Skocz do zawartości

[Gravel] Krzywe mocowanie tylnego koła - sztywna oś

Rekomendowane odpowiedzi

Pacjent - Fuji Jari 1.5 2019

Mam problem z osadzeniem tylnego koła które nie jest osiowo względem ramy - przy rurze podsiodłowej przechyla się w lewo. Powoduje to obcieranie opony o ramę z lewej strony (dolne widełki), gdzie z prawej jest spora przestrzeń.
Koło jest wycentrowane, opona ma symboliczne bicie. Koła są na oś 12x142. W ramie nie ma gwintu tylko są takie tuleje montowane w gnieździe ramy. Koło jest sprawdzone na identycznym rowerze i nie ma tego problemu, tak samo koło z tego drugiego roweru również jest przechylone na moim egzemplarzu.

Przypuszczam 2 możliwości:
- problem z tulejami w których mocowana jest oś
- problem z gniazdem tych tulei, tym samym problem z ramą

Spotkał się ktoś z takim problemem?

Przełożyłem hak i tuleje z "dobrego" egzemplarza i niestety dalej to samo. Ewidentnie jest coś nie tak z ramą. 
Czy takie coś jest do naprawy? Może jakieś podkładki, może obróbka gniazda na tuleje?

Pozostają mi opcje:
- próba naprawy (obróbka gniazd tulei, zastosowanie jakiś druciarskich metod np podkładki z puszki :) )
- jazda na cieńszych oponach
- wymiana ramy

Nie mam pojęcia co się stało. Raz rower mi upadł i połamał się hak ale to było dobre 4000 km wcześniej. Jeździłem z oponami 38mm potem 36mm. Zmieniłem na 40mm i dopiero zauważyłem tą nie osiowość. Może rama miała defekt od samego początku i tego nie dostrzegłem.

Takie tuleje jak w linku mocuje się w gniazdo w ramie, prawa tuleja integruje się w hakiem przerzutki.
LINK

• 2 tygodnie później...

Po odebraniu roweru muszę zmienić zdanie o serwisie. Wycentrowali poprawnie koło. Wcześniej było źle wycentrowane. Różnica pomiędzy egzemplarzami wynika po części trochę z geometrii (49vs52) i źle przyspawanego insertu na przewód hamulcowy. Insert jest osadzony w kierunku opony co zabiera trochę szerokości.

Wniosek taki że maksymalna szerokość opony dla mojego egzemplarza to 40mm ale przy idealnym wycentrowaniu opony (przy szerokości opony 41mm jest po 2-3 mm zapasu - co jest dla mnie zbyt mało)