Skocz do zawartości

[Poszukiwanie ramy] Rower na bazie Romet Gazala


Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy,

Bardzo spodobała mi się klasyczna rama Romet Gazela zaprojektowana w PRL. Chciałbym zbudować na jej bazie minimalistyczny rower miejski. Czy ktoś się może orientuje z jakiego okresu najlepiej szukać? Czy ma to w wypadku tej ramy znaczenie, np w kontekście użytego stopu?

Zauważyłem też na zdjęciach, że na łączeniu górnej poziomej rury z rurą podsiodłową, ta druga jest nieco wygięta w kierunku przedniego koła, lub na odwrót. Widziałem to w wielu ramach i zastanawiam się czy to upływ czasu, czy raczej niedoskonałość technologiczna?

Edytowane przez Mosparko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Miałem Gazelę, rocznik koło '82. To był najlepszy rower, jaki można było kupić - jak poszedłem z ojcem do sklepu na Nowowiejskiej to były do kupienia dwa rowery - Gazela - pomarańczowa z przerzutką Favorit i Motokross LUX - coś jak BMX ale z udawanymi resorami z przodu i z tyłu i plastikowym bakiem - ciężki jak kotwica. Zwyciężył rozsądek i wziąłem gazelę. Służyła mi jakieś 10 lat, aż zmieniłem ją na (jak się okazało) gorszy gniot z Rometa - pierwszą wersję Mustanga (napęd 2x6). 

Nie polecam - ramą jest wiotka i jednocześnie ciężka. Rura podsiodłowa na pewno była prosta. Rama łączona na mufy, więc w miejscu łączenia jest zgrubienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ujeżdżałem dwie Gazele, modele z przełomu lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, obie moich starszych sióstr, kiedyś był lans na przerzutkę z tyłu, później jedna siostra kupiła jakąś przechodzoną damkę marki Simplon i to była inna klasa roweru, Gazela wyglądała przy tym, jak biedna kuzynka. W przypadku Gazeli, po latach problemem okazał się rozmiar kół, jakoś nie szło pożenić hamulców z kołami 28", problemem były sensowne gumy na koła 27". Rama, jak kolega wyżej pisał, wiotka, ciężka i ogólnie - kiepska. Zdarzyły mi się po drodze jeszcze wagant i huragan 2, ale też nie polecam, huragan może sztywniejszy, ale też bez finezji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...