Skocz do zawartości

[Gravel] Krzywe mocowanie tylnego koła - sztywna oś


Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent - Fuji Jari 1.5 2019

Mam problem z osadzeniem tylnego koła które nie jest osiowo względem ramy - przy rurze podsiodłowej przechyla się w lewo. Powoduje to obcieranie opony o ramę z lewej strony (dolne widełki), gdzie z prawej jest spora przestrzeń.
Koło jest wycentrowane, opona ma symboliczne bicie. Koła są na oś 12x142. W ramie nie ma gwintu tylko są takie tuleje montowane w gnieździe ramy. Koło jest sprawdzone na identycznym rowerze i nie ma tego problemu, tak samo koło z tego drugiego roweru również jest przechylone na moim egzemplarzu.

Przypuszczam 2 możliwości:
- problem z tulejami w których mocowana jest oś
- problem z gniazdem tych tulei, tym samym problem z ramą

Spotkał się ktoś z takim problemem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożyłem hak i tuleje z "dobrego" egzemplarza i niestety dalej to samo. Ewidentnie jest coś nie tak z ramą. 
Czy takie coś jest do naprawy? Może jakieś podkładki, może obróbka gniazda na tuleje?

Pozostają mi opcje:
- próba naprawy (obróbka gniazd tulei, zastosowanie jakiś druciarskich metod np podkładki z puszki :) )
- jazda na cieńszych oponach
- wymiana ramy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia co się stało. Raz rower mi upadł i połamał się hak ale to było dobre 4000 km wcześniej. Jeździłem z oponami 38mm potem 36mm. Zmieniłem na 40mm i dopiero zauważyłem tą nie osiowość. Może rama miała defekt od samego początku i tego nie dostrzegłem.

Takie tuleje jak w linku mocuje się w gniazdo w ramie, prawa tuleja integruje się w hakiem przerzutki.
LINK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po odebraniu roweru muszę zmienić zdanie o serwisie. Wycentrowali poprawnie koło. Wcześniej było źle wycentrowane. Różnica pomiędzy egzemplarzami wynika po części trochę z geometrii (49vs52) i źle przyspawanego insertu na przewód hamulcowy. Insert jest osadzony w kierunku opony co zabiera trochę szerokości.

Wniosek taki że maksymalna szerokość opony dla mojego egzemplarza to 40mm ale przy idealnym wycentrowaniu opony (przy szerokości opony 41mm jest po 2-3 mm zapasu - co jest dla mnie zbyt mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...