Skocz do zawartości

[Koła] Lekkie do crossa


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

W skład mojego roweru wchodzą koła 28c z obręczami kands tech dwukomorowymi-wzmacnianymi aluminiowymi, opony impac crosspac 28" 700x38C waga obydwu kół ze sprawdzenia w internecie wynosi  prawdopodobnie ponad 3kg.

Ważę 101kg (łącznie z ubraniami) do tego plecak z u-lockiem 1830g, pojemnik z 4 kanapkami oraz klucz uniwersalny do roweru, w sumie łączna masa wynosi gdzieś 103-104kg którą dźwiga rower do pracy przez 5 km na asfalcie i kostce brukowej.

Pytanie do Was Szanowni forumowicze:

Na jaki zestaw lekkich kół mogę sobie pozwolić?

Dodam jeszcze że używam 8 rzędowej kastety Shimano, długość osi tył prawdopodobnie 135mm a przód 100mm. 

Budżet jaki mogę przeznaczyć na pełne wyposażenie kół (opony bez drutowe, lekka dętka bądź tubeless), z jakimś dobrym bębenkiem jak da radę: 1000zł-1200zł oczywiście w ratach najlepiej.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderz do daveo/lemonbike/dandyhorse itp. Coś Ci złożą.

 

Ale rzeczywiście, składanie lekkich kół do jazdy 5km do pracy to trochę przerost formy nad treścią.

Ewentualnie spóbuj kupić jakieś używki na dt swiss 350 (ale to najlepiej mając możliwość ich obejrzenia na żywo przed zakupem), w odpowiedniej dla Twojego roweru konfiguracji.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się zapytam serio odczujesz ubytek około 1 kg na kołach? przy całkowitej masie zestawu  104 kg to będzie 1% albo mniej.  Przy 5 km trasie ile zyskasz ?? 0,0001s A ile wydasz na naprawę wylajtowanych kół ?? Według mnie  jeździć nie kombinować, jak się zużyją poszczególne elementy to wymieniać w miarę potrzeb. A z autopsji  wiem że wraz ze wzrastającym przebiegiem górki ulegają wypłaszczeniu :)

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gelmaz na razie będę jeździł na obecnych, dopóki się całkiem nie zużyją, pełnej wagi nie podałem, rower z akcesoriami waży gdzieś 13,4kg. Jedyne co na 100% wymienię to korbę x3 na korbę z 1 tarczą.

Edytowane przez pablo945
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie wyjdę na marudę ale dopóki korba jest ok to ją zostaw. Szkoda zachodu. Ja wiem że napędy 1x są teraz w modzie. Ale pamiętaj że mają one zarówno plusy dodatnie jak i ujemne. A wymiana dla samej tylko mody jest bez sensu. Jak chcesz to możesz potestować jak będzie wyglądała jazda na jednej tarczy, nie używając po prostu przedniej przerzutki. Ustaw łańcuch na np środkową tarcze i zrób w ten sposób kilkadziesiąt/kilkaset kilometrów. Jak będzie Ci to odpowiadać i nie będzie Ci brakować góry czy dołu  to śmiało zmieniaj. A 13 czy 14 kilo na rower to według mnie nie jest tragedia. Sam pokonuję troszkę dłuższą trasę rowerem o wadze około 20 kg.

Edytowane przez gelmaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale może źle do tematu podchodzimy. Może napisz co chcesz osiągnąć, lub co Ci przeszkadza w obecnej konfiguracji. Czy też może jakoś odkryłeś takie wewnętrzne "fe" w swoim rowerze i masz chęć coś w nim zmienić dla samych zmian? Proszę się nie śmiać ja też często tak mam ale u mnie najczęściej kończy się zmianą roweru 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gelmaz

Korby nie wymieniam dla mody, nie korzystam z 3 tarczy jedynie 2 pierwsze (zakres 2-6) w związku z czym chcę spróbować opcji 8x1 32T oval, jak będzie tragicznie to wrócę do standardu. 

Co do aktualnych kół mam wrażenie że bardziej się na nich męczę na podjazdach teraz w sezonie wiosenno/letnim niż w zimie szczególnie na ostatnim odcinku trasy ale daje radę wjechać.

Dodatkowo dzięki wymianie obecne koła mógłbym wykorzystywać w zimie, już jedną udało mi na nich wyjeździć nie zaliczając gleby.

Jeszcze jedna ważna kwestia, miałem w planach przerobić obecny rower na e-bike, ale zdecydowałem pójść w drugą stronę i stopniowo go odchudzić. Z e-bike za dużo by było roboty jeśli chodzi o konserwację szczególnie z napędem mid. Wolę standardowy serwis roweru we własnym zakresie z którym czuję się pewniej. Stąd decyzja o odchudzaniu.

Edytowane przez pablo945
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie pomogę :) na szczęście zarazek cykloreksji mnie nie dotknął i w odchudzaniu rowerów zbytniego doświadczenia nie mam.  Co do tarczy to ok rozumiem powody ale też nie pomogę - ja mam dokładnie w drugą stronę :)   jedyny akceptowalny rower z jedną tarczą to mieszczuch :) Ile ja się musiałem na szukać górala z co najmniej dwoma blatami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...