Skocz do zawartości

[Hamulce] GRX-400 - słabo hamują?


Edon

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, posiadam gravela z hamulcami GRX-400 i klamkomanetkami GRX-600.

Przesiadłem się niedawno z MTB gdzie były również hydrauliczne hamulce, najtańsze Shimano MT200.

I tutaj pojawia się pytanie - czy hamulce z grupy gravelowej hamują jakoś inaczej? Chodzi mi o to, że MT200 mimo, że tanie, to hamowały dla mnie lepiej - lekkie naciśnięcie manetki i rower po chwili stał w miejscu. Tutaj muszę wyraźnie mocniej dociskać klamkomanetkę, a siła hamowania i tak jest słabsza. Rower ma przejechane około 300km od nowości, więc hamulce powinny być już dotarte. 

Nie przeszkadza mi to jakoś super mocno bo hamulce spełniają swoje zadanie, ale spodziewałem się, że te GRX będą jednak hamować trochę sprawniej od najtańszych MT200 z MTB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy hamują gorzej od MT200 ale powinno być podobnie. Tragedii nie ma ale szału nie robią i trzeba brać na to poprawkę lecąc z góry 6 dyszek, bo łatwiej się rozpędzić niż zatrzymać. Masz też zapewne mniejsze tarcze hamulcowe niż w mtb.

Ja się przesiadłem z MT5/SLX7000 i tu przepaść jest naprawdę duża.

Pociesz się tym, że pewnie z 90% rowerów z barankiem hamuje jeszcze gorzej 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 11:29, marcesco napisał:

A nie hamujesz czasem z górnego chwytu?

Sorrki za późną odpowiedź. Próbowałem z różnych chwytów.

 

@kipcior - dzięki za info. W MTB mialem z przodu większą tarczę, z tyłu taką samą. Czyli po prostu te hamulce tak działają... Na prostej generalnie dają rade, gorzej jak się rozpędzę z górki z moimi 90 kg wagi to mają co robić ;) Kumpel ma w MTB-ku Deorki XT, to zatrzymują mnie praktycznie w miejscu jak trochę na nim pojeździłem. Tutaj czasem mam wrażenie, że stare V-Brake Avida w MTB-ku z 2007 roku hamowały mi lepiej :D

 No nic, tragedii nie ma, po prostu jadąc z górki trzeba zacząć hamować z większym wyprzedzeniem.

Ciekawe czy wyzsza grupa, tzn. GRX810 coś w tej kwestii poprawia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie żywiczne okładziny tam siedzą, a one też będą słabiej hamować. Mam GRX810 z klamkami 815 z żywicznymi okładzinami i tarczami 160mm, w dolnym chwycie bez problemu palcem zahamuje, w górnym też bez problemu, myślę że nie będzie jakiś istotnych różnic z innymi Grx-ami. Najlepiej nauczyć się korzystać z obydwóch hamulców ;) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Zgadzam się całkowicie. Ja właśnie odebrałem rower z serwisu. Zainwestowałem w całą grupę robiąc upgrade z Sory na GRX 600/400 klamkomanetki i grx8 przerzutki i zawiodłem się. 
hamuje mi równie beznadziejnie co mechaniczne tektro. A specjalnie inwestowałem w grupę dla hamulców hydraulicznych. Teraz żałuje, że nie dołożyłem do grx 8 klamkomanetek, z tego co patrzę tam jest jakiś system servo wave, którego nie mają grx600 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kuba12543 napisał:

Zgadzam się całkowicie. Ja właśnie odebrałem rower z serwisu. Zainwestowałem w całą grupę robiąc upgrade z Sory na GRX 600/400 klamkomanetki i grx8 przerzutki i zawiodłem się. 
hamuje mi równie beznadziejnie co mechaniczne tektro. A specjalnie inwestowałem w grupę dla hamulców hydraulicznych. Teraz żałuje, że nie dołożyłem do grx 8 klamkomanetek, z tego co patrzę tam jest jakiś system servo wave, którego nie mają grx600 

Ile km zrobiłeś? Tarcze też są nowe? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 11:20, Edon napisał:

Cześć, posiadam gravela z hamulcami GRX-400 i klamkomanetkami GRX-600.

Przesiadłem się niedawno z MTB gdzie były również hydrauliczne hamulce, najtańsze Shimano MT200.

I tutaj pojawia się pytanie - czy hamulce z grupy gravelowej hamują jakoś inaczej? Chodzi mi o to, że MT200 mimo, że tanie, to hamowały dla mnie lepiej - lekkie naciśnięcie manetki i rower po chwili stał w miejscu. Tutaj muszę wyraźnie mocniej dociskać klamkomanetkę, a siła hamowania i tak jest słabsza. Rower ma przejechane około 300km od nowości, więc hamulce powinny być już dotarte. 

Nie przeszkadza mi to jakoś super mocno bo hamulce spełniają swoje zadanie, ale spodziewałem się, że te GRX będą jednak hamować trochę sprawniej od najtańszych MT200 z MTB. 

Jeśli przy hamowaniu towarzyszą "PISKI" To może być wina zatłusczenia tarczy przy czym również klocków. Może być to też wina zbyt małej ilości oleju. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...