Skocz do zawartości

[Hamulec hydrauliczny] Shimano BR-M8120 - cieknie przy tłoczku


il.ek.tro

Rekomendowane odpowiedzi

Elo.

Odpowietrzałem BR-M8120 i narobiłem sobie bigosu. Do odpowietrzania użyłem przez nieuwagę żółtego bloczka od BR-M8100 (zbyt wąskiego aby podtrzymał tłoczki w BR-M8120) i przy dociskaniu klamki pod koniec odpowietrzania coś chrupneło w zacisku. Paczam a tam jedna para tłoczków podparta ok, a druga niepodparta się skrzywiła i przyblokowała żółty bloczek. Zlałem płyn z układu, z trudem wyjąłem zakleszczony pomiędzy skrzywionymi tłoczkami żółty bloczek. Naprostowałem tłoczki, ale coś tam delikatnie chrupie/chrzęści pod jednym z nich. No i z tego tłoczka się leje olej przy ponownym zalewaniu układu.

Jak mniemam - zepsułem zacisk - myślę że najpewniej skruszyłem ceramiczny tłoczek. Jest to sens reanimować? Niby można dostać tłoczki ale jak się za to zabrać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.04.2022 o 14:20, il.ek.tro napisał:

Elo.

Odpowietrzałem BR-M8120 i narobiłem sobie bigosu. Do odpowietrzania użyłem przez nieuwagę żółtego bloczka od BR-M8100 (zbyt wąskiego aby podtrzymał tłoczki w BR-M8120) i przy dociskaniu klamki pod koniec odpowietrzania coś chrupneło w zacisku. Paczam a tam jedna para tłoczków podparta ok, a druga niepodparta się skrzywiła i przyblokowała żółty bloczek. Zlałem płyn z układu, z trudem wyjąłem zakleszczony pomiędzy skrzywionymi tłoczkami żółty bloczek. Naprostowałem tłoczki, ale coś tam delikatnie chrupie/chrzęści pod jednym z nich. No i z tego tłoczka się leje olej przy ponownym zalewaniu układu.

Jak mniemam - zepsułem zacisk - myślę że najpewniej skruszyłem ceramiczny tłoczek. Jest to sens reanimować? Niby można dostać tłoczki ale jak się za to zabrać?

Tłoki do shimano 4tłokowych są na Aliexpress. Czy ma to sens, zależy. Zestaw kosztuje (sensownej jakości) ze 150 zł,  dp tego nowe klocki. Nowy zacisk ma je w komplecie,  ma też gwarancję. 

Ja się w to bawię bo zamienniki nie są ceramiczne. To znaczy są tez ceramiczne ale ich nie kupuję. Kompozytowe Tłoki mają mniejszą szansę na bycie uszkodzonymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 24.04.2022 o 17:35, Dokumosa napisał:

dmuchnąć pompką w miejsce mocowania przewodu

niestety nie idzie - ucieka ciśnienie przez tłoczek uszkodzony i nie wysuwają się, płynem też nie udaje się. Zostaje rokręcać zacisk - jak to zrobić żeby nie obrobić tych tx 30 czarnych śrub bocznych?

Aha, RTG pokazało że tłok jest pokruszony od wnętrza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 19:04, il.ek.tro napisał:

niestety nie idzie - ucieka ciśnienie przez tłoczek uszkodzony i nie wysuwają się, płynem też nie udaje się. Zostaje rokręcać zacisk - jak to zrobić żeby nie obrobić tych tx 30 czarnych śrub bocznych?

Aha, RTG pokazało że tłok jest pokruszony od wnętrza

Bardziej niż dobry torx istotne jest stabilne zamocowanie zacisku tak żeby móc docisnąć torxa w gnieździe. Ja łapię je w imadło,  stabilizuję,  najlepiej jesli coś dasz między zacisk (łapię go gdzie jest otwór pod śrubę mocującą zacisk do ramy) I szczęki.  Potem używasz dobrze przyłożonej Mocy i się modlisz.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te śruby z zacisku są na kleju ale nie jakimś mocnym, tak samo są przykrecone te śruby - średnio. Ostatnio musiałem rozbierać stare m615 i nie jest to nie wiadomo jak trudne bo udało mi się je odkreciec kluczami z stacji rowerowej😀

Oraz takie tłoczki można łatwo wysokim ciśnieniem wypchać, nawet te zapieczone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.05.2022 o 23:46, Dokumosa napisał:

A rysy w cylinderku są?

Hm, ale myślisz (bądź wiesz) czy ceramika może zarysować stop? Mi się coś wydaje, że chyba stop jest twardszy. Chociaż teraz sam nie wiem, mówi się że ceramika jest krucha ale twarda...

Edytowane przez il.ek.tro.3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacjent, a właściwie pacjenty leżą na intensywnej w warsztacie, przeszczepy idą z Chin. Rys w cylindrach raczej brak, uszczelki też raczej całe. Rozebrałem pozostałe, bo i tak będę robił wiejski tuning śrubek :) i się okazało, że pokruszone jeszcze 2 (choć nie ciekły) w pozostałych zaciskach :(((- Szkoda gadać....

Słuchajcie, coś robię źle. To się musiało stać przy odpowietrzaniu. Pomijam fakt złego bloczka za pierwszym razem - tu wiem ze skopałem sprawe. Gdzieś używam za dużej siły na klamce? Może w tym momencie kiedy się klamkę dociska i popuszcza 2-3x te 1/8 obrotu od zacisku pod koniec odpowietrzania? Wtedy wydaje mi się ta klamka robić bardzo twarda a ja cisnę  jak głupi bo mi się wydaje że to wyciśnie całe powietrze z układu.

BTW: umordowałem się z tymi tłokami aby je powyjmować - jakiś dramat :) Całe zaciski przepłukałem izopropanolem bo była pokruszona ceramika w zawiesinie z olejem, osuszyłem powietrzem i daje im teraz poleżeć do całkowitego wyparowania. Coś jeszcze zrobić z układem? Przepłukać od klamki + przewód w dół do banjo?

Edytowane przez il.ek.tro.3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...