Skocz do zawartości

[Tylne koło] Opór po dokręceniu sztywnej osi


arljazz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Od niedawna jest użytkownikiem roweru szosowego. Jest to Cannondale Synapse Carbon Disk 105 rok 2020.
Rower ma sztywne osie i piasty firmy Formula.
Zauważyłem ostatnio, przez przypadek, że koło tylnie obraca się z pewnym oporem.
Odkręciłem je z ramy i obraca się normalnie oraz nie ma na żadnych luzów. Wystarczy poluzować (odkręcić) oś i już kręci się bez oporu.
Żeby nie było, wyjąłem klocki i nic to nie dało, więc to nie jest wina hamulców.

Ktoś?Coś?
Dzięki za pomoc.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jakby łożyska były ściskane lub któryś z elementów piasty po skompresowaniu zaczynał ocierać.

Po wsadzeniu w ramę, sprawdzasz z łańcuchem czy bez? Może to bębenek powoduje opór, co jest dość normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołączę się do tego tematu żeby nie tworzyć nowych wątków a może ktoś coś mądrego podpowie...

Mam stosunkowo nowy rower, jakieś 400km przebiegu, 11 rzędowa kaseta Apexa, koło z piastą taką https://aoyangnb.com/product/gl-b63r-sb-cl-x12-xd-xx1/  (Esker 5.0)

Zauważyłem, że tylne koło kręci się zauważalnie wolniej niż w innych moich rowerach. Najlepiej kręci się w tych starych, z łożyskami kulkowymi :) i 8rzędowymi kasetami ale i w Treku Procalibrze z kasetą 12 rzędową kręci się lepiej. Różnica nie jest ogromna ale widoczna, wydaje mi się, że tak 80% tego co kręcą koła w innych rowerach. Serwisant, któremu zlecałem jakieś tam rzeczy i który ogólnie robił bardzo dobre wrażenie powiedział, że przy dużych kasetach opór jest co do zasady większy. Czy to prawda? 

Zastanawiam się czy coś w tym temacie kombinować i sprawdzać czy też przyjąć, że tak jest i "się z czasem łożysko wyrobi". Sprawdzałem opcję z poluzowaniem ośki, która była dokręcona moim zdaniem bardzo mocno i trochę to pomogło ale nawet przy poluzowanej ośce różnica jak wyżej występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...