Skocz do zawartości

[Napęd] Trzaski podczas pedałowania


KamilKnapek

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu mam irytujący problem. Trzaski podczas naciskania na pedały/korbe, nie ważne czy w miejscu, czy podczas jazdy. Wymieniłem pedały, rozkręciłem suport oraz wymienilem w nim łożyska, rozkręciłem wyczyściłem i przesmarowałem kominy oraz wszystkie gwinty. Trzaski ucichły na jakieś 2/3 tygodnie, lecz się znów pojawiły. Macie jakieś pomysły co dalej zrobić aby w końcu na stała błoga cisza? Dodam, że na pewno nie jest to sztyca/siodło/zacisk sztycy. Rower to zjazdówka jakby było to potrzebne w diagnozie.

 

Korba Shimano ZEE 165mm

Suport Shimano BB52 83mm BSA

Przerzutka Shimano ZEE DH

Kaseta Shimano 105

Łańcuch KMC X10EL

Pedały  Stamp 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trzaski pojawiały się przez encapy tylnej osi. Aluminiowe adaptery ze stalowymi pierścieniami DT Swissa powodowały trzaski. Wpuszczenie kropli oleju w same endcapy rozwiązało problem. To oczywiście poza klasyczną diagnostyką trzasków typu sztyca, stery i inne popularne powody.

 

Nie ma drogi na skróty, musisz po kolei rozbierać, czyścić i smarować. Kiedyś trzaski znikną :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to samo. Czyściłem, smarowałem, wymieniałem, odprawiałem różne czary... aż w końcu odkryłem. :) Łożyska w ramie w specyficzny sposób pracują jak się mocno depta. Szczególnie prawdopodobne w DH na ciężkim przełożeniu i pod górę. Polecam zgłębić temat, bo wrażenia mogą być mylące. Kręcąc na płaskim i bez pedałowania była cisza. Straciłem sporo nerwów zanim mnie olśniło... a to był tylko trail 140 centa skoku. ;) 

EDIT:

Tulejek/łożysk mocujących w damperze też to dotyczy... Tak jak i jego sprężyny, jak takowej używasz. Powietrze raczej wątpię.

30 minut temu, cervandes napisał:

Nie ma drogi na skróty, musisz po kolei rozbierać, czyścić i smarować. Kiedyś trzaski znikną :D

Gorzej jak trwa to tyle, że przy zdiagnozowaniu i naprawie jednego, w międzyczasie pojawia się inne. Przypadłość wiekowych i ciągle używanych sprzętów. :) 

Edytowane przez Brombosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No kto jak kto, ale ja to już się chyba powinienem doktoryzować z tematu : cykająca sztyca -kilkukrotnie wyjęta, przetarta, komin też ( na ile mogłem palec wsadzić ), potem cisza przez jakiś czas i powtórka ( winiłem zacisk, albo syf ).
Teraz podczas zimy bywało różnie, ale z lenistwa pogodziłem się z cykaniem ( może częściowo z powodu nowego nabytku, który nabijał więcej km ).
Ostatnio po 1.5 miesiąca uruchomiłem sprzęt, bo błotno - śnieżny syf w lesie, a w nowym nie mam błotników, i przed wyjazdem sztyca cykała jak najęta, a kolejnego dnia cisza, i po tygodniu znów cykanie ( bez żadnej ingerencji w tym czasie )...
Widać tytuł doktora to jednak za mało :icon_lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@KrissDeValnor
U mnie w Treku strzelały pręty siodełka w jarzmie, nic nie pomagało, dokręcanie, odkręcanie, za każdym razem 10 minut ciszy i dalej to samo, sztyca to jakiś najprostszy myk myk, w końcu zabrałem jarzmo do pracy, mam w niej lakier dwuskładnikowy który jest elastyczny, coś jak chlorokauczuk, ale bardziej wytrzymalsze, naniosłem na spód jarzma łączący się z samą sztycą, to samo na sam uchwyt pod i nad pręty siodełka i nastała cisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...