Skocz do zawartości

[rower] Pytania o rowerowe części


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przymierzam się do kupna nowego roweru. Raczej celuję w rower trekkingowy. Będę jeździł głównie po mieście i będę robił od czasu do czasu krótkie rekreacyjne wycieczki na peryferia miasta.

Chciałbym się dowiedzieć kilka rzeczy:

1. Czy przedni amortyzator dla takiej rekreacyjnej jazdy jest przydatny, tzn. czy np. wpłynie to pozytywnie na moje nadgarstki albo inne części ciała?

2. Czy amortyzowana sztyca to tylko marketingowy zabieg czy rzeczywiście poprawia komfort jazdy?

3. Z tego co wiem to nie warto dopłacać do hamulców tarczowych mechanicznych ze względu na to, że hamują tak samo jak v-brake, a v-brakei z kolei są łatwiejsze i tańsze w utrzymaniu. Jeśli się mylę to proszę o sprostowanie.

4. Zakładając, że nie mam zamiaru modyfikować wolnobiegu/kasety to czy wolnobieg będzie ok? Wszędzie polecane są kasety zamiast wolnobiegu nawet dla takiej rekreacyjnej jazdy. Niestety nie znalazłem sensownego wytłumaczenia dlaczego kaseta będzie lepsza. Trochę wygląda mi to na marketing aby kupować niepotrzebnie droższe kasety, które w takim przypadku chyba nie mają zalet nad wolnobiegiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedni amortyzator pozytywnie wpływa na komfort jazdy, ale jego poziom zależy od jakości widelca. Najtańsze widelce to atrapy, które działają dość słabo.

Jeśli chodzi o sztycę amortyzowaną, to ponownie wszystko zalezy od jej jakości. Sztyca amortyzowana powoduje, że na nierównościach siedzi się w siodle, przez co sprzęt mocniej obrywa. Lepiej wyrobić sobie nawyk podnoszenia się podczas pokonywania przeszkód/nierówności.

Najlepiej jest dopłacic do hydraulicznych hamulców tarczowych.

Wolnobieg ma bębenek, na którym się obraca, zintegrowany z zębatkami, a do tego raczej nie występuje w odmianach z więcej niż 7 biegami. Gdybyś kiedyś jednak zechciał zwiększyć ilość przełożeń z tyłu, to czeka Cię wymiana piasty, na taką, która obsługuje kasetę.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 I Tak i nie . Amor przydaje się przede wszystkim w trudnym terenie ale żeby był z niego pożytek musi być co najmniej średniej klasy . W tanich rowerach montowane są często ,,kowadła" które ważą , a praktycznie nic nie dają . Czyli jeśli to będzie dobry amor , najlepiej powietrzny to tak , jeśli jakiś ZOOM czy coś takiego to lepiej sztywny . Problemem może być jednak znalezienie trekkinga ze sztywnym widelcem .

2 Nie miałem więc opieram się na wielu opiniach przeczytanych tu i tam . Jeśli amortyzowana sztyca to pantografowa , czyli taka uginana do tyłu , i to z możliwością regulacji twardości . O teleskopowych nic dobrego nie słyszałem za to dużo złego tak .

3 Chyba masz rację choć są dobre , drogie mechaniki które pewnie przeczą tej teorii . Vki są wystarczająco skuteczne i łatwe w utrzymaniu . Dobre klocki wytrzymują też zauważalnie dłużej niż organiczne okładziny w tarczówkach , jednak niszczą ( ścierają ) obręcz .

4 To nie jest marketing , kaseta jest lepsza . Po 1 nie ma wolnobiegów z takim zakresem i ilością przełożeń jak kasety , po 2 piasta z kasetą będzie mocowana na QR ( że o sztywnych osiach nie wspomnę ) , a wolnobieg najczęściej ma pełna ośkę na nakrętki . Jakoś tak jest że pusta oska jest mocniejsza od pełnej . Czyli jeśli ważysz ponad 70 kg to możesz ośkę na wertepach wygiąć . Generalnie wolnobiegi są robione gorzej i z gorszych materiałów . Owszem czasem są piasty z wolnobiegiem  mocowane na QR i te ew mogą być . Tylko po co ?

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...