Skocz do zawartości

[kierownica] problem z nadgarstkami - jak to zwalczyc?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
od dłuższego czasu borykam się z bolącymi nadgarstkami (lewy miałem złamany i bardzo długo się to leczyło ,przez co bardziej korzystałem z prawej ręki i teraz z oboma nadgarstkami mam problem jak je przesile] 

jak pojeżdżę na rowerze [spartacus cross 4.0] to potem właśnie dokuczają mi nadgarstki

czy macie jakieś rady jak z tym walczyc? jakieś ochraniacze na dłonie ,inny chwyt na kierownicy ,może jakieś rogi na kierownice?

nie jestem ekstremalnym rowerzystą -ot czasem jakiś trip z dziewczyną ,czasami samemu coś pojeździć -ostatnio np zrobiłem łącznie 30km -takie mniej więcej są moje trasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Pierwsze co możesz zrobić to poeksperymentować z ustawieniem kierownicy, manetek, klamek i zmianę gripów.

Jeśli te próby nie przyniosą oczekiwanych efektów to zmiana kierownicy na taką z innym gięciem, dodatkowo też można manewrować wzniosem mostka i trochę jego długością. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...albo możesz udać się do ogarniętego bike-fitter'a w swej okolicy, gdzie będziesz mógł przetestować różne ustawienia kokpitu bez wydawania kasy na różne kierownice, gripy, mostki itepe.  Przy okazji jest duża szansa że zostaną wprowadzone inne poprawki o których możesz nie mieć pojęcia, może masz za małą ramę przez co "wisisz" nad kierownicą z tyłkiem w chmurach, może kierownica jest za wąska/szeroka.  Ciężko cokolwiek Tobie poradzić bez zdjęcia na rowerze, a i tak najlepiej byłoby zobaczyć Cię w ruchu, choćby na trenażerze. 

Gdybyś jednak wolał kombinować niż udać się do specjalisty to zacznij od kierownicy z większym gięciem do tyłu (zacząłbym od 15*), może gripy w stylu Ergon, może kiera z gięciem do góry aby odciążyć nadgarstki albo mostek z regulowanym kątem żeby kombinować z kątem/wysokością...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to ustawienie kierownicy/mostka, bo od tego dużo zależy. Może to wymagać przycięcia kierownicy, albo zmiany na szerszą. 

Uważam też że ten rower ma geometrię niezbyt przystosowaną do kierownicy aż tak wysoko, tutaj trzeba by iść w kierunku mocniejszego gięcia, jak wspomina @kazafaza albo właśnie chwyty Ergona, GP1, GP3, to moje typy i od zmiany chwytów bym zaczął. Po pierwsze będą lepiej amortyzować, po drugie masz możliwość złapania kierownicy w innej płaszczyźnie niż tylko "na wprost". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Popatrz na Ergony GP5. Same uchwyty z podparciem nadgarstka pomagają, a GP5 to jeszcze pełne rogi więc mamy różne chwyty. Prawie jak baranek. Tylko na baranku da się hamować z dwóch chwytów, a na rogach tylko z jednej pozycji więc do wykorzystania raczej poza miastem. Albo pod górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak masz ułożone tę ręce jak się oprzesz ,"złamane" nadgarstki /,chodzi o to, żeby były w linii prostej , czyli uchwyt typu Ergon powinien pomóc, jak już będziesz kupował z rogami,to nie kupuj takich malutkich,ciężko to złapać.

Czy to się przydaje, przy 30 km nie sadzę, ważniejsze jest ułożenie nadgarstka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozycja! Pozycja i raz jeszcze pozycja. Zwróć uwagę podczas jazdy, czy nie jest tak, że cały korpus wisi na rękach. Spróbuj zrobić trasę 20-30 km i skup się na tym, aby odciążyć ręce. To uzmysłowi Ci, że musisz popracować nad pozycją i korpus powinien wisieć na mięśniach głębokich a nie na rękach i kierownicy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wyżej dobrze prawi. Też miałem problem z bolącymi nadgarstkami i drętwiejącymi dłońmi. Rozwiązanie to mniejszy napór dłoni na kierownicę, zmiana pozycji tak by obciążenie na ręce szło mniejsze i jak ręką odjął ból już nie wrócił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten ból nadgarstków pojawia się tylko w trakcie jazdy albo po niej? Czy możesz np. robić pompki, zginać pod normalnym kątem bez uczucia sztywności i bólu? Bo jeśli on pojawia się częściej i w innych sytuacjach to dobrze to skonsultować z fizjoterapeutą

Miałem kiedyś z nimi też problem i wizyta u niego go rozwiązała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...