Skocz do zawartości

[Odchudzanie] RockRider 340


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Chcę wymienić amortyzator w rowerze RockRider 340 (Decathlon) na sztywny widelec. Możecie cos polecić?

Rower nie był drogi, więc chcę aby widelec też był budżetowym rozwiązaniem.  Fajnie jakby dało się na nim zamontować błotnik. Dodam że ważę 75kg, jeżdżę głównie po utwardzonych nawierzchniach. 

Ma być tanio, sztywno i lekko ;)

Pozdrawiam

Edytowane przez Shirai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tanio, sztywno i lekko to tylko że sztywnym widelcem.

W budżecie poniżej 1000 zł każdy amortyzator będzie ciężki i kiepsko działający, a i tyle też może nie wystarczyć. Częściej będzie przeszkadzał niż pomagał, zwłaszcza że poruszasz się głównie po utwardzonych nawierzchniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

To, że sztywny, to wiadomo - patrz pierwsze zdanie ;)

Tanio, sztywno i lekko :no: - kiwam głową, bo to nie idzie ze sobą w parze, tzn. sprawdza się zasada "wybierz dwa" ( oprócz tanio i lekko :icon_wink: ), czyli jeśli będzie tanio i sztywno, to nie będzie lekko itp. 

Pewnie najtańszą opcją będzie aluminium, ale jednocześnie średnio - lekką ( lżejszy od stali, cięższy od karbonu ), no i raczej najmniej komfortową...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest ktoś w stanie zarzucić jakimś linkiem? W kwocie ok. 100 zł nie jestem w stanie nic znaleźć.

Te Forc'y które kolega podpowiada są na allegro ale w kwocie ok. 400 zł, a to połowa wartości roweru 😜
Nie da rady znaleźć czegoś tańszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://allegro.pl/oferta/widelec-force-mtb-26-czarny-mat-12167905505
Czy takie cos powinno pasować? Jeżeli dobrze pomierzyłem to jest krótszy jakieś 4 cm.
Ten Accent zdecydowanie zbyt krótki. Myślałem też żeby dać jakieś podkładki pod kierownicę aby jej wysokość nie uległa zmianie.
Czy to dobry pomysł?

Edytowane przez Shirai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co trzeba zrobić przy wymianie amora na sztywny - zmierzyć Axle to crown u amora. Od tego odejmujesz 2-3 cm tzw SAG. Z otrzymaną wartością idziesz do internetu i szukasz maksymalnie zblizonego sztywnego. Wtedy masz gwarancję że geometrią roweru się nie zmieni. Tą długość mało kto pisze w opisach, więc trzeba pytać. Budżetowo to chyba by pasował krótki używany widelec 700c, ale będzie kłopot z hamulcami, bo chyba nie będą sięgać obręczy. Tarczy by rozwiązały problem, ale to dodatkowy koszt. Tak ze musisz szukać długiego sztywnego do 26" z piwotami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@remover Zmierzyłem 48 cm. Ten co podałem na allegro ma 44 cm. Licząc tak jak mówiłeś 48 cm - 3cm wychodzi 45 cm. Czyli dużej różnicy nie ma. Ciężko znaleźć coś używanego.
Ten z allegro naprawdę nie da rady co podesłałem?

 

 

Edytowane przez Shirai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o długość rury sterowej z tego co pomierzyłem powinno być 3 cm zapasu.
W paru źródłach znalazłem, że średnica rury sterowej u mnie powinna być 1 1/8 czyli tak jak w aukcji.
Zamiennik amortyzatora na stronie Decathlonu też ma rurę sterową w tym samym rozmiarze, więc wszystko powinno się zgadzać.

Kokpit mimo wszystko minimalnie się obniży, bawić się w jakieś małą podkładkę jak wspominałem wcześniej czy po prostu zamontować i tyle?
Tak w ogóle to dzięki wszystkim za pomoc! ;) Jestem świeżakiem jeżeli chodzi o tą dziedzinę i wolę się dobrze ze wszystkim upewnić zanim wydam pieniądze.

A tak z innej beczki to nieporozumieniem jest dla mnie, że do wszystkich MTB/CROSS/TREKK pchają amortyzatory nawet w najtańszych odmianach tych rowerów.
Przecież to z prawdziwym resorowaniem niewiele ma wspólnego, a waży naprawdę sporo. Myślę, że dla większości ludzi kupujących takie rowery, podobnie jak dla mnie wystarczy szersza opona... Ostatnio przejechałem się kumpla starym góralem ze sztywnym widelcem i wtedy zrozumiałem ile to moje ustrojstwo waży. Następnie zawitałem do was na forum 😜

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Złóż tak jak jest i zobacz czy będzie ok, jeśli pozycja będzie niewygodna to możesz dać dodatkowa podkładkę. Tak jak napisałem wcześniej nie skorygujesz różnic w geometrii wysokością kierownicy.

Pchają amortyzatory bo taki jest trend, że rower bez amortyzatora słabo się sprzedaje bo nie jest w modzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zrobię jak napisałeś. Wiem, że podkładką nie zniweluję tego, że geometria trochę się zmieni, chodziło mi tylko o kwestie wygody.
Przy okazji tematu widelca poczytałem troszkę o rowerach i dla mnie chyba najlepszy byłby gravel. Jednak na ten sezon brak funduszy, (z tego co się orientowałem musiałbym ok. 5k przygotować na coś w miarę sensownego ; spodobał się Romet Aspre 2 ;p) dlatego póki co chcę troszkę poeksperymentować z moim obecnym.

Edytowane przez Shirai
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...