłbym ciekawy na ile poczułbym różnicę na samych oponach. 

Inna rzecz, że szosowcy zwykle nie jeżdżą obładowani jakimiś torebkami, plecakiem, lustrzanką i generalnie poza lżejszym rowerem mają jeszcze parę kg mniej szpeju ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, clavdivs napisał:

Jeszcze jeden argument, że koncepcja nie jest taka głupia.

Bo nie jest taka do końca zła... ale ma swoje mankamenty, reklamują mi to jako gravela i szosę w jednym a żeby móc jeździć na szosie to muszę sobie kupić koła, nie mam innego wyjścia. A wolałbym jednak w tej "uniwersalności" odwrotnie... dostać koła 28 z oponami powiedzmy 40 zamiast 47 i nie być zmuszanym do niczego tylko mieć możliwości kupna innych kół i poszerzenia owej uniwersalności... a tak? Jaki to uniwersalny rower skoro aby jeździć na szosie z sensem to muszę kupić inne koła? Dodatkowo sam rynek 27,5... gum jest zdecydowanie mniej chociaż i bywają perełki pokroju Cinturato ale to jednak nie to samo co oferuje rynek 28-ek a jakbym chciał mieć lepsze koła pod te 27,5? Kurde wydałem 18tys to biedny nie jestem i stać mnie na karbonowe - to jaki mam wybór kół? 2 sztuki na rynku?

PS. Tak więc niezależnie czy to jest fajny rower, fajny pomysł, inne podejście - to wg. mnie... trochę ponarzekać jest na co.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

dostać koła 28 z oponami powiedzmy 40 zamiast 47 i nie być zmuszanym do niczego tylko mieć możliwości kupna innych kół i poszerzenia owej uniwersalności

Ja chyba czegoś nie rozumiem albo cały czas opisujecie zupełnie przeciętnego Gravela, z trochę bardziej wyścigową geometrią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filip - No nie, on ma jednak poza tym, że w każdego gravela wciśniesz mniejsze kółka trochę cech które "dowolnym gravelem" go nie czynią i myślę że tylko dlatego w ogóle toczy się ta dyskusja. Osobiście patrzę na niego jak na rower z którym miałby konkurować taki CX - Inflite (z którego pomysłu Ratt "czerpie" pełnymi garściami) bo Ratt to jednak rower predysponowany do ostrzejszych ganianek. I dochodzę do wniosku że mogąc mieć jeden rower ... z tych dwóch miałbym Inflite'a... bo będzie lepszą szosą.. i niegorszym sportowym terenowcem (o ganiankach CX nie wspomnę). Standardowo jak ktoś poza zawodami potrzebuje to włażą 38c a jak się uprze go popsuć to też mu wsadzi koła 27,5.... i to z oponami 650x45. Reasumując... czyli jednak nic nowego w Ratt'cie nie dostrzegam w stosunku do tego co oferują nowoczesne CX'y albo te co bardziej sportowe inne gravele a sama filozofia sprzedawania na gotowo z mniejszymi kółkami (które oczywiście włażą wszędzie) mi się nie podoba...

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, hulk14 napisał:

Czemu akurat 27.5 cala a nie 28? Sam nie wiem co się niektórzy tak tego 27.5 uczepili.

Może dlatego że gdyby ten rower był na kołach 28 to temat byłby do zamknięcia po 3 postach o garbatej ramie i krzywym widelcu a tak mamy już 3 strony o rozmiarze kół 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko brakuje, żeby w 7anna dali nowy opis roweru:


Oto nasz nowy model Szczur, tylko przez dwa t. Trzy strony gorącej dyskusji na forumrowerowe, mówi samo za siebie. Oto wybrane komentarze:

W dniu 27.05.2022 o 05:57, skom25 napisał:

WOW

W dniu 27.05.2022 o 08:30, wojtt80 napisał:

pomysł z rozmiarem kół i oponami może chwycić

W dniu 27.05.2022 o 10:20, abdesign napisał:

zastąpi mi szosę

😉 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...