Skocz do zawartości

[klucz do wolnobiegu] Tiger HS-60. Nietypowy rozmiar, z wiekowego roweru typu "góral z supermarketu"


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Nie mogę odkręcić wolnobiegu o oznaczeniu Tiger HS-60, w leciwym rowerze typu "góral z supermarketu". Standardowy klucz ma zbyt duży wymiar zewnętrzny.

20220415_173135.thumb.jpg.2425c9881eecfd520f079665c308c834.jpg

Klucz posiadam oryginalny, dla pewności przymierzyłem go do innego wolnobiegu pochodzącego z podobnego roweru i bezproblemowo pasuje.

20220415_173244.thumb.jpg.9e3057a35e6db6e31806bc12fa736f8d.jpg

Pytanie: czy potrzebuję dokupić inny rodzaj tego klucza i ewentualnie jak dokładnie się nazywa?

Mateusz

Edytowane przez Mateusz_konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobny problem miałem kiedyś ze starym wolnobiegiem Sachsa. Klucza nie znalazłem, ale rozkręciłem wszystko na części bez ściągania z piasty, pozbierałem kuleczki, wyciągnąłem zapadki z drucikiem, okręciłem grubą szmatą i finalnie złapałem kluczem nastawnym (żaba). Poszło bez uszkodzeń. Następnie wyczyściłem i złożyłem do kupy mając to luzem.

Wiem, że metoda druciarska, ale klucza do tego dalej nie mam. :) 

Spróbuj z kluczem do wymieniania tarcz w szlifierce kątowej, a jak nie podejdzie to delikatnie punktaczkiem, w przeciwną stronę jak wskazówki zegara, pukaj w tą dziurkę koło napisu "tiger". Tylko nie przesadź z siłą. Jak zapieczone to łatwo uszkodzić. 

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę kupić, o ile to będzie możliwe, adekwatny klucz. Może po rozmiarze ktoś skojarzy?

Brakuje mi jego nazwy lub oznaczenia. Całość jest zardzewiała i zapieczona, do tego odkręcanie wolnobiegów samo w sobie zdecydowanie do lekkich nie należy, i dlatego próby z użyciem "żabki" nie biorę pod uwagę. Rower generalnie w ciągłym użytkowaniu, więc nie może być dodatkowych przestojów w przypadku nieplanowanych niepowodzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest przypadkiem problem wykrzywionej osi koła? Wtedy może być problem z włożeniem klucza w wielowpust wolnobiegu.

Zdecydowana większość tanich wolnobiegów (jeśli mają wielowpust pod klucz, a nie dwa czy cztery nacięcia) jest kompatybilna z typowym kluczem, jak do wolnobiegów Shimano.

Osobiście spotkałem się tylko z dwoma innymi rodzajami wielowpustów:

1. Regina: https://www.bike24.com/p274509.html

Image of Park Tool FR-4 Freewheel Remover for Atom / Regina / Zeus / Schwinn

2. Maillard/Sachs: https://www.ebay.pl/itm/Normandy-Maillard-French-FREEWHEEL-Remover-Tool-SACHS-24-Spline-Socket-Removal-/132500783933

s-l1600.jpg

Nie sądzę, aby to był któryś z tych.

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z osią nie może być problemu. Jednocześnie jest sporo luzu między osią a samym kluczem. Dla pewności odkręciłem też nakrętkę i zdjąłem tulejkę. Dalej to samo, a dokładne przyjrzenie się uwidoczniło po prostu zbyt duży wymiar zewnętrzny.

Myślę, że to może być nieoryginalny wolnobieg od starszej konstrukcji i do tego nieco egzotycznej.

Jest tam wielowypust, nie dwa lub cztery nacięcia.

Te dwa podane przez Ciebie typy zdają się mieć zbyt wiele wypustów.

Może nazwa "Tiger" coś podpowie?

 

Edytowane przez Mateusz_konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy go (jednak to faktycznie jeszcze jeden standard - też na 12 wpustów, jak w Shimano, tylko mniejsza średnica):

https://fiha.pl/klucz-do-wolnobiegu-20mm-kl-9715.html

https://cw-p.pl/klucz-rowerowy-do-wolnobiegow-sprzed-1985-roku-fi-20mm-na-klucz-24-p-15023.html

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ marvelo

Sam znalazłem w Internecie oferty sprzedaży conajmniej dwóch kluczy o wymiarach mniejszych od standardu "Shimano".

Sęk w tym, że obydwa miały też podane rózniące się między sobą wymiary. Nieprawidłowe opisy sprzedawców, czy tak faktycznie jest?

Nie wiem ostatecznie który dokładnie będzie odpowiedni, a kupowania w ciemno chcę uniknąć.

Ze zmierzeniem zaś mam problem: koło jest zamontowane obecnie w rowerze i trudno z tego powodu dokonać tak dokładnego pomiaru. Na to nakładają się te opisy, być może błędnie wskazujące na istnienie więcej jak jednego typu w rozmiarze poniżej typu "Shimano".

Może symbol "Tiger" będzie rozstrzygający?

Edytowane przez Mateusz_konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W obu podanych przeze mnie ofertach jest mowa o wymiarze zewnętrznym 20 mm i jest wspomniana nazwa firmy Tiger. Wymiar 20 mm potwierdza się też w tym linku, który podał slavi (i tam też jest mowa o firmie Tiger). Ja już nie mam wątpliwości.

Ale możesz jeszcze obejrzeć to kompendium (akurat ParkTool nie robi jednak klucza pod ten standard):

https://www.beastybike.co.uk/drivetrain-tools/4616-var-shimano-tiger-falcon-freehub-removal-tool.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na obcojęzycznym forum znalazłem wyjaśnienie.

Cały czas jest to standard "Shimano", lecz kiedyś wprowadzono nowszą wersję obowiązującą do dziś.

Mamy więc tak:

1. "Do 1985. roku" o rozmiarze zewnętrznym 20,0mm.

2. "Od 1985. roku" o rozmiarze zewnętrznym 22,6mm.

Z niewiadomych mi przyczyn w rowerze z około 1995. roku znalazł się wolnobieg wykonany wedle wzorca wycofanego od dziesięciu lat. Dokupię model "20,0mm" i dam znać co i jak się udało zdziałać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamilmozej

Na początek upewnij Się co do tego, którą dokładnie masz wersję.

Osobiście używam wyrobu firmy Bike Hand i kilka zapieczonych wolnobiegów nie zrobiło na nim wrażenia w odróżnieniu od narzędzi "no-name" wykonanych faktycznie z bardzo miękkich materiałów.

W ogóle zaś, to zawczasu potraktuj gwinty preparatem penetrującym lub choćby naftą.

Edytowane przez Mateusz_konstruktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...